Krievijai nav ilūziju par attiecībām ar ASV; Lielbritānija slēpusi neveiksmīgu kodolraķetes izmēģinājumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Izraēla apstiprinājusi vairāku simtu jaunu ebreju kolonistu māju būvi okupētajā Austrumjeruzalemē, kuru palestīnieši uzskata par savas nākotnes valsts galvaspilsētu. Lēmums pieņems divas dienas pēc tam, kad amatā stājās jaunais ASV prezidents Donalds Tramps, kurš Izraēlai paudis stingru atbalstu. Ebreju koloniju paplašināšana Tuvo Austrumu miera procesu draud iedzīt vēl dziļākā strupceļā. Tikmēr Krievija necer uz sankciju drīzu atcelšanu, bet Lielbritānijā skandāls – valdība esot slēpusi neveiksmīgu kodolraķetes izmēģinājumu.

Izraēlas varasiestādes svētdien apstiprināja būvatļaujas 566 jaunu ebreju kolonistu māju būvei anektētajā Austrumjeruzalemē. Ebreju apmetnes palestīniešu teritorijās ir nelegālas saskaņā ar starptautiskajiem likumiem, bet Izraēla to apstrīd. Ebreju kolonijas ir galvenais iemesls, kādēļ jau ilgāku laiku atkal ir iestrēgušas Izraēlas un palestīniešu miera sarunas.

Jaunais ASV prezidents Tramps iepriekš Izraēlai solījis stingru atbalstu. Jeruzalemes mēra vietnieks Meirs Turjemans aģentūrai AFP paziņoja, ka „līdz ar Donalda Trampa kļūšanu par prezidentu spēles noteikumi ir mainījušies,” un ka Izraēlas „rokas vairs nav sasietas kā Bakara Obamas laikā.” Viņš piebilda – „tagad mēs beidzot varam būvēt.”

Tikmēr Krievija savos paziņojumos par attiecību uzlabošanos ar ASV pēc Trampa stāšanās amatā nav tik optimistiska. Kremļa preses pārstāvis Dmitrijs Peskovs sestdien paziņoja, ka Maskava negaida, ka attiecības ar ASV uzlabosies tūlīt pēc Trampa inaugurācijas, piebilstot, ka Krievijai nav ilūziju par attiecībām ar ASV. Viņš norādīja, ka nākotnē Maskavas un Vašingtonas attiecībās būs pretrunas un viedokļu atšķirības.

Krievijas premjerministrs Dmitrijs Medvedevs svētdien valdošās partijas „Vienotā Krievija” kongresā Maskavā tikmēr paziņoja, ka neprognozē drīzu sankciju pret Krieviju atcelšanu:

„Ir laiks šķirties no ilūzijām, ka attiecībā uz mūsu valsti tiks atceltas kādas sankcijas. Ir acīmredzams, ka tas viss ir uz ilgu laiku. Nav ko cerēt uz svešām vēlēšanām. Bet mūsu lauksaimniekiem, kam [sankciju dēļ] ir radušies kopumā veiksmīgi apstākļi, šī situācija ir aktīvi jāizmanto. Mēs šajā ziņā viņus atbalstīsim, jo jebkuros apstākļos mēs sevi paēdināsim paši.”

Pa to laiku svētdien Lielbritānijā izcēlies skandāls saistībā ar valsts kodolprogrammu „Trident”. Laikraksts „The Sunday Times” ziņo, ka valdība slēpusi ziņas par to, ka pagājušajā gadā noticis neveiksmīgs kodolraķetes „Trident” izmēģinājums. Tas veikts tikai dažas nedēļas pirms Lielbritānijas parlamentā notikušā balsojuma par programmas „Trident” pagarināšanu. Atsaucoties uz anonīmu augsta ranga avotu Lielbritānijas jūras spēkos, laikraksts vēsta, ka izmēģinājuma laikā raķetei, kas nebija apbruņota ar kodolgalviņu, bija „būtiskas tehniskas problēmas”. Taču Lielbritānijas valdība nolēmusi notikušo slēpt, lai netiktu grauta sabiedrības uzticība uz zemūdenēm bāzēto kodolraķešu programmai.

Debatēs par programmas pagarināšanu pērn jūlijā, kad Terēza Meja jau bija stājusies premjeres amatā, viņa nepieminēja neveiksmīgo izmēģinājumu. Svētdien intervijā raidorganizācijai BBC Meja izvairījās konkrēti atbildēt, vai viņa par to zinājusi:

„Es pilnībā uzticos mūsu "Trident" raķetēm. Toreiz, kad bija mana uzruna parlamentā, mēs debatējām par programmas „Trident” pagarināšanu. Par to, vai mums arī nākotnē vajadzētu neatkarīgas kodolatturēšanas spējas. Es uzskatu, ka mums jāaizsargā sava valsts un jāspēlē sava loma NATO. Mūsu kodolatturēšanas spēju pārbaudes un izmēģinājumi notiek visu laiku, regulāri.”

Neveiksmīgais izmēģinājums noticis pērn jūnija beigās ASV Floridas štata piekrastē, un tehnisko problēmu dēļ raķete neparedzēti sākusi lidot Savienoto Valstu teritorijas virzienā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti