Pakistānā pirms parlamenta vēlēšanām vērojama vardarbība

Pakistānā noslēgusies priekšvēlēšanu kampaņa pirms rīt gaidāmajām parlamenta vēlēšanām. Šīgada kampaņa izcēlusies ar vardarbību, kurā bojā gājuši vairāk nekā 110 cilvēki, sprādzieniem un politisko kandidātu radinieku nolaupīšanām. Tāpēc Pakistānas parlamenta vēlēšanas tiek uzskatītas par nopietnu pārbaudījumu demokrātijai valstī, kuru gandrīz pus gadsimtu ir pārvaldījusi militārā elite.

Šīgada vispārējās vēlēšanās politiskās skatuves centrā ir izvirzījušies vairāki politiskie spēki. Eksperti prognozē, ka šajās vēlēšanās labus rezultātus varētu sasniegt valsts prezidenta Asifa Ali Zardari Pakistānas Tautas partija, taču ir maz ticams, ka šī partija sasniegs tikpat labus rezultātus kā 2008. gadā, kad īsi pirms vēlēšanām tika nogalināta partijas līdere un Zardari sieva Benazira Bhutto.

Šodien, priekšvēlēšanu kampaņas pēdējā dienā, vēlētājus uzrunāja arī Benaziras Bhutto dēls Bilavals Zardari Bhutto, kurš norādījis, ka viņa māte par savu valsti ir atdevusi savu dzīvību, viņa tēvs savas pārliecības dēļ savulaik ir pavadījis 10 gadus cietumā, tāpēc tagad ir pienācis laiks pildīt solījumus un cīnīties par demokrātiju un saviem iedzīvotājiem. Tiek gan pieļauts, ka Zardari pozīcijas var ievērojami iedragāt viņa līdzšinējā ne visai veiksmīgā darbība, risinot dažādus ekonomiskas dabas jautājumus.

Vislielākās izredzes uz uzvaru tiek paredzētas opozīcijā esošajai Pakistānas musulmaņu līgai, kuru vada bijušais premjerministrs Navazs Šarifs. Uzrunājot savus atbalstītājus Lahorā, Navazs Šarifs solīja uzticības izrādīšanas gadījumā nākamajos piecos gados mainīt Pakistānas likteni. Viņš apsūdzējis savus konkurentus nācijas goda pārdošanā, solot rīkoties atšķirīgi.

Pēdējā laikā pārsteidzoši labus rezultātus uzrāda arī bijušās kriketa zvaigznes un tagad par politiķi kļuvušā Imrana Khana partija „Pakistan Tehrik i Insaaf”. Sākotnēji Khans tika minēts starp atpalicējiem, jo 2002. gadā viņam nacionālajā asamblejā izdevās iegūt vien vienu vietu, bet 2008. gadā viņš vēlēšanas boikotēja. Taču tagad viņa partijai jau tiek prognozēta vieta starp trijām vadošajām partijām. Pats Khans pagājušajā nedēļā kampaņas mītiņa laikā nokrita no paaugstinājuma un tagad ir spiests vadīt vēlēšanu cīņu no slimnīcas gultas. Imrans Khans savā uzrunā norādījis, ka Dievs viņu no šīs pasaules nepaņems līdz brīdim, kamēr netiks uzcelta jauna Pakistāna.

Vēlēšanās startē arī virkne reliģisko partiju, kas savos saukļos cenšas vērsties pret ASV un tās īstenotajiem bezpilota lidmašīnu uzlidojumiem Pakistānai. Šīgada Priekšvēlēšanu kampaņa jau tā ir izcēlusies ar daudzajiem uzbrukumiem, kuros dzīvību zaudējuši vismaz 110 cilvēki, kā arī vēršanos pret politiskajiem līderiem. Tā, piemēram, joprojām tiek meklēts bijušā premjerministra Jusufa Raza Gilani dēls Ali Haiders, kuru nezināmi uzbrucēji nolaupīja tieši no kampaņas pasākuma norises vietas.

Radikālais grupējums „Taleban” ir paziņojis, ka gaidāmās vēlēšanas nav pietiekami islāmiskas, tāpēc esot sagatavota grupa pašnāvnieku, lai sarīkotu sprādzienus pašā vēlēšanu dienā. Lai rūpētos par drošību balsošanas iecirkņos, paaugstinātā kaujas gatavībā atrodas aptuveni 600 tūkstoši karavīru un drošības struktūru pārstāvji.

Kā norāda britu raidsabiedrība BBC, situācijai Pakistānā uzmanīgi seko arī starptautiskās sabiedrības pārstāvji. Tas tāpēc, ka drīzumā gaidāmā NATO spēku izvešana no Afganistānas ir plānota arī caur blakus esošo Pakistānu, turklāt ir ļoti svarīgi, cik lielu lomu nākotnes cīņā pret terorismu spēlēs jaunā Pakistānas vadība. Kā uzsver BBC, ja uzvaru gūs Navazs Šarifs un viņam izdosies izveidot spēcīgu valdību, attiecības ar rietumiem kļūs sarežģītākas. Galvenokārt tāpēc, ka šarifam joprojām ir ciešas saites ar labējiem reliģiskajiem spēkiem, kas iebilst pret ASV īstenoto politiku reģionā, kā arī sliktas attiecības ar Pakistānas militāristiem, kas gāza viņu no amata 1999. gada apvērsuma laikā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti