Lēmums par Navaļnija atbrīvošanu raisa neizpratni

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem un 9 mēnešiem.

Negaidītā Alekseja Navaļnija atbrīvošana ir nostādījusi strupceļā daudzus Krievijas politikas analītiķus. Tiesas lēmums mainīt drošības līdzekli Navaļnijam tikai dienu pēc viņa notiesāšanas uz pieciem gadiem cietumā tiek raksturots kā unikāls un rets gadījums, kas liecina gan par politisku motivāciju, gan par trūkumiem Krievijas tiesu sistēmā.

Kā Krievijas interneta medijiem atzinuši vairāki advokāti, ne Kirovas pilsētas tiesai, ne prokuratūras darbībām, te apsūdzot, te apstrīdot tiesas lēmumu, nav nekā kopīga ar likumdošanu. Tāpat tiek norādīts, ka pret dažiem cilvēkiem ir pieļauti izņēmumi, pret citiem nav, uzsverot, ka gadījumā, ja Navaļnija vietā būtu kāds cits, nekas tamlīdzīgs nebūtu noticis. Kā intervijā portālam „newsru.com” norāda advokāts Staņislavs Akimovs, Maskavai bija nepieciešams nodemonstrēt pasaulei, ka nevienam nav plānu traucēt Navaļnija startēšanai Maskavas mēra vēlēšanās.

Arī par Navaļnija dalību vēlēšanās ir ļoti daudz viedokļu, taču vairums ekspertu uzskata, ka par spīti prognozējamam zaudējumam pašreizējam mēram Sergejam Sobjaņinam, Navaļnijam ir jāturpina priekšvēlēšanu kampaņa. Ja pēc pēdējo dienu notikumiem viņa popularitāte pieaugtu līdz 15%-20%, varas iestādes jau ieslodzītu cietumā ne tikai pazīstamu blogeri, bet cilvēku, par kuru būtu nobalsojuši aptuveni miljons galvaspilsētas iedzīvotāju.

Kā tūlīt pēc atbrīvošanas atzina gan Navaļnijs, gan otrs notiesātais un atbrīvotais - Pjotrs Oficerovs - notiesājošo spriedumu neviens nav atcēlis, tāpēc šī nav vis uzvara, bet gan tikai maza atelpa. Spriedumu „Kirovļes” lietā var pārsūdzēt līdz 28. jūlijam un pēc tam apelācija jāizskata 30 dienu laikā.

Bet tikmēr Krievijas prezidenta cilvēktiesību padome atbalstījusi ideju sarīkot „Kirovļes” lietā sabiedriski tiesisko pārbaudi. Padomes dalībnieki pieļauj, ka tiesas procesa laikā ir pieļautas nepilnības, tāpēc tiks rūpīgi izraudzīti eksperti. Līdzīga ekspertīze savulaik tika rīkota arī pazīstamā oligarha Mihaila Hodorkovska lietā un toreiz tika konstatēti fundamentāli pārkāpumi JUKOS otrajā lietā. Šie secinājumi gan ieslodzījumā esošā Hodorkovska likteni nekādi neietekmēja.

Jāatzīmē, ka tiesas procesi pret opozīcijas aktīvistiem notiek ne tikai Krievijā, bet arī otrā Latvijas kaimiņvalstī Baltkrievijā. Piektdien Minskas tiesa izlēma nenosūtīt uz koloniju baltkrievu opozīcijas žurnālisti, krievu laikraksta „Novaja Gazeta” korespondenti un bijušā prezidenta amata kandidāta Andreja Saņņikova sievu Irinu Haļipu. Viņa tika notiesāta par dalību masu nekārtībās Minskā 2010. gada 19. decembrī, taču sprieduma stāšanās spēkā tika atlikta. Piektdien tiesa nolēmusi, ka Haļipa atliktā sprieduma laikā nav pārkāpusi likumu, ir izpildījusi visas varas iestāžu prasības, tāpēc arī viņa tika atbrīvota tiesas zālē. Pati Haļipa paziņojusi, ka pēc atbrīvošanas, pirmkārt, dosies iepirkties uz Viļņu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti