Merkele vēlas atbalstīt Francijas iniciatīvu cīņai ar klimata izmaiņām

Vācijas kanclere Angela Merkele otrdien, 14. maijā, paziņojusi, ka vēlētos atbalstīt Francijas un septiņu citu valstu iniciatīvu cīņai ar klimata izmaiņām, taču mērķim būtu jābūt sasniedzamam. Viņa norādīja, ka Vācija varētu pievienoties iniciatīvai un atbalstīt aicinājumus Eiropas Savienības (ES) līmenī izvirzīt mērķi panākt klimata neitralitāti līdz 2050. gadam.

ĪSUMĀ:

  • ASV institūts brīdina: oglekļa dioksīda koncentrācija atmosfērā sasniegusi augstāko līmeni cilvēces vēsturē.
  • Francijas vadītā iniciatīva aicina līdz 2050. gadam gandrīz pilnībā apturēt siltumnīcas efektu izraisošo gāzu emisiju.
  • Šo ierosinājumu atbalstījušas arī Beļģija, Luksemburga, Nīderlande, Dānija, Zviedrija, Portugāle un Spānija.
  • Vācija šo iniciatīvu sākotnēji noraidīja, tomēr Merkele nupat paziņojusi, ka vēlētos to atbalstīt.

ASV Okeanogrāfijas institūts "Scripps" šo pirmdien atklājis, ka oglekļa dioksīda koncentrācija atmosfērā sasniegusi augstāko līmeni cilvēces vēsturē. Pēdējo reizi tik liela oglekļa dioksīda koncentrācija atmosfērā bija vairāk nekā pirms trim miljoniem gadu, kad jūras līmenis bija augstāks un daļu Antarktīdas klāja meži.

Savukārt ANO ģenerālsekretārs Antoniu Gutērrešs brīdinājis, ka politiskā griba cīņā pret klimata pārmaiņām arvien vairāk izbāl.

Merkele vēlas atbalstīt Francijas iniciatīvu cīņai ar klimata izmaiņām
00:00 / 01:45
Lejuplādēt
To uzsver arī daudzie aktīvisti, kas pēdējā laikā vairākās pasaules valstīs iesaistījušies protestos pret politiķu nepietiekamajiem centieniem risināt ar klimata pārmaiņām saistītos jautājumus. Par vienu no redzamākajiem vides aktīvistiem kļuvusi zviedru pusaudze un vides aktīviste Grēta Tūnberga, kura pēdējā laikā iedvesmojusi skolēnus visā pasaulē pieprasīt politiķiem aktīvāku rīcību cīņā pret klimata pārmaiņām. Viņa aicinājusi valstis pasludināt ārkārtas stāvokli klimata jomā, kā to izdarījusi Īrija un Lielbritānija.

 

Britu parlaments šādu lēmumu pieņēma tieši pēc 11 dienu ilgušiem protestiem Londonas ielās, kurus organizēja vides aktīvistu grupa "Extinction Rebellion". Grupas mērķis ir līdz 2025. gadam likvidēt siltumnīcas efektu izraisošo gāzu izmešus pasaulē un apturēt bioloģiskās daudzveidības mazināšanos. Lielbritānijas valdība pašlaik ir noteikusi 2050. gadu kā termiņu, kurā šos mērķus varētu sasniegt, neradot būtisku kaitējumu ekonomikai un ar salīdzinoši zemām izmaksām.

Francijas vadītā iniciatīva cīņai ar klimata izmaiņām aicina līdz 2050. gadam gandrīz pilnībā apturēt siltumnīcas efektu izraisošo gāzu emisiju.

Šo ierosinājumu atbalstījušas arī Beļģija, Luksemburga, Nīderlande, Dānija, Zviedrija, Portugāle un Spānija. Vācija, kas centienos samazināt siltumnīcefektu izraisošo gāzu emisiju, ir atpalikusi no citām Eiropas valstīm, tostarp Francijas un Lielbritānijas, šādu iniciatīvu sākotnēji noraidīja.

Tomēr Vācijas kanclere Merkele paziņojusi, ka vēlētos atbalstīt Francijas vadīto iniciatīvu. Klimata izmaiņām veltītā starptautiskā samitā Berlīnē kanclere pavēstīja, ka ideja tiks nodota izskatīšanai valdībā un diskusijas nav par to, vai Vācija to var sasniegt, bet par to, kā to izdarīt. Gadījumā, ja tiks atrasta saprātīga atbilde uz šo jautājumu, Vācija varēs pievienoties iniciatīvai un atbalstīt aicinājumus ES līmenī izvirzīt mērķi panākt klimata neitralitāti līdz 2050. gadam, piebilda Merkele. Plāns gan neparedzot emisiju izskaust pilnībā, tomēr valsts to kompensētu ar apmežošanu un citiem pasākumiem.

Merkele atzina, ka skolēnu protesti palielina spiedienu uz politiķiem visā pasaulē un parāda, cik šis jautājums ir kļuvis svarīgs jauniešiem.

Vides aizsardzības organizācijas "Greenpeace" izpilddirektore Dženifera Morgana vēl pirms Berlīnē notiekošās konferences mudināja Merkeli atkal uzņemties vadošo lomu klimata jomā, ko kanclere bija parādījusi iepriekšējos gados.

Vācijas mērķis ir līdz šī gada beigām samazināt oglekļa dioksīda emisiju par 45%, salīdzinot ar 1995. gada līmeni. Pašreiz gan izskatās, ka emisiju izdosies samazināt vien par 32%.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti