Dienas ziņas

Vēl nelemj par VID ģenerāldirektores pārcelšanu jaunā amatā

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Viļņā demontē padomju karavīru skulptūru ansambli

Par spīti ANO iebildumiem Viļņā demontē padomju laika pieminekli Antakalnes kapsētā

Lietuvas galvaspilsētas Viļņas Antakalnes kapsētā sākta PSRS okupācijas režīma laikā uzstādīto karavīru skulptūru demontāža. Lēmums pieņemts, neraugoties uz Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) Cilvēktiesību padomes iebildumiem.

Lietuvas Tieslietu ministrija un Viļņas pašvaldība uzskata –  ANO komiteja tikusi maldināta, ka piemineklis tikšot apgānīts un tur apglabātie padomju karavīri, kas krituši, atkārtoti okupējot Lietuvu, –     pārapbedīti.

Sešas padomju armijas karavīru figūras Viļņas kapos uzstādīja 1984. gadā, un iedzīvotāju viedoklis par tām nav viennozīmīgs. Vairāki žurnālistu aptaujātie cilvēki lūdza neminēt savu vārdu un norādīja, ka  piemineklis viņiem nav traucējis. Savukārt citi iedzīvotāji pauda atbalstu lēmumam.

Viļņas mērs Remiģijs Šimašus pauda pārliecību, ka pieminekļi ir padomju ideoloģijas simbols un tiem nav nekādas saistības ar kapsētu. Saņemtas visas nepieciešamās atļaujas, un demontāža esot likumīga un attaisnota.

"Lai būtu skaidrs – stēlas nestāv uz kapiem vai blakus kapakmeņiem. Šis piemineklis ir padomju ideoloģijas simbols, kas patiesībā sevī ietver totalitārismu. Tam nav nekāda sakara ar kapiem," uzsver Šimašus.

"Protams, šis pilsētas domes solis tika atzinīgi novērtēts. Tāpēc visu darbu veicam saskaņā ar atļaujām. Mēs vēlamies skaidri un gaiši parādīt, ka darām to ar cieņu. Kapi netiek demontēti. Tādējādi mēs vienkārši attīrīsimies no šī padomju simbola."

Amatpersona uzsvēra, ka ANO padomes secinājumi nav šķērslis skulptūru aizvākšanai un atgādināja citu amatpersonu teikto, ka starptautiskā organizācija maldināta. Iesniegumā minēts, ka  piemineklis tiks apgānīts un tuvumā esošās mirušo atliekas pārapbedītas, bet varas iestādēm nav šāda plāna. 

"ANO ir vieta, kas paredzēta diskusijām. Tur tiek apspriests daudz kas. Kā zināms, pat Krievijai ir vieta Drošības padomē. Tāpēc es priecājos, ka mums nav jāziņo Apvienoto Nāciju Organizācijai. Bet, protams, valdībai, Tieslietu ministrijai būs jāpastāsta ANO Cilvēktiesību komitejai par to, ko mēs darām," atzina Šimašus.

ANO komitejas lūgums pieminekļa vietu neaiztikt pausts pēc tai adresētas vēstules. Tās nosūtītāji – cilvēku grupa, kas sevi dēvē par etniskajiem krieviem. Lietuvas Tieslietu ministrija un pašvaldības pārstāvji norāda, ka komiteja tikusi maldināta – lūgumraksta iesniedzēji tai apgalvojuši, ka piemineklis tiks apgānīts un tuvumā esošās mirstīgās atliekas – pārapbedītas.

"Kapi netiek aiztikti. Kapakmeņi netiek noņemti. Mantojums netiek iznīcināts. Tāpēc ir skaidrs, kā šī diskusija beigsies. Viss tiek darīts pēc civilizētiem Rietumu kritērijiem. Mēs tiem sekojam," teica Šimašus.

Sagaidāms, ka demontāžas darbi ilgs dažas nedēļas. Pēc pilsētas amatpersonu teiktā, skulptūras pēc aizvākšanas tiks nodotas Lietuvas Nacionālajam muzejam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti