Pagarina izmeklēšanu Baltkrievijas opozicionāra Babariko lietā; plāno atlaist vairākus diplomātus

Baltkrievijas Valsts drošības komiteja ir pagarinājusi izmeklēšanu lietā pret vienu no bijušajiem prezidenta amata kandidātiem Viktoru Babariko. Viņš ieslodzījumā atrodas jau kopš jūnija vidus. Tikmēr protesta akcijas pret Baltkrievijas prezidenta Aleksandra Lukašenko režīmu turpinās ar vairākiem simtiem jaunu aizturēto. Opozīcijas aktīvisti ziņo, ka pamatīga atlaišana sākusies arī Baltkrievijas diplomātiskajās aprindās.

ĪSUMĀ:

  • Pagarina izmeklēšanu opozicionāra Babariko lietā.
  • Cilvēktiesību aktīvisti pret Babariko sākto lietu uzskata par politiski motivētu.
  • Bijušajam vēstniekam Latuško zināms, ka darbu zaudēs 30 diplomāti.
  • Turpinās aizturēšanas protesta akcijās.

Nedēļas nogales Baltkrievijā nu jau vairāk nekā mēnesi ir kļuvušas par plašu protesta akciju norises laiku, un drošības iestāžu vēršanās pret šādiem protestiem arī atkal ir kļuvusi aizvien aktīvāka. Tā, piemēram, svētdien dažādos protestos visā Baltkrievijā tika aizturēti vairāk nekā 440 cilvēku, no kuriem gandrīz 260 – galvaspilsētā Minskā.

Pirmdien kļuvis zināms, ka Baltkrievijas Valsts drošības komiteja ir pieņēmusi lēmumu pagarināt izmeklēšanu lietā pret bijušo prezidenta amata kandidātu Viktoru Babariko.

Pagarina izmeklēšanu Baltkrievijas opozicionāra Babariko lietā; plāno atlaist vairākus diplomātusUģis Lībietis

Viņš izmeklēšanas izolatorā atrodas jau kopš 18. jūnija, jo tiek apsūdzēts par izvairīšanos no nodokļu maksāšanas, ievērojamu zaudējumu nodarīšanā, naudas atmazgāšanā un kukuļdošanā. Līdz ar Babariko ieslodzījumā atrodas arī viņa dēls Eduards.

Kā pirmdien ziņo vairāki mediji, pagaidām ir grūti prognozēt izmeklēšanas ilgumu – nevis tik daudz šīs lietas sarežģītības, bet gan tās izraisītās rezonanses dēļ. Cilvēktiesību aktīvisti pret Babariko sākto lietu uzskata par politiski motivētu.

Kā intervijā televīzijas kanālam "Belsat" norādīja viens no opozīcijas Koordinācijas padomes līderiem, bijušais vēstnieks Pēvels Latuško, Baltkrievijas Ārlietu ministrija faktiski ir sākusi arī diplomātisko aprindu tīrīšanu. Pēc viņa rīcībā esošajām ziņām, tuvāko dienu laikā amatus varētu nākties atstāt aptuveni 30 diplomātiem, daudzi no kuriem iepriekš ir pauduši savu pilsonisko nostāju, nosodot vardarbību, paužot atbalstu protesta kustībām vai atsakoties viltot vēlēšanu rezultātus.

"Es domāju, ka baltkrievu diplomāti vairs nevarēs pieņemt nopietnus lēmumus, jo viņiem vairs nebūs tiešu kontaktu ar saviem partneriem.

Baltkrievijas diplomātijas efektivitāte tiek apšaubīta jau daudzus gadus. Diemžēl atbildīgos amatos ārpolitikas dienestā cilvēki tika iecelti tikai pēc lojalitātes un maiguma pret režīmu principa. No viņiem netika prasītas iniciatīvas un aktivitāte diplomātijā. Tā kā notiks diplomātisko aprindu tīrīšana, lielāks spiediens būs uz tiem, kuri būs palikuši. Un mēs jau varēsim runāt par Baltkrievu diplomātijas "itāļu streiku"," sacīja Latuško.

Pagājušajā nedēļā no amatiem tika atbrīvoti vēstnieki Spānijā, Slovākijā un Latvijā. Tagad pēc Latuško teiktā, kārta arī citiem diplomātiem Eiropas Savienībā, Polijā, Indijā, Apvienotajos Arābu Emirātos un citur.

Tikmēr Krievijas laikraksts "Kommersant" ziņo, ka pēc Baltkrievijas varas iestāžu lēmuma pastiprināt robežkontroli ir sākušas kavēties no Eiropas uz Krieviju sūtītās kravas. Ir pastiprinātas no Eiropas caur Lietuvu tranzītā braucošo kravas mašīnu pārbaudes, tāpēc kravas pienākot ar aptuveni piecu dienu nokavēšanos. Turklāt maršrutu pārorientēšana ir ekonomiski neizdevīga, jo daudzas no preču bāzēm ir izvietotas tieši Lietuvā.

KONTEKSTS:

Baltkrievijā turpinās protesti pret 9. augustā notikušo vēlēšanu Baltkrievijā rezultātiem. Tajās pēc oficiālajiem rezultātiem līdzšinējais autoritārais prezidents Aleksandrs Lukašenko ieguvis 80,1% balsu, kamēr opozīcijas kandidāte Svetlana Tihanovska tikai 10,1%. Taču opozīcija, pamatojoties uz liecībām par nepieredzēti plašiem pārkāpumiem, apgalvo, ka šie rezultāti ir viltoti. Protestus turpina pastiprināt piedzīvotā vardarbība pret aktīvistiem, kā arī opozicionāru un žurnālistu aizturēšana. 

Latvijā vēlēšanās uzvarēja Tihanovska, un šāds rezultāts, acīmredzot, neapmierināja pašreizējo valsts vadītāju Lukašenko. Viņš 16. septembrī nolēma no amata atstādināt Baltkrievijas vēstnieku Latvijā Vasīliju Markoviču.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti