Eiropas Savienības (ES) delegācijas vadītājs Mišels Barnjē informēja, ka runājis ar britu kolēģi Deividu Frostu un atkārtoti norādījis uz nepieciešamību maksimāli efektīvi izmantot atlikušo laika periodu.
Savukārt oficiālā Londona diplomātiski norādīja, ka tālruņa saruna bijusi konstruktīva, bet progress nav panākts un situācija esot tāda pati kā iepriekš.
Eksperti norāda, ka šāds notikumu attīstības scenārijs bija gaidāms, jo britu premjers Boriss Džonsons pagājušajā nedēļā pieļāva pat iespēju pārtraukt sarunas ar Eiropas Savienību, ja tā nemainīs savu nostāju. Viņaprāt, Brisele nespējot iesaistīties nopietnās sarunās.
Tomēr situāciju nedaudz maina Lielbritānija parlamenta augšpalātas nostāja. Deputāti ar pārliecinošu balsu vairākumu otrdien iebilda pret likumu, kas ir pretrunā ar valsts izstāšanās līgumu no Eiropas Savienības. Tas ļauj Džonsonam daļēji atteikties no “Brexit” vienošanās, lai novērstu tirdzniecības barjeras starp Ziemeļīriju un pārējo Apvienotās Karalistes teritoriju.
KONTEKSTS:
Lielbritānija 31. janvārī formāli atstāja ES, taču līdz gada beigām spēkā ir pārejas periods, kura laikā uz britiem joprojām attiecas visi ES noteikumi.
ES un Lielbritānijas tirdzniecības vienošanās būtu jānoslēdz līdz 2020. gada beigām. Ja tas neizdosies, tad abas puses sāks tirgoties uz Pasaules Tirdzniecības organizācijas noteikumiem, kas paredz vērā ņemamas muitas nodevas daudzām precēm un citus tirdzniecības šķēršļus.