Panorāma

Pēc trim dienām – "Dod pieci!" starts

Panorāma

Skotijā un Ziemeļīrijā uzvar Džonsona pretinieki

Eiropadome par "Brexit": darbs tikai sāksies

Kariņš: Latvijas un Eiropas Savienības interesēs ir saglabāt pēc iespējas labākas attiecības ar Lielbritāniju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Ja Lielbritānija vēlas izstāties no Eiropas Savienības (ES), tad labāk, lai tas notiek ar vienošanos. Tā Apvienotās Karalistes ārkārtas parlamenta vēlēšanu iznākumu komentēja premjers Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība"). Viņš atkārtoja, ka gan mūsu, gan pārējo Eiropas Savienības valstu interesēs ir saglabāt pēc iespējas labākas attiecības ar Apvienoto Karalisti.

Par attiecībām ar Lielbritāniju tika spriests arī Eiropas Savienības valstu līderu sanāksmē Briselē. Tās noslēgumā Eiropas Komisijas vadītāja Urzula fon der Leiena sacīja, ka turpmākajās tirdzniecības sarunās ar Apvienoto Karalisti ir būtiski saglabāt līdzvērtīgus nosacījumus.

“Protams, skaidrība jebkuram, arī Latvijai, ir labāka nekā neskaidrība. Tātad Džonsons ir skaidri un gaiši guvis vairākumu britu vēlēšanās. Ir ļoti prognozējams tas, ka būs ''Brexit'' 31. janvārī ar vienošanos, kas nozīmē, ka mēs ieejam pārējas posmā un mums ir gads laika, lai vienotos par turpmāko tirdzniecības līgumu ar Lielbritāniju. Tas būs liels izaicinājums, jo 11 mēneši būs ļoti īss laiks, lai kaut ko tik sarežģītu panāktu. Es esmu pārliecināts, ka vismaz galvenajos punktos mēs panāksim vienošanos," pauda Kariņš.

Savukārt Eiropas Komisijas vadītāja uzsvēra, ka mērķis ir izvairīties no tarifiem. "Nekādus tarifus, nekādas kvotas un nekāda dempinga. Tas mums ir svarīgi. Sarunu laikā mums nāksies izvirzīt prioritātes. Proti mēs vispirms pievērsim uzmanību jautājumiem, kuros draud iestāties ļoti negatīvas ekonomiskās sekas, ja tie netiks atrisināti līdz 2020. gada beigām," uzsvēra fon der Leiena.

Sagaidāms, ka "Brexit" izstāšanās līgumu britu parlaments beidzot ratificēs un 31. janvārī "Brexit" notiks. Tad sāksies gadu ilgs pārejas periods, kurā no iedzīvotāju viedokļa nekas būtiski nemainīsies – izņemot to, ka britu politiķi un ierēdņi vairs nepiedalīsies lēmumu pieņemšanā Eiropas Savienības institūcijās. Pārejas perioda laikā – viena gada laikā - ir jāvienojas par visaptverošu tirdzniecības līgumu starp ES un Lielbritāniju, kas iezīmēs attiecības pēc "Brexit" pārejas perioda.
 
Brisele tam ir jau gatava un, lai gan oficiāli visi teic, ka darīs visu iespējamo, neviens netic, ka par tik milzīgu līgumu var vienoties viena gada laikā. Piemēram, līgums ar Kanādu prasīja septiņus gadus. Šīs jaunās sarunas vadīs Mišels Barnjē, kas vadīja jau tā dēvēto “šķiršanās līgumu”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti