Moldovā turpinās politiskās kaislības

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Moldovas Konstitucionālā tiesa ir atcēlusi visus pagājušajā nedēļā pieņemtos pretrunīgos lēmumus, pēc kuriem valstī uz brīdi paralēli darbojās divas valdības. Valsts prezidents šādu tiesas soli novērtējis atzinīgi, bet jaunā premjerministre pieprasījusi tiesnešiem atkāpties no amata. Tikmēr saņemtas ziņas, ka līdz ar politisko krīzi valstī no Moldovas ir aizbraukuši vairāki līdz šim pie varas esoši politiķi un ietekmīgi uzņēmēji.

Moldovā turpinās politiskās kaislības
00:00 / 01:26
Lejuplādēt

Pēc tam, kad piektdien Moldovā līdz šim valdošā Demokrātiskā partija paziņoja par valdības izformēšanu un pilnvaru nodošanu jaunajai koalīcijai, valstī tika izbeigta gandrīz nedēļu ilgusī paralēlo valdību darbība. Taču notikumi ir turpinājuši attīstīties visai strauji, un par spīti amatpersonu apgalvojumiem konstitucionālo krīzi par izbeigtu īsti uzskatīt nevar.

Sestdien sarīkotā ārkārtas sēdē Moldovas Konstitucionālā tiesa atcēla visus savus lēmumus, ko tā bija pieņēmusi laika posmā no 7. līdz 9. jūnijam. Tikai piecu minūšu ilgās sēdes laikā tika atcelts gan lēmums par parlamenta atlaišanu, gan par ārkārtas vēlēšanu izsludināšanu. Tāpat tika atcelts lēmums, ar kuru par nelikumīgu tika atzīta Zainaidas Grečanijas iecelšana par Moldovas parlamenta spīkeri, kā arī lēmums par Maijas Sandu jaunās valdības izveidi.

Savā paziņojumā Konstitucionālā tiesa norādījusi, ka uz to ir ticis izdarīts spiediens un tā nav bijusi brīva savu lēmumu pieņemšanā.

Sestdien pieņemtais tiesas lēmums ir galējs un nav pārsūdzams.

Kā pēc šī tiesas lēmuma paziņojis valsts prezidents Igors Dodons, tiesas lēmumu pārskatīšana nozīmē to, ka konstitucionālā krīze valstī ir pārvarēta. Taču premjerministre Maija Sandu ir ieņēmusi daudz stingrāku nostāju, paziņojot, ka Konstitucionālās tiesas tiesneši apkauno viņu pārstāvēto institūciju gan pašmājās, gan starptautiski. Pēc premjerministres vārdiem, tiesnešiem ir atklāti jāatzīst, ka viņi ir piedalījušies izmisīgos Demokrātiskās partijas centienos nelikumīgi palikt pie varas. Maija Sandu uzskata, ka šāda rīcība nav savienojama ar cieņu pret valsts augstāko likumu, tāpēc, ja tiesnešiem vēl esot kaut cik cieņas pret Moldovas Konstitūciju, viņiem būtu savu amati nekavējoties jāpamet.

Tikmēr presē parādījušās ziņas par to, ka tūlīt pēc tam, kad Demokrātiskās partijas vadītā valdība paziņoja par atkāpšanos, valsti ir pametuši vairāki ar partiju saistīti politiķi un uzņēmēji. Moldovas mediji noskaidrojuši, ka piektdienas vakarā Kišiņevu pametušas vairākas privātās un čārtera lidmašīnas, kas devušās gan uz Maskavu, Londonu, Odesu, gan uz Turciju. Valsti ir pametis arī ietekmīgais oligarhs un Demokrātiskās partijas līderis, par “Moldovas saimnieku” dēvētais Vlads Plahotņuks. Viņa pārstāvji gan norādījuši, ka tā neesot nekāda bēgšana, jo Plahotņuks esot uz dažām dienām devies apciemot savu Šveicē dzīvojošo ģimeni.

Jaunā premjerministre Maija Sandu bija solījusi, ka gan Demokrātiskās partijas līderi, gan Vlads Plahotņuks atbildēs likuma priekšā par dažādiem noziegumiem, tostarp varas uzurpāciju. Arī kaimiņvalstī Krievijā Plahotņuku tur aizdomās par 37 miljardu rubļu izvešanas no valsts, turklāt pirms diviem gadiem viņam aizmuguriski tika piespriests arests par slepkavības mēģinājumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti