Panorāma

Noraida Civilās savienības likuma skatīšanu Saeimā

Panorāma

Topošās valdības deklarāciju sola nākamnedēļ

Ukrainai ziedoti vairāki simti ģeneratoru

Latvija Ukrainai ziedojusi jau vairākus simtus ģeneratoru

Latvijas iedzīvotāji, uzņēmēji un arī pašvaldības Ukrainai jau ir ziedojušas vairākus simtus ģeneratoru, un tuvākajā laikā uz Ukrainu dosies vēl vairākas kravas. No sala un tumsas Ukrainu patlaban spēs paglābt ģeneratori. To norādījuši enerģētikas eksperti, kuri labi zina – ļoti strauji atjaunot Krievijas karaspēka iznīcināto enerģētikas sistēmu nebūs iespējams. 

Divi traktori ar urbjiem, divas piekabes, iekrāvējs un divi strāvas ģeneratori –, revidējot saimniecību, AS "Sadales tīkls" secinājusi, ka šīs iekārtas var ziedot kolēģiem – enerģētikas speciālistiem Ukrainā, potenciālā krīzes situācijā neapdraudot arī Latvijas iedzīvotājus. 

AS "Sadales tīkls" remontu un būvniecības direktors Valdis Vucāns norādīja: "Tā ir tehnika, ar kuru strādā arī Ukraina, līdz ar to tur nekādas speciālas maņas, apmācības nav vajadzīgas. To aizvedot, ukraiņu kolēģi tajā pašā dienā varēs arī sākt darbus."

Traktors kopā ar aprīkojumu uzskatāms par speciālo balstu nomaiņas aparatūru un paredzēts infrastruktūras atjaunošanai. Savukārt ģeneratori spēj tūlītēji apgādāt ar elektrību. Vucāns piebilda: "Lai mēs labāk saprastu, kopā nodrošinās apmēram 150 mājsaimniecības."

Līdz šim "Sadales tīkls" ziedojis arī 49 transformatorus, kā arī citādi palīdzējis nozares speciālistu ģimenēm no Ukrainas. 

Iekārtas energosistēmas atjaunošanai ziedojis un turpina ziedot arī uzņēmums "Latvenergo". Piemēram, 54 tonnas smagais trīsfāzu 110 kilovoltu transformators jau tuvākajās dienās dosies uz Ukrainu. 

Taču ziedo arī ievērojami mazāki uzņēmumi. "Solarshop.lv" uz "Ziedot.lv" noliktavu atvedis iekārtas Borispiļas slimnīcai. Tā lūgusi akumulatorus, jo nevar atļauties ilgstoši izmantot ar degvielu darbināmos ģeneratorus. 

"Solarshop.lv" projektu vadītājs Krišs Zēmelis stāstīja: "Mēs ziedojam invertorus ar ierīcēm, kurus, savienojot kopā ar litija akumulatoriem, šī slimnīca varēs turpināt savu darbu tīkla atslēguma gadījumā. Tad, kad ir tīkla pieslēgums, akumulatori uzlādējas pilni; tad, kad tīkla atslēgums, tātad slimnīca, pirmkārt, lieto šo enerģiju no akumulatoriem un tad, kad atkal  pieslēgums, tad tādi akumulatori caur invertoru lādējās atpakaļ pilni."

Vairākas pašvaldības aizsūtījušas ģeneratorus savām sadraudzības pilsētām Ukrainā, savukārt lielu daļu ziedojumu sūtīšanu koordinē labdarības organizācija "Ziedot.lv". 

"Ziedot.lv" vadītāja Rūta Dimanta atzīmēja: "Vajadzības ir ļoti dažādas. Princips ir tāds, ka Ukrainas puse pasaka, kāda stipruma un kādas jaudas ģeneratori vai kāda cita ierīce ir vajadzīga. Un tad mēs šinī pusē kopā ar speciālistiem meklējam šo risinājumu. Tikai caur "Ziedot.lv", gan ziedojot, gan pērkot par ziedojumiem, ir jau aizsūtītas vairāk nekā 235 šīs energoiekārtas. Nākamajā nedēļā Rīgas dome pāri par 200 iekārtām sūtīs, un es domāju, ka tas nebeigsies. Mēs turpināsim palīdzēt."

Gan ģeneratori, gan akumulatori daudzviet kļuvuši par deficītpreci. Pēdējā laikā daudzi tos iegādājas lielos apjomos, lai ziedotu. Labdarbības organizācija "Ziedot.lv", piemēram, stāstīja, ka viņus apgādā desmitiem ģeneratoru piegādātāju. Daudzi sagādā labas atlaides, bet citi ziedo. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti