Padziļinās ASV un Krievijas nesaskaņas Sīrijas jautājumā

ASV ir vīlusies, bet ne pārsteigta par Krievijas reakciju uz amerikāņu veikto uzbrukumu Sīrijā. Tā paziņojis ASV valsts sekretārs Rekss Tilersons, komentējot aso Maskavas reakciju uz Asada režīma aviācijas bāzes sagraušanu.

ASV valsts sekretāra Reksa Tilersona Maskavas vizītes laikā, kas notiks trešdien, 12. aprīlī, Krievijas puse plāno izteikt savu viedokli par ASV gaisa triecienu nepieļaujamību.

Tā sestdien sacīja Krievijas ārlietu ministrijas oficiālā pārstāve Marija Zaharova. Maskavā grib dzirdēt, ko teiks Tillersons un uzdot viņam papildu jautājumus, uzsvēra Zaharova. Taču daži politologi izteikuši viedokli, ka Tillersons vēl var atcelt vizīti uz Krievijas galvaspilsētu.

Kremlis jau ir paziņojis, ka gaisa trieciens bija "rupjš starptautisko tiesību pārkāpums", un brīdinājis, ka tas nodarīs "ievērojamu kaitējumu" ASV un Krievijas attiecībām.

"Nav šaubu, ka tas ir ļoti nopietns trieciens abu valstu attiecībām, no kurām tāpat jau tagad vairs nav daudz palicis pāri. Tas ir ļoti slikts starts jebkādam iespējamam dialogam, kad vizītē Maskavā pirmo reizi ieradīsies Tilersons," situāciju komentēja Krievijas Valsts domes deputāts Vjačeslavs Ņikonovs.

Savukārt politoloģe Karina fon Hipela šo sauc par gudru ASV soli. "Lielā mērā tas bija diezgan gudrs solis no Trampa puses Sīrijas jautājumā. Tas viņam liek izskatīties stingrākam pret Krieviju laikā, kad viņa cilvēki tiek izmeklēti par iespējamu saistību ar Krieviju. ASV valdība brīdināja Krieviju par to, kas notiks. Līdz ar to iespējamība, ka kaut kas noietu greizi, bija ļoti minimāla un to nevar uzskatīt par reālu pliķi Krievijai, taču tas noteikti ļauj izskatīties Trampam stingrākam šajā jautājumā," viņa komentē.

Krievija jau apturējusi pirms diviem gadiem noslēgto vienošanos ar ASV par avioincidentu novēršanu Sīrijā. Maskava arī uzsvērusi, ka tiek sperti nepieciešamie soļi, lai nostiprinātu Sīrijas armijas pretgaisa aizsardzības sistēmu.

Uz visa šī fonā sestdien tika paziņots, ka savu vizīti uz Maskavu atceļ Lielbritānijas ārlietu ministrs Boriss Džonsons. “Pedējie notikumi Sirijā fundamentāli mainījuši situāciju. Mana prioritāte šobrīd ir turpināt kontaktēties ar ASV un citām valstīm, sagaidot lielā septiņnieka tikšanos 10.-11. aprīlī”, ir teikts Džonsona paziņojumā.

Vēstīts, ka piektiden, 7.aprīlī ASV armija no kuģa Vidusjūrā izšāva 59 "Tomahawk" raķetes uz Sīrijas armijas Šairatas aviobāzi, to sagraujot. Dzīvības zaudēja vismaz seši cilvēki. Tieši no Šairatas aviobāzes bija koordinēti uzbrukumi, kuros Sīrijas prezidenta Bašara al Asada spēki izmantoja, pēc ASV apsūdzībām, ķīmiskos ieročus. Sīrija šīs apsūdzības noliedza.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti