Mazāk nekā puse britu, čehu un itāļu balsotu par palikšanu Eiropas Savienībā

Ja referendums par palikšanu Eiropas Savienībā bloka dalībvalstīs notiktu rīt, tad mazāk nekā puse Lielbritānijas, Čehijas un Itālijas pilsoņu balsotu par palikšanu Eiropas Savienībā. Tas secināts Eiropas Parlamenta publicētajā Eirobarometra aptaujā, kurā norādīts arī uz pieaugošo britu neizlēmību dažādos ar Eiropas Savienību saistītos jautājumos.

Mazāk nekā puse britu, čehu un itāļu balsotu par palikšanu Eiropas SavienībāRihards Plūme

  Pēc Eiropas Parlamenta pasūtījuma veiktā Eirobarometra aptauja tika veikta šī gada februārī un martā, tiešajās intervijās visās Eiropas Savienības dalībvalstīs aptaujājot teju 28 000 cilvēku. Pārliecinošs vairākums jeb teju 70% respondentu aptaujā norādījuši, ka vēlētos, lai viņu valsts turpina dalību Eiropas Savienībā. Skaidru atbalstu palikšanai kopumā paudušas 25 dalībvalstis, 19 valstīs atbalsts dalībai blokā ir pieaudzis. Entuziastiskākie izrādījušies Nīderlandes iedzīvotāji, jo vairāk nekā 85% referendumā atbalstītu šīs valsts dalību Eiropas Savienībā. To vēlētos arī teju 83% Īrijas un Luksemburgas iedzīvotāji.

  Savukārt to Lielbritānijas, Čehijas un Itālijas cilvēku skaits, kas referendumā balsotu par palikšanu blokā, būtu mazāks par 50%. Itālijā atbalsts palikšanai no šīm trim valstīm ir vislielākais, proti, 49%. Pēdējo sešu mēnešu laikā pieaudzis šādi domājošu itāļu skaits, kā arī par pieciem procentpunktiem samazinājies to iedzīvotāju skaits, kas balsotu par izstāšanos no bloka. Lai gan rezultāti nešķiet tik dramatiski, tomēr neizlēmušo Itālijas iedzīvotāju skaits ir salīdzinoši augsts, proti, 32%. Savukārt Čehijā par palikšanu Eiropas Savienībā balsotu par diviem procentpunktiem mazāk iedzīvotāju nekā Itālijā, par izstāšanos teju ceturtā daļa, bet neizlēmušo skaits sasniedz teju 30%. Lielbritānijā 45% vēlētos būt daļa no bloka, bet 37% vēlētos izstāties. Lielbritānijā gada laikā pieaugusi nedrošība par savu izvēli potenciālā referendumā. Grūti izlemt šobrīd būtu 18% britu.

  Aptaujā respondentiem arī tika uzdots jautājums, vai viņu valsts no dalības Eiropas Savienībā ir bijusi ieguvēja vai ne. Šajā jautājumā kritums par dažiem procentpunktiem vērojams vairākās valstīs. Arī šajā jautājumā starp skeptiskākajām valstīm bija Itālija, Čehija un Lielbritānija. Tikai 41% Itālijas iedzīvotāju norādījuši, ka viņu valsts no dalības blokā ir ieguvusi un tāpat domā arī teju 55% Lielbritānijas pilsoņu un 58% čehu. Arī šajā jautājumā uzskatāmi parādījusies pieaugošā britu nedrošība, jo palielinājies to iedzīvotāju skaits, kas skaidri nespēja atbildēt, vai Lielbritānija no dalības blokā ir ieguvusi vai nav. Savukārt Maltā un Latvijas kaimiņvalstī Lietuvā vairāk nekā 90% respondentu saskata ieguvumu no viņu valsts dalības Eiropas Savienībā.

  Eirobarometra aptauja tika publicēta nepilnu mēnesi pirms gaidāmajām Eiropas Parlamenta vēlēšanām. Tās rezultāti noteikti būs pārdomu vērta lasāmviela vēlēšanu kandidātiem. Viens no iemesliem varētu būt tas, ka nedrošība saistībā ar izvēli – palikt vai pamest Eiropas Savienību - ir pieaugusi kopumā 13 dalībvalstīs.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Saistītie raksti
  Pasaulē
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti