Karadarbībā Gazas joslā divas trešdaļas bojā gājušo ir civiliedzīvotāji

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Ar ASV starpniecību izteikusi pamiera piedāvājumu Izraēlai. Šo jaunāko iniciatīvu atbalsta arī “Hamas” kaujinieki, kas iepriekšējos pamiera piedāvājumus noraidīja. Jaunāko vardarbības vilni Izraēlā aizsāka triju ebreju pusaudžu nogalināšana. Tam sekoja atriebības uzbrukums, nolaupot un sadedzinot dzīvu palestīniešu zēnu. Desmit dienas turpinājās ilga savstarpēja apšaude, kuras gaitā “Hamas” raidīja simtiem raķešu uz pilsētām Izraēlā, izsaucot uz sevi atbildes triecienus no Izraēlas aizsardzības spēkiem. Līdz notika traģēdija, kas izdzēsa četru bērnu dzīvības pludmalē Gazā. Uz piecām stundām uguns tika pārtraukta. Pēc tam sākās Izraēlas sauszemes operācija.

Traģēdija Gazas joslas pludmalē lika Izraēlai un “Hamas” kaujiniekiem piekrist Apvienoto Nāciju prasītajam pagaidu pamieram. Nepilnu divu nedēļu laikā tā kļuva par vienīgo īso atelpas brīdi Gazas joslas mierīgajiem iedzīvotājiem.

Ir daudz piemēru, kad par upuriem kļūst civiliedzīvotāji. Četri mazi zēni, nepaklausīja vecākā zēna tēva– vietējā zvejnieka – brīdinājumiem palikt mājās un izlavījās ārā, lai paspēlētos pludmalē pie mola. Ilgi spēlēties viņiem nebija lemts. Pirmais šāviņš nogalināja vienu no zēniem, pārējie skrēja prom, taču tad atskanēja otrs šāviņš. “The New York Times” fotogrāfs atradās tuvējā viesnīcā. Istabas logi vērās uz pludmali. Tūlīt pēc pirmā trieciena, viņš devās uz pludmali, kur tapa šis fotoattēls. Tam sekoja ainas slimnīcā, bēres un tuvinieku sēras. Bet četri bojā gājušie bērni kļuva par simbolu bezjēdzīgām civilo iedzīvotāju nāvēm Izraēlas triecienos mērķiem Gazas sektorā.

“Tā ir faktiski palestīniešu autonomā teritorija. Iedomāsimies, ka Daugavpils vai kāda cita pilsēta, kur vairākums nelatviešu, sāk karot. Kā Ukrainā šobrīd. Ļoti tipiska mūsdienu situācija. Izraēla aizrāda, ka Hamas izmanto civiliedzīvotājus. Tā ir tīra taisnība. Tas tiešām tā ir. Varu apliecināt. Pats esmu tur vairākkārt bijis,” skaidro profesors un Austrumu zinātņu pazinējs Leons Taivāns.

Nepilni divi miljoni palestīniešu faktiski atrodas blokādē pavisam nelielajā Gazas joslā starp divām nesamierināmām pusēm – Izraēlu un teroristisko organizāciju “Hamas”, kas kontrolē šo vienu no pasaules blīvāk apdzīvotajām teritorijām. Turklāt “Hamas” ir Ēģiptē aizliegtās “Musulmaņu brālības” spārns. Tādēļ faktiski bloķēta robeža ar Ēģipti, pieļaujot pārvietošanos tikai ārkārtas gadījumos un humānu apsvērumu dēļ.

Gan ASV, gan ES pasludinājušas “Hamas” par teroristisku organizāciju. Stāvokļa attīstībai Tuvajos Austrumos seko Apvienotās Nācijas; uz reģionu devies arī ANO ģenerālsekretārs Bans Gimuns. Tas bija arī viens no sarunu tematiem, Eiropadomē tiekoties Es valstu līderiem. “Esam pārrunājuši arī Tuvo Austrumu jautājumu. Mēs atkārtoti uzsveram, ka Izraēlai ir nenoliedzamas tiesības pašaizsardzībai, ievērojot proporcionalitāti. Un mēs apsveicam Ēģiptes iniciatīvu, piedāvājot noteikt tūlītēju uguns pārtraukšanu. Izraēla bija gatava tam piekrist, taču Gaza – nepiekrita. Tagad noteikts ierobežots uguns pārtraukums. Tomēr tā ir iespēja, ko var izmantot,” skaidro Vācijas kanclere Angela Merkele.

Izraēla nemitējas atkārtot, ka vēršas tikai pret “Hamas” mērķiem, savukārt civilie iedzīvotāji kļūst par upuriem, jo tos izmanto dzīvajam vairogam. “Hamas” līderi pārvietojas mierīgo iedzīvotāju un nereti arī bērnu pavadībā, lai novērstu Izraēlas triecienus. Iedzīvotāju mājās tiek iekārtotas munīcijas noliktavas un tās izmanto raķešu palaišanai. Izraēla brīdinājumam izsūta skrejlapas, sūta īsziņas un veic telefona zvanus. Izšķiroties par triecienu no gaisa, objektu pirmais sasniedz mazais lādiņš. To sauc par pieklauvēšanu pie jumta. Tomēr tas arī ir galīgais brīdinājums, pusminūti līdz pāris minūtes vēlāk tam seko pilna spēka lādiņš, kas pilnībā iznīcina objektu.

Skaitļi ir nepielūdzami. Divas trešdaļas no vairāk nekā 200 bojā gājušajiem ir civilie iedzīvotāji. Starp tiem vairāk nekā 40 bērni. Šaurā bezizejā – Vidusjūras krastā, “Hamas” kontrolētajā Gazas joslā. Un bez drīzām perspektīvām paliekošam risinājumam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti