Kiprā pieaug pretestība pret starptautisko aizdevumu; valdība atliek ārkārtas sēdi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem.

Kiprā, pieaugot pretestībai gan iedzīvotāju vidū, gan parlamentā pret starptautisko aizdevuma paketi, nolemts uz pirmdienu pārcelt svētdien, 17. martā, parlamentā paredzētās debates par glābšanas programmas un nepieciešamo likumprojektu apstiprināšanu. Arī uzrunu tautai Kipras prezidents atlicis uz pirmdienu. Sestdien Kiprā bija vērojamas garas rindas pie bankomātiem pēc bezprecedenta vienošanās ar starptautiskajiem kreditoriem, ka no visiem noguldījumiem Kipras bankās tiks iekasēts vienreizējs nodoklis, lai finanšu grūtībās nonākusī valsts saņemtu 10 miljardu eiro aizdevumu.

Kipras valdība atlikusi svētdien plānotās parlamenta ārkārtas debates par strīdīgo Eiropas Savienības glābšanas programmu, ziņo valsts mediji. Paredzēts, ka mazās Vidusjūras valsts parlaments uz sesiju pulcēsies pirmdien pēcpusdienā, lai spriestu par pretrunīgi vērtētās vienošanās ar starptautiskajiem aizdevējiem ratifikāciju. Dažas stundas pirms debatēm deputātus uzrunās prezidents Niks Anastasiadis.

Vēl pirms tam, pirmdien no rīta, uz sanāksmi pulcēsies arī Kipras ministru kabinets, lai izstrādātu likumprojektu par vienošanās ietvaros paredzētajiem pasākumiem. Tie paredz nodokļu paaugstināšanu, kā arī īpašu satraukumu izsaukušo vienreizējo nodevu, kas tiks attiecināta uz visiem Kipras bankās veiktajiem noguldījumiem, gan rezidentu, gan nerezidentu. Palīdzības pakete paredz, ka Kiprai noguldījumiem bankās virs 100 000 eiro uzliekama vienreizēja nodeva 9,9% apmerā, bez zem šīs summas nodevas apmērs ir 6,75%.

Valsts televīzija ziņo, ka parlamenta debates atliktas, lai nodrošinātu, ka deputāti „pilnībā izprot situāciju un ir labāk informēti.” Vietējie mediji vēsta, ka prezidentam Anastasiadis ir grūtības nodrošināt pat vienkāršu vairākumu parlamentā, kas būtu nepieciešamas attiecīgā likumprojekta apstiprināšanai. No 56 deputātu vietām, viņa konservatīvajai partijai ir tikai 20. Pat partneri valdošajā koalīcijā ir pauduši stigras bažas par aizdevuma programmas saturu, nemaz nerunājot par opozīciju. Komunistiskā partija, kurai arī ir ievērojama pārstāvniecība parlamentā, atteicās parakstīt vienošanos par piedāvātajiem aizdevuma nosacījumiem, kad tā vēl bija pie varas pirms Anastasiadis uzvarēja prezidenta vēlēšanās februārī.

Arī prezidents ir atlicis svētdien paredzēto uzrunu tautai uz pirmdienu. Sestdien, 16. martā, viņš atzina, ka nosacījumi ir „sāpīgi”, tomēr vienošanos aizstāvēja. Viņš paziņoja, ka tā ir izvēle starp „katastrofisku neprognozējam bankrotu vai sāpīgu, bet kontrolētu krīzes pārvarēšanu.” Prezidents brīdināja, ka bez vienošanās bankrotētu tūkstošiem mazo uzņēmēju.

Tomēr mazās Kipras iedzīvotāji sestdien skaidri demonstrēja protestu pret bezprecedenta vienošanās punktu, kas paredz uzlikt nodevu noguldījumiem Kipras bankās, kas attieksies uz visiem - sākot no pensionāriem līdz krievu oligarhiem. Pie bankomātiem veidojās garas rindas, iedzīvotāji situāciju raksturoja kā laupīšanu, un tām bankām, kas sestdien strādāja, nācās slēgt savas durvis. Starptautiskie kreditori vienojušies, ka Kiprai aizdos 10 miljardus eiro, bet ar vienreizējo nodokli tiks iegūti vēl gandrīz 6 miljardi. Noguldītājiem gan tikšot izsniegta arī kompensācija - attiecīgo banku akcijas nodevas vērtībā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti