Lietuva izmeklē vērienīgu tiesnešu korupcijas lietu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Tiesu korupcijas lietā Lietuvā varētu būt iesaistīts arī Druskininku mērs Ričards Malinausks un viņa padomnieks. Ceturtdien Centrālā vēlēšanu komisija abiem vīriešiem atcēla tiesisko imunitāti. Pēc tiesībsargu domām, Maļinausks un viņa padomnieks piedalījušies kukuļošanas shēmās, tāpēc viņu mājās notika kratīšana.

Tikmēr Viļņas apgabaltiesa ceturtdien izskatīja lēmumus par drošības līdzekļu piemērošanu vakar aizturētajiem tiesnešiem un advokātiem.

Lietuvas varasiestāde aizdomās par kukuļošanu, tirgošanos ar ietekmi, uzpirkšanu un dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu tur astoņus tiesnešus, piecus advokātus un citas aizturētas personas. Atsevišķu kukuļu apmērs ir bijis no viena tūkstoša līdz 100 tūkstošiem eiro. Šodien prokuratūra lūdza paturēt apcietinājumā 18 cilvēkus. Jau ir zināms, ka aiz restēm vismaz mēnesi pavadīs Viļus Karaļus. Viņš ir labi pazīstams Lietuvas kontrabandists, kas jau iepriekš bija sodīts ar brīvības atņemšanu uz diviem gadiem.

Tiesnešu korupcijas lietu, kuras izmeklēšanā bija iesaistīti ap 100 tiesībsargi, jau dēvē par vienu no lielākajām valsts vēsturē.

“Korupcijas atklāšana tiesās ir saistīta ar riskiem. Mums ir nepieciešamas speciālas atļaujas no godīgiem tiesnešiem, lai uzsāktu slepenas darbības. Un Lietuvā ir daudz tādu tiesnešu, kuru darbs ir atklāts. Šī mūsu operācija nenozīmē, ka visa tieslietu sistēma ir samaitāta. Viens no svarīgākajiem momentiem šajā lietā bija tieši uzticēšanās tiesnešiem, lai varētu viņiem lūgt atļaujas sākt izmeklēšanu pret viņu kolēģiem," teicis Lietuvas Īpašā izmeklēšanas dienesta vadītājs Židrūns Bartkus.

Aizdomās turēto aizturēšana trešdien notika vienlaikus vairākās pilsētās. Cik ilgs laiks bija nepieciešams izmeklēšanai, Židrūns Bartkus neatklāj. Īpašo izmeklēšanas dienestu viņš vada gandrīz gadu un vairākus gadus pazīst Latvijas Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja vadītāju Jēkabu Straumi.

Ceturtdien kļuva zināms, ka saistībā ar šo lietu tiesisko imunitāti zaudēja arī Druskininku pilsētas mērs Ričards Malinausks un viņa padomnieks, kuru mājās notika kratīšana.

Lietuvas iedzīvotāji tikmēr pozitīvi vērtē vēršanos pret korupciju, bet pauž neticību tam, ka šī lieta tiks izskatīta taisnīgi. Nākamais solis būtu speciālas tiesībsargu grupas izveide. Tā izstrādātu kritērijus tiesu procesu un lēmumu novērtēšanai, uzskata Īpašā izmeklēšanas dienesta vadītājs. Tikai tad būs iespējams nošķirt lietas, kurās spriedumi tika pieņemti negodprātīgi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti