Lietuvā «elfi» cīnās ar propagandas «troļļiem»

Lietuvā brīvprātīgie sākuši kampaņu, lai atmaskotu melīgu informāciju globālajā tīmeklī. Viņi sevi sauc par elfiem, kas cīnās ar interneta troļļiem. Tā ir viena no iniciatīvām, kā mūsu dienvidu kaimiņvalstī cīnās ar nepatiesu informāciju.

Elfi pret troļļiem – tas izklausās kā no kādas Tolkīna grāmatas. Taču Ričards Savukins stāsta, ka cīņai, kurā viņš piedalās, nav nekāda sakara ar fantāziju. 43 gadus vecais biznesa konsultants un blogeris ir brīvprātīgais Lietuvas interneta armijā, kas cenšas atspēkot Krievijas radīto propagandu globālajā tīmeklī.

“Elfi” patrulē sociālo mediju komentāru sadaļās, atmaskojot viltotus kontus un melīgu publicētu informāciju. Savā starpā “elfu” armija komunicē ar “Facebook” un “Skype” palīdzību.

“Es esmu vienkāršs lietuviešu puisis. Pilsonis, kurš vienā brīdī pamanīja, ka Krievijas propaganda tiek izplatīta ievērojamā apjomā sociālajā tīklā “Facebook”. To redzot, man šķita, ka tā nevar būt dabiska lietas. Un, tajā visā iedziļinoties, es pamanīju labi organizētas grupas, kas to dara. 

Lai tam pretotos, mēs izplatām patiesus faktus. Cilvēkiem jāsaprot, ka tā ir organizēta smadzeņu skalošana,” saka brīvprātīgais.

Tā saukto “troļļu” darbošanās Lietuvas internetā īpaši tika pamanīta Krimas krīzes laikā un kopš tā brīža kļuvusi arvien izplatītāka. Lietuvas amatpersonas simpatizē “elfu” darbam un uzsver, ka tas ir viens no veidiem, kā pretoties dažādām dezinformācijas kampaņām.

“Meli nav alternatīvs skata punkts. Protams, kāds var teikt, ka tā ir vārda brīvība, katrs var teikt, ko vēlas, un es tam daļēji piekrītu. Taču, ja tā ir labi finansēta propagandas mašinērija cilvēku ietekmēšanai, tas vairs nav atšķirīgs viedoklis. Tas ir ierocis, un tā tas jāuztver arī mums,” pauž Lietuvas ārlietu ministrs Lins Linkēvičs.

Pretoties melīgai informācijai cenšas arī Lietuvas valdība – valsts televīzijas kanālos sāktas sociālās reklāmas, aicinot iedzīvotājus informēt par aizdomīgu uzvedību globālajā tīmeklī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti