Kompānija „Facebook'' nonāca plaša starptautiska skandāla centrā pēc tam, kad kļuva zināms par aptuveni 87 miljonu lietotāju personisko datu nodošanu kompānijai „Cambridge Analytica”, kas savukārt šos datus varētu būt izmantojusi politiskās kampaņās, tostarp ASV prezidenta vēlēšanu procesā. Lai arī kompānija uzsver, ka tā nav darījusi neko pretlikumīgu, skandāls ir atstājis tik sliktu reputāciju, ka Londonā bāzētā konsultāciju firma ir spiesta slēgt savu darbību ASV. Pēc šī skandāla Cukerbergs piekrita sniegt liecības ASV Kongresā un Senātā, kur stundām ilgi atbildēja uz politiķu uzdotajiem jautājumiem, atzīstot nepilnības un trūkumus arī ''Facebook'' darbā.
Tā kā aptuveni trīs miljoni no šajā datu nodošanā skartajiem lietotājiem nāk no Eiropas Savienības valstīm, kur, starp citu, ''Facebook'' lietotāju ir pat vairāk nekā ASV, loģiska bija vēlme uzaicināt Cukerbergu uz nopratināšanu arī Eiropas Parlamentā.
Vēl jo vairāk tāpēc, ka ''Facebook'' vadītājs atzinīgi novērtēja Eiropā pieņemtos datu aizsardzības noteikumus, kuri stāsies spēkā jau piektdien un daļu no kuriem varētu nākotnē piemērot arī globālā līmenī. Aptuveni pirms mēneša ES tieslietu, patērētāju tiesību un dzimumu līdztiesības komisāre Vera Jourova skaidroja, ko tieši vēlētos uzzināt no ''Facebook'' vadītāja:
''Pirmkārt, mēs vēlamies, lai tiktu informēti tie eiropieši, kuru dati ir nopludināti. Otrkārt, mēs vēlamies cieši sadarboties ar izmeklētājiem ASV. Treškārt, mēs sagaidām, ka ''Facebook'' būs gatava Vispārējiem datu aizsardzības noteikumiem, kas stājas spēkā maijā un kas datu aizsardzības jomā padarīs eiropiešus par pašiem aizsargātākajiem pasaulē. Un, visbeidzot, es esmu aicinājusi atjaunot eiropiešu uzticību ''Facebook'' un Cukerberga kungam ierasties EP un izskaidrot, kādi soļi ir sperti, lai līdzīgas situācijas neatkārtotos nākotnē.''
Vera Jourova arī paskaidrojusi, ka eiropieši pret datu aizsardzību izturas īpaši jūtīgi, vēl jo vairāk, ja tas attiecas uz politiskajiem procesiem.
''Es esmu paudusi savas bažas par vēlēšanu procesu ES, jo ''Cambridge Analytica'' gadījums ir parādījis, kādas agresīvas mārketinga metodes, pārkāpjot cilvēku privātumu, ir izmantotas pirms vēlēšanām dažās Eiropas Savienības valstīs. Esmu saņēmusi apstiprinājumu, ka viņi strādā pie kāda caurskatāmības rīka, kas domāts tieši politiskajam mārketingam. Tie ir konkrēti soļi, kurus, manuprāt, arī viņi uztver ļoti nopietni. Man personīgi ir svarīgi, lai mēs līdzīgi kā līdz šim turpinātu sadarboties arī cīņā pret nelikumīgo saturu internetā,'' sacīja Jourova.
Pagājušajā nedēļā Eiropas Parlamenta priekšsēdētājs Antonio Tajāni paziņoja, ka Cukerbergs ir piekritis liecināt EP. Tikšanās ir paredzēta otrdienas vakarā, un sākotnēji bija prognozēts, ka tā notiks aiz slēgtām durvīm, piedaloties tikai Eiropas lielāko politisko partiju grupu līderiem. Kad komisāre Jourova bija norādījusi uz nepieciešamību sarīkot atklātas debates, Tajāni visai stingri bija norādījis, ka Jourovai nav tiesību ietekmēt, kur un kā diskusijas notiks. Taču vēlāk savu neapmierinātību pauda arī daudzi citi eiroparlamentārieši. Savukārt aptuveni 30 000 eiropiešu parakstīja petīciju, pieprasot tādas pašas tiesības uz Cukerberga nopratināšanu kā amerikāņiem.
Pirmdien Tajāni paziņoja, ka Cukerbergs esot piekritis, ka nopratināšana EP tiek tiešraidē pārraidīta arī internetā. Tiešraide paredzēta otrdienas vakarā no plkst. 19.15 līdz 20.30 pēc Latvijas laika. Taču neapmierinātība joprojām saglabājas, atsevišķiem EP deputātiem norādot uz nepieciešamību nopratināšanā iesaistīties daudz lielākam skaitam eiroparlamentāriešu.
KONTEKSTS:
“Facebook” pašlaik mēģina spodrināt uzņēmuma tēlu pēc skandāla par lietotāju privāto datu pārdošanu politisko konsultāciju uzņēmumam “Cambridge Analytica”.
Tas iegūtos datus izmantoja, lai palīdzētu saviem klientiem gūt priekšrocības priekšvēlēšanu un pirmsreferenduma kampaņās. Citstarp uzņēmums palīdzējis “Brexit” atbalstītāju un ASV prezidenta Donalda Trampa kampaņām, kā arī pašlaik notiek izmeklēšana par tā saistību ar Krieviju, kas apsūdzēta par centieniem ietekmēt ASV prezidenta vēlēšanu iznākumu.