Ņujorkas štatā noticis uzbrukums rakstniekam Salmanam Rušdi

Ņujorkas štatā ASV piektdien noticis uzbrukums britu rakstniekam Salmanam Rušdi, kuram Irānā valdošais islāma fundamentālistu režīms jau vairākus gadu desmitus draudējis ar nāvi.

Aculiecinieki vēsta, ka 75 gadus vecais Rušdi gatavojies uzstāties ar lekciju, kad viņam uzbrucis kāds vīrietis, kurš sadūris Rušdi. Uzbrucējs tika nekavējoties aizturēts, bet Rušdi tika sniegta palīdzība. Viņš bijis spējīgs pats nokāpt no skatuves.

Ņujorkas štata policija informē, ka Rušdi ir durta brūce kaklā. Tiek ziņots, ka viņš ar helikopteru ir nogādāts slimnīcā. Par viņa veselības stāvokli pagaidām ziņu nav. Zināms tikai, ka viņam tiek veikta operācija.

Nosodījumu uzbrukumam paudušas vairākas britu amatpersonas, arī britu musulmaņu padome.

Rušdi daudzkārt ir saņēmis draudus, tādēļ parasti tika rūpīgi apsargāts. Pasākuma apmeklētāji raidsabiedrībai CNN atzinuši, ka šoreiz apmeklētāji netika pārmeklēti, pie ieejas nebija uzstādīti metāla detektori.

Salmans Rušdi ir dzimis 1947. gadā Indijā, ilgus gadus dzīvojis Lielbritānijā, bet kopš 2000. gada mitinās ASV.

Rušdi tiek uzskatīts par vienu no spilgtākajiem mūsdienu rakstniekiem; īpaši augstu novērtēts viņa romāns "Pusnakts bērni", kas izdots arī latviešu valodā.

Lielu ievērību izpelnījās 1988. gadā izdotais Rušdi romāns "Sātaniskās vārsmas", pret ko nekavējoties vērsās islāma fundamentālisti, jo viņi uzskata, ka šis romāns zaimo pravieti Muhamedu.

1989. gadā toreizējais Irānas garīgais līderis ajatolla Ruholla Homeini izdeva fatvu (reliģisko dekrētu), kurā aicināja nogalināt Rušdi par viņa zaimojošo romānu "Sātaniskās vārsmas".

Labi situēta Irānas reliģiskā organizācija piedāvāja 2,7 miljonus dolāru par Homeini izdotās fatvas izpildīšanu, bet 2012. gadā atlīdzība tika palielināta līdz 3,3 miljoniem ASV dolāru.

1998. gadā Irānas prezidenta Muhameda Hatami valdība distancējās no fatvas, paziņojot, ka draudi pret Rušdi, kurš deviņus gadus dzīvojis slēpjoties, ir beigušies.

Tomēr Homeini pēctecis ajatolla Ali Hamenei 2005. gadā paziņoja, ka fatva par Rušdi nogalināšanu joprojām ir spēkā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti