Panorāma

Panorāma

Panorāma

Panorāma

T. Meja izklāsta turpmākos «Brexit» plānus

Meja sola atteikties no 65 mārciņu nodokļa ES pilsoņiem pēc «Brexit»

Lielbritānijas premjere Terēza Meja turpinās sarunas ar Eiropas Savienību (ES), lai panāktu izstāšanās vienošanās apstiprināšanu britu parlamentā. Pirmdien uzrunā parlamentā viņa teica, ka turpmākajās dienās centīsies atrast veidus, kā risināt vienu no sāpīgākajiem jautājumiem – par Ziemeļīrijas robežu. Meja paziņoja arī, ka atteiksies no 65 mārciņu nodokļa tiem ES pilsoņiem, kas pēc "Brexit" vēlēsies palikt Lielbritānijā.

Lielbritānijas premjere izklāsta "Brexit" plānu "B"Gints Amoliņš
  Lielbritānijas premjere deputātiem vēlreiz apliecināja, ka vienīgais veids, kā izvairīties no Lielbritānijas izstāšanās no ES bez vienošanās, ir atbalstīt viņas piedāvāto vienošanos. Vienīgā alternatīva būtu atsaukt "Brexit" kā tādu un palikt ES. Viņa arī teica, ka ES, visticamāk, nepiekritīs pagarināt izstāšanās termiņu, kamēr tiek meklēts cits risinājums. Meja arī noraidīja otrā referenduma iespēju, sakot, ka tas grautu uzticību valsts politiskajai sistēmai.

   

  "Opozīcijas partijas un citi deputāti izteikuši atbalstu otram referendumam. Vairākas reizes esmu paudusi savas bažas par to. Mūsu pienākums ir izpildīt pirmā referendumā nolemto. Baidos, ka otrs referendums radītu sarežģītu precedentu, kas ietekmētu referendumu procesus mūsu valstī un mazinātu ticību mūsu demokrātijai," sacīja Meja.

  Premjere teica, ka turpinās sarunas ar visām partijām, pilsonisko sabiedrību, uzņēmējiem, lai meklētu kompromisus, kas viņas plānam ļaus gūt vairākuma deputātu atbalstu.

  Tad ar secinājumiem un priekšlikumiem viņa plāno doties atpakaļ uz Briseli, lai mēģinātu panākt kompromisus, kas apmierinātu abas puses un ļautu izstāšanās vienošanos apstiprināt britu parlamentā. Tāpat Meja solīja, ka viņas valdība turpmāk vairāk iesaistīs parlamentu sarunu veidošanā ar ES par nākotnes attiecībām. Laika atlicis maz – apmēram divi mēneši līdz 29. martam, kad Apvienotajai Karalistei no ES jāizstājas.

  Opozīcijā esošo leiboristu līderis Džeremijs Korbins nekavējoties noraidīja Mejas stratēģiju. Viņš pieprasījis, lai Meja pasaka, ka izstāšanās bez vienošanās ar Briseli nenotiks. Tomēr premjere arī pirmdien neizslēdza – ja parlaments vienošanos neatbalstīs, tad izstāšanās notiks bez tās.

  Galvenās domstarpības aizvien ir par Ziemeļīrijas robežas nākotni. Kritiķi nav apmierināti, ka pēc pārejas perioda beigām Apvienotā Karaliste varētu palikt muitas savienībā ar Eiropu tikai tāpēc, lai nebūtu stingrās robežas starp Īriju un Ziemeļīriju. Deputāti uzskata, ka tas nav tas "Brexit", par ko nobalsoja britu tauta. 

  "Valdība, izskatās, vēl aizvien nav sapratusi, cik smagu sakāvi piedzīvoja pagājušās nedēļas balsojumā. Loģiski būtu mainīt premjeres sarkanās līnijas, jo viņas šībrīža vienošanās nav izpildāma. Tā vietā viņa dosies uz Eiropu, lai meklētu kādus kompromisus par Īrijas robežas pagaidu risinājumu," paziņoja Korbins.

  Opozīcijas politiķi atzinīgi novērtējuši Mejas lēmumu atcelt 65 mārciņu lielo nodokli ES pilsoņiem, kas pēc izstāšanās termiņa beigām gribēs palikt Lielbritānijā.

  Par pārējām Mejas plāna detaļām un citām alternatīvām partijas parlamentā debatēs 29. janvārī.

  KONTEKSTS:

  Lielbritānijas premjerministre Meja otrdien, 15. janvārī, ar lielu balsu vairākumu zaudēja izšķirošajā balsojumā par "Brexit" vienošanos. To parlamentā atbalstīja 202 deputāti, bet noraidīja - 432. Lielbritānijas premjerei līdz 21. janvārim bija jāpiedāvā jauns turpmākās rīcības plāns saistībā ar "Brexit" vienošanos.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Pasaulē
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti