Katastrofāla apjoma gaisa piesārņojums paralizē desmitiem Ķīnas pilsētu

Vairākos desmitos Ķīnas pilsētu, ieskaitot Pekinu, patlaban dzīvi daļēji paralizējis smogs. Lai arī šī parādība Ķīnā nav retums, tomēr šobrīd gaisa piesārņojums sasniedzis tādu pakāpi, ka slēgtas skolas, apturēta daudzu rūpnīcu darbība un cilvēki cenšas nepamest mājas.

Jau piekto dienu smoga līmenis daudzviet Ķīnā ir augstākajā – sarkanajā – bīstamības pakāpē.

Sliktās redzamības dēļ atcelti lidojumi, slēgtas atsevišķas automaģistrāles, lai samazinātu auto skaitu uz ceļiem, apturēta skolu darbība.

“Gaisa piesārņojums ir visai biedējošs. Mans mazdēls jau trešo dienu neiet uz skolu un ilgu laiku negājām ārā no mājas. Taču viņam ir garlaicīgi, tāpēc šodien pirmoreiz uz brīdi iznācām parkā," atzīst Jangas kundze, kura ir viena no daudzajiem Ķīnas iedzīvotājiem, kuru ikdienu ietekmējušas ekoloģijas problēmas.

Rūpnīcu darbības apturēšanas dēļ bez darba sēž arī simtiem strādnieku. Liela daļa no viņiem ir viesstrādnieki no citiem valsts reģioniem. “Mēs nestrādājam jau piekto dienu, un pa šo laiku neesmu nopelnījis ne peniju. Bet uzturēšanās Pekinā man katru dienu izmaksā 30 juaņas. Ko lai saka! Ziemā piesārņojums Pekinā ir ļoti liels," atzīst viens no strādniekiem vārdā Gengs.

Pašreiz piesārņojums Pekinā 15 reižu pārsniedz līmeni, kas tiek uzskatīts par cilvēkam nekaitīgu. Citviet situācija ir vēl sliktāka.

Ķīnas premjerministrs ir izsludinājis valsts mēroga cīņu pret piesārņojumu, taču tas nebūs viegli paveicams, norāda Pasaules Veselības organizācijā.

“Tas, ko šodien piedzīvojam, ir sekas veselas paaudzes grēkiem," saka šīs organizācijas pārstāvis Bernhards Švartlanders.

"Notikusi strauja industriālā attīstība, kurai acīmredzami vides aizsardzība nav bijis centrālais elements. Tagad mums pakāpeniski jāmazina piesārņojuma avoti – ar oglēm darbināmas rūpnīcas un elektrostacijas, auto skaits uz ceļiem.

Tās nav vienā dienā izdarāmas lietas, bet mums tās ir jārisina – soli pa solim," norāda Švartlanders.

Tas prasīs daudzus gadus. Pašreiz smoga skartajiem Ķīnas iedzīvotājiem cerību dod sinoptiķi, kas sola – jau rīt spēcīgs, auksts vējš daļu smoga izklīdinās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti