Merkele kritizē Krievijas vēršanos pret sabiedriskajām organizācijām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem un 1 mēneša.

Krievijas prezidents Vladimirs Putins un Vācijas kanclere Angela Merkele svētdien kopīgi atklājuši Hanoveres tirdzniecības mesi. Kamēr Krievijas līderis aicinājis rietumu partnerus uz aktīvāku sadarbību ar Krieviju un pārējām Muitas savienības dalībvalstīm, savukārt Vācijas kanclere izmantojusi iespēju, lai kritizētu Krievijas varasiestāžu vēršanos pret nekomerciālajām organizācijām.

Uz pasaulē lielāko Hanoveres tirdzniecības mesi šogad plānojuši ierasties aptuveni 6500 dalībnieku no 62 pasaules valstīm, lai parādītu savus jaunākos sasniegumus industriālo tehnoloģiju jomā. Šīgada izstādes partnervalsts ir Krievija, un ar nepacietību tika gaidīta Krievijas prezidenta Vladimira Putina dalība meses atklāšanā. Uzrunā Putins uzsvēra, ka ar savu ekonomisko izaugsmi un zemo bezdarba līmeni Krievija ir kļuvusi par ļoti pievilcīgu valsti investīcijām.

"Tiek radīti arvien jauni apstākļi lietišķajai sadarbībai. To nodrošina nesen izveidotā Muitas savienība. Starp Krieviju, Baltkrieviju un Kazahstānu pastāv vienota ekonomiskā telpa. Es gribu uzsvērt, ka mūsu partneri Vācijā varēs pilnībā izmantot šādas integrācijas priekšrocības. Eirāzijas integrācijas likumīgā bāze ir saskaņota ar Pasaules tirdzniecības organizācijas normām, un tas nozīmē, ka ārvalstu kompānijas varēs darboties pēc visiem saprotamiem likumiem visā Muitas savienības telpā," sacīja Putins.

Savukārt vācu prese par izstādes atklāšanas centrālo notikumu uzskata Vācijas kancleres Angelas Merkeles aicinājumu Krievijai dot iespēju arī dažādajām Krievijas nevalstiskajām organizācijām, kas, viņasprāt, ir inovāciju dzinējspēks.

"Mums ir nepieciešama daudz intensīvāka diskusija, ir jāattīsta dialogs un jādod arī Krievijā iespējas attīstīties nevalstiskajām un citām organizācijām, kas pie mums Vācijā spēlē inovāciju virzītāju lomu. Krievijas vēlas dažādoties, un mēs vēlamies palīdzēt. Tieši atvērta sabiedrība ir valsts labklājības garants, un es esmu pārliecināta par nepieciešamību izveidot Krievijā spēcīgu pilsonisko sabiedrību," teica Vācijas kancelere. 

Šādi Merkeles izteikumi izskanēja neilgi pēc tam, kad vakar raidsabiedrība ARD pārraidīja interviju ar Vladimiru Putinu. Tajā vācu žurnālisti pauda vācu sabiedrības bažas par nekomerciālo organizāciju situāciju Krievijā un to, ka Krievijas vadība iebiedē sabiedrību, taču Putins norādījis, ka šādām bažām nav pamata.

"Tieši jūs biedējat vācu sabiedrību. Nekas tāds nenotiek un nav nepieciešams biedēt cilvēkus. Ir objektīvi jāatspoguļo notikumi. Bet objektīvā puse ir tāda, ka Krievijā ir pieņemts likums, kas uzliek par pienākumu reģistrēties par ārvalstu aģentiem tām nevalstiskajām organizācijām, kas saņem naudu no ārvalstīm un nodarbojas ar iekšpolitisku darbību. Es gribu uzsvērt, ka nekas netiek aizliegts, neviens netiek ierobežots un neviena organizācija netiek slēgta! Nekāda darbība, arī no ārvalstīm naudu saņemošo organizāciju iekšpolitiskā darbība nav aizliegta. Mēs vienkārši gribam zināt, kas saņem šo naudu un kam tā tiek tērēta," taisnojās Putins.

Hanoveres meses laikā Krievijas delegāciju izstāžu centra priekšā sagaidīja vairāki simti protestētāju, kas pieprasīja apturēt politisko teroru Krievijā un pārtraukt vajāt nevalstiskās organizācijas. Putins gan šos protestētājus neesot redzējis, jo konferenču centram esot piebraucis no otras puses.

Pirmdien Krievijas prezidents viesojas arī Nīderlandē, kura atklās Krievijas gadu šajā valstī. Sagaidāms, ka arī Amsterdamā Putina vizītes laikā ielās izies simtiem protestētāju. Dažādu seksuālo minoritāšu pārstāvji gatavojas paust neapmierinātību ar Krievijas Domes plāniem pieņemt homoseksuālisma propagandas aizliegumu. Tāpat plānots aicināt pārskatīt arī skandalozo pankroka grupas "Pussy Riot" lietu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti