Lielbritānija apsūdz Krieviju mēģinājumos ietekmēt 2019. gada vēlēšanas

Lielbritānija paziņojusi, ka Krievija centusies ietekmēt 2019. gada parlamenta vēlēšanas. Tas esot darīts, sociālajos medijos izplatot nelikumīgi iegūtus delikātus dokumentus, kas attiecas uz iecerēto brīvās tirdzniecības līgumu ar ASV. Savukārt Lielbritānijas parlamenta izlūkošanas un drošības komiteja paziņojusi, ka nākamnedēļ tiks publicēts ilgi gaidītais ziņojums par iespējamo Krievijas iejaukšanos "Brexit" referendumā.

Lielbritānija apsūdz Krieviju mēģinājumos ietekmēt 2019. gada vēlēšanas
00:00 / 02:40
Lejuplādēt

Ceturtdiena, 16. jūlijs, bijusi zīmīga diena ar vairākām ziņām saistībā ar Lielbritānijas un Krievijas attiecībām. Pirmkārt, Lielbritānijas ārlietu ministrs Dominiks Rābs paziņojis, ka gandrīz droši varot teikt - Krievija mēģināja iejaukties 2019. gada vispārējās vēlēšanās, tīmeklī publiskojot nelikumīgi iegūtus un nopludinātus valdības dokumentus. Viņš piebilda, ka delikātie valdības dokumenti, kas attiecas uz Apvienotās Karalistes un ASV tirdzniecības līgumu, tikuši nelikumīgi iegūti pirms vēlēšanām un izplatīti tīmeklī caur sociālo mediju platformu „Reddit”.

Lielbritānijas valdības veiktā izmeklēšanā konstatēts, ka pēc tam, kad minētie dokumenti piesaistījuši maz vērības, pirms vēlēšanām veiktas papildus darbības, lai piesaistītu lielāku uzmanību nelikumīgi iegūtajiem materiāliem. Rābs uzsvēris - lai gan nav pierādījumu par plaša spektra Krievijas kampaņu pret vispārējām vēlēšanām, jebkuri mēģinājumi iejaukties britu demokrātiskajā procesā ir pilnīgi nepieņemami. Ministrs piebilda, ka valdība "patur sev tiesības nākotnē atbildēt ar atbilstošiem pasākumiem”.

Pagājušā gada decembrī notikušajās parlamenta vēlēšanās pārliecinošu uzvaru guva premjerministra Borisa Džonsona vadītie konservatīvie, sakaujot Džeremija Korbina pārstāvētos leiboristus. Konservatīvie nodrošināja sev apakšnamā tādu vairākumu, kādu nebija izcīnījuši kopš Mārgaretas Tečeres triumfa 1987. gadā.

Lielbritānijas un Krievijas attiecības jau pirms diviem gadiem sasniedza zemāko punktu kopš Aukstā kara, kad Maskavas aģenti mēģināja noslepkavot bijušo krievu dubultaģentu Sergeju Skripaļu. Tieši Skripaļa lieta bija viens no iemesliem, kādēļ pastiprinājās Lielbritānijas parlamenta izlūkošanas un drošības komitejas bažas par iespējamu Krievijas iejaukšanos arī "Brexit" referendumā. 2017. gadā komiteja uzsāka izmeklēšanu, lai noskaidrotu faktus, un pērn tā tika noslēgta ar 50 lappušu garu ziņojumu. Līdz šim ziņojums nav publicēts, bet nu uz pirmo sanāksmi tikās jaunais komitejas sastāvs.

Tas vienbalsīgi vienojies par ziņojuma publicēšanu nākamnedēļ.

Bijusī premjerministre Terēza Meja jau iepriekš apsūdzējusi Krieviju “viltus stāstu sēšanā”, lai Rietumos radītu nesaskaņas.

Visbeidzot, Apvienotās Karalistes Nacionālais kiberdrošības centrs ceturtdien apsūdzējis kādu hakeru grupu, kas “gandrīz noteikti” darbojusies kā daļa no Krievijas izlūkdienestiem, cenšoties nozagt pētījumus par koronavīrusa vakcīnām. Ārlietu ministrs Dominiks Rābs uzsvēra, ka Krievijas izlūkdienestu vēršanās pret tiem, kas cenšas apkarot koronavīrusa pandēmiju, ir pilnīgi nepieņemama.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti