Maidana pārstāvji pieprasa atlaist parlamentu un izsludināt jaunas vēlēšanas

Maidana pārstāvji Ukrainas galvaspilsētas Kijevas centrā pieprasījuši atlaist parlamentu, izsludināt jaunas vēlēšanas, kā arī veikt nopietnas pārmaiņas Valsts robežsardzes vadībā. Tikmēr Ukrainas austrumos turpinās pretterorisma operācija pret nemierniekiem, kas atkal sākuši nostiprināt savas pozīcijas. Bet Eiropas Savienības pārstāvji norādījuši, ka 28 valstu bloks pagaidām nav gatavs uzņemt Ukrainu savās rindās.

Tautas sapulcē Kijevas centrālajā Neatkarības laukumā vairāki simti aktīvistu pieprasījuši Ukrainas parlamenta atlaišanu un ārkārtas parlamenta vēlēšanu sarīkošanu. Rezolūcijā norādīts, ka Augstākā Rada nedrīkst doties vasaras atvaļinājumā, līdz nav pieņemts jauns likums par vēlēšanām un nav izsludinātas ārkārtas parlamenta vēlēšanas.

Tāpat rezolūcijā pausta prasība izstrādāt valsts programmu Ukrainas glābšanai un pieņemt izlēmīgus pasākumus situācijas stabilizācijai visā valsts teritorijā. Atklātā vēstulē parlamentam vairāki simti sanākušo aicināja drošības sektora struktūru vadītājus atcelt no amata Valsts robežsardzes dienesta vadītāju un vairākus viņa vietniekus.

Tikmēr Ukrainas austrumos turpinās pretterorisma operācija. Smagas apšaudes šodien notikušas Slovjanskas un Kramatorskas tuvumā, tāpat tiek ziņots par uzbrukumiem arī Luganskā. Artjomovskā nemiernieki pagājušajā naktī uzbrukuši tanku bāzei un vēlāk arī automašīnai, kurā braucis šīs bāzes komandieris.

Savukārt ukraiņu drošības spēku rindās uz blokposteņiem arvien biežāk blakus stāv bijušie Maidana pašaizsardzības vienību kareivji un arī bijušie "Berkut" kaujinieki. Par to intervijā "Radio Svoboda" pastāstījis viens no Nacionālās gvardes kaujiniekiem Aleksandrs Kušnirs.

Kā norāda kaujinieki, abām pusēm pašlaik ir viens un tas pats ienaidnieks un karot savā starpā būtu muļķīgi. Aleksandrs Kušnirs norāda, ka toreiz Kijevas centrā ienaidnieks bija režīms un sistēma, pret kuru cīnījās. "Berkut" kareivji pildīja savas pavēles, savukārt tagad visiem ir vienādas pavēles - aizsargāt valsts un robežu drošību. Kaujinieki gan atzīst, ka abu pušu starpā ir vērojama virkne domstarpību, īpaši jautājumos par Maidanu.

Masu saziņas līdzekļi ziņo, ka katru dienu Donbasā karojošo kaujinieku pakalpojumu izmantošana izmaksājot trīs miljonus dolāru. Kā ziņo izdevums "Forbes.ua", pašlaik robežu ir šķērsojuši aptuveni pieci tūkstoši algotņu, kazaku, Krimas specvienību "Alfa" un "Berkut" kaujinieku, kuriem pievienojušies arī vietējie aktīvisti. Kā paziņojis Ukrainas iekšlietu ministra padomnieks Staņislavs Rečinskis, šīm personām maksājot aptuveni 300 dolārus dienā, bet komandieriem šīs summas esot vairākkārt lielākas. Ņemot vērā šādus aprēķinus, eksperti noskaidrojuši, ka kopš aprīļa sākuma nemiernieku uzturēšana šī pasākuma sponsoriem ir izmaksājusi no 45 līdz 250 miljoniem dolāru.

Eiropas Savienība pagaidām nav gatava uzņemt savās rindās Ukrainu. Par to paziņojis Francijas ārlietu ministrs Lorāns Fabiuss. Pēc viņa vārdiem Eiropas Savienībā būs grūti atrast daudzas valstis, kas piekritīs jaunā prezidenta Petro Porošenko tēzei par to, ka asociācijas līguma parakstīšana ir uzskatāma par pirmo soli ceļā uz Eiropas Savienību. Fabiuss arī paudis pārliecību, ka Ukrainai tagad ir jācenšas saglabāt labas attiecības gan ar Eiropas Savienību, gan ASV, gan ar Krieviju.

Savukārt Polijas ārlietu resora vadītājs Radoslavs Šikorskis pieļauj, ka uz bezvīzu režīma ieviešanu ar Eiropas Savienību Ukraina var cerēt tikai pēc tam, kad būs precīzi izpildījusi Eiropas Savienības rekomendācijas, no kurām tā nav gatava atkāpties ne par milimetru.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti