Izraēlas valdības veidošanu uzticēs Netanjahu sāncensim – Benijam Gancam

Pēc Izraēlas līdzšinējā premjerministra Benjamina Netanjahu neveiksmīgā mēģinājuma izveidot valdību valsts prezidents Ruvens Rivlins plāno jaunā kabineta veidošanu uzticēt Netanjahu politiskajam sāncensim, bijušajam armijas komandierim Benijam Gancam. Tomēr eksperti pieļauj, ka arī Gancam nenāksies viegli izveidot vairākuma koalīciju.

Izraēlas valdības veidošanu uzticēs Netanjahu sāncensim – Benijam GancamRihards Plūme

Aprīlī notikušajās Izraēlas parlamenta vēlēšanās gan premjeram Benjamina Netanjahu partija „Likud”, gan viņa sāncenša, bijušā armijas komandiera Benija Ganca vadītā partija „Zilais un baltais” ieguva pa 35 no 120 parlamenta deputātu vietām. Tomēr valdības veidošana tika uzticēta Netanjahu, jo labējās partijas kopumā ieguva lielāku vēlētāju atbalstu.

Premjeram neizdevās izveidot valdību, un Knesets nobalsoja par savu atlaišanu un ārkārtas vēlēšanu rīkošanu. Tajās no 120 Kneseta vietām partija „Zilais un baltais” izcīnīja 33 vietas, bet „Likud” – 32. Prezidents Ruvens Rivlins valdības veidošanu atkal uzticēja Netanjahu, kurš centās iegūt jau piekto amata termiņu.

Tomēr pirmdien, 21. oktobrī, viņš atteicās no prezidenta dotā mandāta veidot jauno valdību, jo viņam nav izdevies savākt pietiekami lielu parlamenta deputātu skaitu, kas piekristu pievienoties veidojamajai koalīcijai. „Pēdējo nedēļu laikā esmu pielicis visas pūles, lai partijas „Zilais un baltais” līderi Beniju Gancu sēdinātu pie sarunu galda. Esmu pielicis visas pūles, lai izveidotu plašu nacionālās vienotības valdību un novērstu vēl vienas vēlēšanas. Diemžēl viņš vairākkārt noraidīja manus piedāvājumus,” sacīja Netanjahu.

Šādu lēmumu premjers pieņēma vien divas dienas pirms noteiktā galīgā termiņa. Šī jau ir otrā reize pusgada laikā, kad 69 gadus vecais Netanjahu pēc parlamenta vēlēšanām cietis neveiksmi valdības veidošanā.

Tagad prezidents Ruvens Rivlins jaunā kabineta veidošanu plāno uzticēt Gancam. Tas notiks trešdienas, 23. oktobra, vakarā prezidenta rezidencē.

Tomēr eksperti pieļauj, ka arī viņam nenāksies viegli izveidot vairākuma koalīciju, lai gan Gancs paudis pārliecību par savām spējām valdību izveidot.

Netanjahu sāncensim būs 28 dienas laika, lai izveidotu jauno valdību.

Ja arī viņš cietīs neveiksmi, prezidents var lūgt parlamentu vienoties par kandidātu premjerministra amatam. Ja arī tas neizdosies, Izraēlā var tikt izsludinātas jaunas vēlēšanas, kas būtu jau trešās gada laikā.

Gancs nav atklājis, kādu taktiku piekops valdības veidošanas sarunās, bet mediji ziņo, ka viņš vispirms varētu runāt ar „Likud”, lai izpētītu iespējas izveidot vienotības valdību. Gan "Zilais un baltais", gan „Likud” apgalvo, ka vēlas vienotības valdību, taču abu partiju viedokļi atšķiras jautājumā par to, kā to panākt.

Rivlins ir rosinājis politiskajiem oponentiem vienoties par lielo koalīciju, lai rastu izeju no strupceļa, un ierosinājis rotāciju premjera amatā.

„Likud” centusies risināt sarunas, balstoties uz šo kompromisu, kas nozīmētu Netanjahu kļūšanu par premjerministru un vēlāk amata nodošanu Ganca rokās. Taču „Zilais un baltais” vēlas, lai Gancs pirmais sēžas premjerministra krēslā, jo viņa vadītā partija izcīnījusi visvairāk vietu parlamentā.

Gancs arī paziņojis, ka viņa vadītā partija nestrādās tāda premjerministra vadībā, kuram draud nopietnu apsūdzību izvirzīšana korupcijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti