Panorāma

Uzņemta dokumentāla filma par A. Hermani

Panorāma

Pagarina iespēju noskaidrot sadarbību ar VDK

SIA «PF Vecauce» valdes priekšsēdētājs Kristaps Melbārdis pa tālruni

Krievija aptur cūkkopības produkcijas importu no ES

Krievija aptur cūkkopības produkcijas importu no Eiropas Savienības (ES) valstīm saistībā ar Āfrikas cūku mēri Lietuvā, līdz būs saņēmusi no Eiropas Komisijas (EK) drošības garantijas jautājumā par iespējamo šīs slimības izplatību valstīs, kas robežojas ar Lietuvu, paziņojis Krievijas Federālā veterinārās un fitosanitārās uzraudzības dienesta ("Rosseļhoznadzor") vadītāja palīgs Aleksejs Aleksejenko.

Pagājušajā nedēļā, kad divām Lietuvas dienvidos nomedītām mežacūkām tika atklāts Āfrikas cūku mēris, Krievija jau aizliedza Lietuvas cūkgaļas importu. Vēlāk Aleksejenko izteicās, ka drošības pasākumi varētu tikt attiecināti uz importu no visas ES. Trešdien Lietuvas valdība izsludināja ārkārtējo situāciju sešu pašvaldību teritorijā.

"Saistībā ar Āfrikas cūku mēra uzliesmojumu Lietuvā visām ES valstīm saskaņā ar divpusējiem nolīgumiem jāpārtrauc cūkgaļas piegāde Krievijas Federācijai. Mēs jau esam pārtraukuši šādas produkcijas pieņemšanu," tagad paziņojis Aleksejenko.

Kā norādījis "Rosseļhoznadzor", saskaņā ar tā rīcībā esošajiem datiem EK informācija par mežacūku saslimstības monitoringa rezultātiem pārējās Baltijas valstīs un Polijā "neļauj izdarīt viennozīmīgus secinājumus par ES cūkkopības produkcijas drošību".

"Rosseļhoznadzor" vadītājs Sergejs Dankverts jau apspriedis šo jautājumu ar EK Veselības un patērētāju aizsardzības ģenerāldirektorāta vadītāja vietnieku Ladislavu Miko. Kā izteicies Dankverts, pastāv arī risks, ka slimības ierosinātājs varētu nonākt ES teritorijā no Ukrainas, kur janvārī konstatēts Āfrikas cūku mēra uzliesmojums.

Tikmēr ES lauksaimniecības komisārs Dačans Čološs ceturtdien paziņojis, ka viņa kolēģis veselības un patērētāju politikas komisārs Tonio Borgs tuvākajā laikā sazināsies ar Krievijas veterinārās uzraudzības iestādēm, lai apspriestu situāciju saistībā ar Lietuvā atklāto Āfrikas cūku mēri. "Paraudzīsimies, kas var tikt darīts," komisārs sacījis, atbildot uz žurnālistu lūgumiem komentēt ziņas, ka Krievija pārtrauc pieņemt cūkkopības produkciju no ES.

Pēc Čološa teiktā, EK mēģinās pārliecināt Krievijas pusi, ka Eiropas Savienībā veikti nepieciešamie pasākumi, lai nepieļautu šīs bīstamās dzīvnieku slimības izplatīšanos, un ka eksports nerada nekādus draudus Krievijas patērētājiem.

Tikmēr Latvijas cūku audzētāji biznesa portālam "Nozare.lv" jau iepriekš norādījuši, ka pārorientējuši savu biznesu uz ES valstīm jau pēc 2012.gadā noteiktā eksporta aizlieguma, līdz ar to Krievijas cūkgaļas tirgus atjaunošana būs izdevīga tikai ļoti labas cenas gadījumā. "Kad 2012.gadā tika noteikti ierobežojumi, Latvijas audzētāji ļoti veiksmīgi pārorientēja savu tirgu uz Poliju, Lietuvu un citām Eiropas valstīm. Ja Krievija spētu piedāvāt labu cenu, kas pārsniegs, piemēram, divus eiro par dzīvsvara kilogramu, varbūt būtu vērts atjaunot sadarbību, vienlaikus rēķinoties, ka šis tirgus nekad nav prognozējams," iepriekš norādīja Cūku audzētāju asociācijas izpildrektore Dzintra Lejniece.

Āfrikas cūku mēris ir bīstama, ļoti lipīga vīrusa izraisīta saslimšana cūku dzimtas dzīvniekiem. Dzīvnieku novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks, tādēļ šīs slimības uzliesmojums dzīvnieku turētājiem rada lielus ekonomiskos zaudējumus. Lietuvā pagaidām gan tas konstatēts rajonos, kur nav lielo cūkkopības kompleksu.

Krievijā vīruss izplatās kopš 2007.gada, un šai laikā tur nācies izkaut simtiem tūkstošu cūku.

Vecauces cūku audzētavas vadītājs Kristaps Melbārdis Latvijas Televīzijas raidījumam „Panorāma” atzina, ka šis Krievijas lēmums noteikti ietekmēs nozari un cūkkopības rentabilitāti. Viņa uzņēmums gan eksportē sivēnus uz Poliju, tāpēc viņu šī problēma tiešā veidā neietekmēs, bet tos, kas nodarbojas ar gaļas cūku audzēšanu, gan varētu skart, jo varētu samazināties cūkgaļas cena.

Slimības iespējama izplatība cūkaudzētāju biedē, jo to var ievazāt, piemēram, kravas transporti no Lietuvas. Viņaprāt, mežacūku atšaušana varētu būt risinājums, jo mežacūku populācija ir liela un tām robežu nepastāv, „tās vienkārši migrē”, atzina Melbārdis.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti