Panorāma

Islandes ekonomika atguvusies

Panorāma

Baņķieru sodīšana. Vai krīze ko mainījusi?

Lietuvieši par eiro ieviešanu nebēdā

Lietuvā vairums atbalsta eiro ieviešanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Pēc dažām dienām Lietuva kļūs par 19. un uz kādu laiku – arī par pēdējo valsti, kas pievienojas eirozonai. Līdzīgi kā pirms gada Latvijā, jaunā gada pirmajās minūtēs kaimiņvalstī notiks svinīgie pasākumi par godu eiro ieviešanai. Pie pirmās eiro banknotes izņemšanas Viļņā klāt būs arī Igaunijas premjers un Latvijas ārlietu ministrs.

Aizvadot veco un sagaidot jauno valūtu, lietuvieši nodevušies radošai brīvībai vecās naudas izmantošanā, Lietuvas naudas muzejā apskatāma gan no monētām darināta piramīda, gan svētku eglīte. Pēc aptauju rezultātiem, pāreju uz eiro atbalsta 60% lietuviešu.

LTV “Panorāma” uzklausīja dažādus Lietuvas iedzīvotāju viedokļus. “Divdomīgi. No vienas puses, žēl nacionālo valūtu. Savukārt no otras puses, iestāties eirozonā ir ekonomiski izdevīgi gan cilvēkiem, gan valstij,” vērtē Violeta. Viņai piekrīt Mindaugs. “Mēs esam Eiropas valsts. Kā gan bez tā?” retoriski vaicā Mindaugs.

Taču ir arī pretēji viedokļi. “Mums ir sava valūta – liti. Tie brīnišķīgi noderēja un priekš kam to tagad vajag? Es nezinu. Polija arī nepāriet uz eiro. Tāpat arī Zviedrija un Lielbritānija. Es uzskatu, ka kāds no tā vienkārši iegūs,” skeptisks ir Norvalds.

Ja vēl pirms gada atbalsts eiro ieviešanai Latvijā nebūt nebija tik viennozīmīgs, tad Lietuvā par to domas ir savādākas. Cilvēki pieļauj, ka cenas iespējams augs arī šim lietuviešu nacionālajam saldumam Šalkotim, iepretim tam daudzi min ieguvumus. Piemēram to, ka daudz brīvāk varēs ceļot pa Eiropu, norēķinoties jau vienotajā valūtā.

Tāpat kā pirms gada Latvijā, arī Lietuvas veikalu plauktos cenas pašlaik skatāmas divās valūtās. Cilvēki lielāku uzmanību pievērš litos norādītajām. “Nē. Vēl pusgadu būs apgrozībā liti, tad arī skatīsimies, bet viss būs kārtībā. Varbūt cenas nedaudz augs, bet tas jau, visticamāk, uz inflācijas rēķina,” saka Dengera.

Līdzīgi domā arī omīte Daļa. “Cenas aug kopš septembra, bet šobrīd tirgotāji baidās to daeīt dēļ stingrajiem likumiem. Šobrīd tās neaugs. Viņi tās palielināja pirms trīs mēnešiem,” lēš pensionāre Daļa.

Pozitīvi uz eiro ieviešanu raugās Milču ģimenē, kur abi vecāki ir uzņēmēji. Dzīvo pašu celtā privātmājā Viļņas piepilsētā. “Mums tas paver jaunas iespējas. Viens no maniem biznesiem ir moduļu māju ražošana un pārdošana Skandināvijas valstīs. Tur mani sadarbības partneri prasa - vai jums būs eiro? Viņi šo jautājumu uzdod ar mērķi, gūt pārliecību par mums, kā uzticamiem sadarbības partneriem,” saka uzņēmējs Pauls Milčus.

Pauls ir pārliecināts, ka pievienošanās eirozonai Lietuvas ekonomikai dos lielāku stabilitāti un atvēsinās galvas vienam otram kaimiņvalsts politiķim, kuri, pēc Paula domām, pēdējos gados pieņēmuši virkni nepareizu lēmumu. “Pirmkārt jau traka ideja bija neaizņemties naudu no Starptautiskā valūtas fonda, kā to izdarīja Latvija. Traka ideja bija to par daudz augstākām cenām aizņemties no bankām. Traka ideja bija pacelt nodokļus nepaanalizējot pie kā tas novedīs. Nevajag izgudrot velosipēdu no jauna - vajag palūkoties uz vienkāršiem ekonomikas likumiem!” saka Milčus.

Līdzīgi kā daudziem lietuviešiem, atvadīties no litiem žēl ir arī Milču ģimenei. Tomēr šķiršanās rūgtums mijas ar lepnumu, ka tagad Lietuvas nacionālo simbolu bruņinieku Vīti, kas būs uz Lietuvas eiro monētām, savos makos turēs arī citi Eiropas pilsoņi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti