Dienas notikumu apskats

Dienvidkoreja piekrīt Čenuna aicinājumam tikties, lai pārrunātu Olimpisko spēļu norisi

Dienas notikumu apskats

Tramps draud pārtraukt ASV finansiālo palīdzību palestīniešu pašpārvaldei

Moldovā tiesa uz laiku aptur prokremliskā prezidenta Dodona pilnvaras

Moldovas Konstitucionālā tiesa atstādina valsts prezidentu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Moldovā Konstitucionālā tiesa uz laiku apturējusi prezidenta Igora Dodona pilnvaras, izgaismojot valsts iekšpolitisko šķelšanos. Lēmuma pamatā ir prokremliski noskaņotā prezidenta atteikšanās apstiprināt proeiropeiski noskaņotās Moldovas valdības ministru amata kandidātus. Pats Dodons sola nepadoties, bet tiesas lēmumu nosaucis par nelikumīgu un „apkaunojošu”. Moldova iekšpolitiski ir sašķelta starp ciešāku saišu ar Maskavu atbalstītājiem un tiem, kas vēlas integrāciju Eiropas Savienībā (ES).

Prokremliski noskaņotais Dodons ir bijis Moldovas prezidents jau vairāk nekā gadu, un aizvadītajos mēnešos viņam vairākkārt bijušas nesaskaņas ar valdību, ko veido proeiropeisku spēku koalīcija.

Konstitucionālās tiesas lēmums otrdien uz laiku apturēt Dodona prezidenta pilnvaras seko pēc tam, kad viņš attiecās apstiprināt eiropeiski noskaņotās valdības premjerministra Pāvela Filipa piedāvātās kandidatūras piecu ministru un divu vicepremjeru amatiem. Dodons kandidatūras noradīja divas reizes, decembra nogalē atkārtoti. Taču saskaņā ar konstitūciju Moldovas prezidentam ir tiesības noraidīt piedāvātās kandidatūras tikai vienu reizi.

Tas arī ir Konstitucionālās tiesas lēmuma pamatā. Jautājumu lūdza izskatīt vairāki proeiropeiskās koalīcijas deputāti. Tiesa secināja, ka prezidenta atteikšanās apstiprināt ministrus ir pielīdzināma viņa „nespējai pildīt savus amata pienākumus”. Tādēļ šajā gadījumā prezidenta pilnvaras var deleģēt parlamenta spīkerim vai premjeram. Attiecīgi gaidāms, ka septiņus jaunos ministrus amatā iecels parlamenta spīkers vai premjerministrs 5.janvārī.

Šis nav pirmais gadījums. Līdzīgu procedūru Moldova piedzīvoja jau oktobrī, kad prezidenta Dodona pilnvaras tāpat tika apturētas uz laiku, lai ieceltu jaunu aizsardzības ministru.

Pats Dodons lēmumu kritizē kā nelikumīgu.

Pirmkārt, viņa ieskatā ar prasību Konstitucionālajā tiesā var vērsties tikai parlaments kopumā, nevis atsevišķu deputātu grupa. Otrkārt, savu lēmumu neapstiprināt septiņu ministru kandidatūras Dodons uzskata par pareizu. Prezidents paziņojis, ka šo ministra amata kandidātu reputācija ir „apšaubāma”, un viņi varētu būt bijuši iesaistīti korupcijā un mahinācijās.

Moldovas prezidents otrdien teica, ka tiesa ir sevi parādījusi kā „padevīgu politisko instrumentu”, ka tā ir iegājusi “demokrātijas pelēkajā zonā”, bet lēmums ir „apkaunojošs”.

Moldova ir ES Austrumu partnerības programmas dalībvalsts, un vairāku gadu garumā to vadījušas valdības, kas deklarējušas kursu uz Rietumiem. Tomēr sabiedrība ir sašķelta, un prezidenta vēlēšanās pirms nedaudz vairāk kā gada uzvarēja Dodons, kuram savukārt ir labas attiecības ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu un kurš dod priekšroku ciešākam saitēm ar Maskavu.

Tiesa, Moldovas prezidenta pilnvaras ir ceremoniālas un vara ir proeiropeiskās valdības rokās. Diplomātiskajās attiecībās starp Moldovu un Krieviju pēdējos mēnešos audzis saspīlējums, abām izraidot vairākus otras diplomātus. Tikmēr iekšpolitiskā gaisotne sāk uzkarst arī pašā Moldovā pirms rudenī gaidāmajām parlamenta vēlēšanām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti