Panorāma

Panorāma

Panorāma

Panorāma

Maskava pirms domes vēlēšanām

Maskavā klusuma dienā pirms vēlēšanām sarīkoti pilsētas svētki

Maskavā varasiestādes sestdien, 7. septembrī, no ieslodzījuma atbrīvojušas vienu no opozīcijas līderiem Iļju Jašinu. Viņš izcieta kārtējo administratīvo sodu par musināšanu uz protestiem. Jašins atbrīvots dienu pirms Maskavā un citviet Krievijā gaidāmajām pašvaldību vēlēšanām. Pirmsvēlēšanu laiks galvaspilsētā izcēlās ar plašām demonstrācijām un bargiem sodiem par dalību mītiņos, bet sestdien tā sauktā klusuma diena Maskavā aizvadīta paralēli skaļiem, Maskavas mērijas sarīkotiem pilsētas svētkiem.

Ieslodzījuma vietā zem dzeloņdrātīs vītas sienas fotogrāfe vēl cenšas noķert labāku kadru un pavisam drīz pa durvīm iznāk arī viens no redzamākajiem opozīcijas politiķiem.

"Es neklušēšu! Šai mājai, kad mani pirmoreiz iesēdināja, bija tikai pamati, tā kā pusotru mēnesi man bija iespēja vērot, kā uzlabojas Maskava. Paskat, piekto stāvu jau būs uzcēluši!" pēc iznākšanas no ieslodzījuma vietas sacīja opozīcijas līderis Jašins

Viņam tāpat kā pārējiem neatkarīgajiem kandidātiem netika ļauts reģistrēties gaidāmajās Maskavas Domes vēlēšanās:

"Pirmkārt, gribu nodot sveicienus Maskavas mēram Sobjaņinam, kurš man noorganizēja šo ilgstošo atvaļinājumu šajā mājīgajā sanatorijā. Es esmu atgriezies, kungi, neatslābstiet! Šodien nevaru vairs aģitēt – domāju, ka tā arī bija izplānots – noturēt mani līdz klusuma dienai, lai es šodien izietu un uzreiz apklustu. Tomēr aģitēt arī īsti nav vērts – visi visu zina un saprot.

Ceru, ka rīt cilvēki nenosēdēs mājās un tomēr nobalsos, lai parādītu savu attieksmi pret visu šo despotismu, kuru novērojām pēdējos divus, trīs mēnešus," sacīja politiķis.

Par vienu no skandalozākajiem arestiem un spriedumiem Puškina laukumā, kur sestdienās pulcējās tūkstoši un pat desmiti tūkstoši cilvēku, šodien atgādināja viens protestētājs. Uz plakāta redzams Konstantīns Kotovs, kuram tiesa piesprieda četrus gadus ieslodzījuma.

"Viņu aizturēja tāpat vien. Viņš izgāja ar mugursomu no metro, neko nedarīja un neteica. Tas ir cietsirdīgs spriedums, kas paver ceļu plašākām represijām. Redziet, man apkārt tagad stāv divpadsmit policistu. Mani brīdināja, ka var aizturēt. Teica, ka klusuma diena. Es atbildēju, ka šis ir viena cilvēka pikets. Varbūt mani aizturēs tūlīt pēc tam, kad novākšu plakātu. Nezinu," teica protestētājs.

Kamēr policisti seko līdzi vientuļajam protestētājam, Krievijas nacionālā gvarde patrulē ielās. Šodien Maskavai svētki.

Kā skaidro opozicionāri – valdošā Vladimira Putina partija "Vienotā Krievija" tādējādi cer uz pārmaiņas gribošo apātiju, īpaši jauniešu vidū, vēlēšanu dienā, kad svētki turpināsies.

Vienlaikus šaubīgajiem grandiozie pasākumi atgādina, cik strauji pilsēta ir augusi.

"Maskava, kāda tā ir pašlaik, ir apdzinusi visus. Pirms divdesmit gadiem mēs pavērtām mutēm skatījāmies uz to, kas bija citur. Tagad vairs nav par ko brīnīties – viss ir tepat!" teica Maskavas iedzīvotājs Vladimirs.

"Es te ilgi dzīvoju un principā viss man patīk. Viss tiek iekārtots, mājas tiek renovētas," sacīja Maskavas iedzīvotāja Anna.

Vienlaikus svētku priekšvakarā tika veikti kārtējie specdienestu reidi pret opozicionāru Alekseju Navaļniju. Šoreiz likumsargi konfiscēja visu viņa televīzijas studijas aparatūru. Viņa birojā, kurš arī bijis spiests mainīt telpas, šodien pulcējās aktīvisti, lielākoties jaunieši, lai uzzinātu kā kļūt par neatkarīgajiem novērotājiem.

"No sākuma viņi nereģistrēja neatkarīgos kandidātus, turklāt diezgan nekaunīgā veidā, sakot, ka godīgi savāktie paraksti bija viltoti. Pēc tam nepatīkams pārsteigums bija tas, kā varasiestādes uzvedās protestu laikā. Ir iestājies kaut kāds nākamais etaps, ar kuru man samierināties ir grūti," stāstīja Dmitrijs.

"Tā ir sistēma, kas absolūti nav gatava, ka kaut kas var mainīties. Ka parādās kaut kādi alternatīvie vai opozīcijas kandidāti, kurus viņi nav virzījuši," piebilda aktīviste Marija.

Navaļnijs un citi opozicionāri aģitē balsot par jebkuru kandidātu, kurš nenāk no valdošās “Vienotās Krievijas” un cer, ka šāda veida protesta balsojums un neatkarīga vēlēšanu novērošana spēs pozitīvi iekustināt politiskos procesus arvien vairāk policistu ieskautajā galvaspilsētā un citviet Krievijā. Tikmēr pilsētas svētu svinības atgādina, ka tas šķiet mazticami.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti