Izraēlas valdības veidošanu uztic Benijam Gancam

Izraēlas prezidents Reuvens Rivlins jaunās valdības veidošanu uzticējis centriskās partijas "Zilais un baltais" līderim Benijam Gancam. Viņu varētu atbalstīt 61 no 120 parlamenta deputātiem.

Izraēlas valdības veidošanu uztic Benijam GancamRihards Plūme

Rivlins par Ganca nomināciju paziņoja  pēc tikšanās ar visu parlamentā pārstāvēto partiju līderiem. Valstī steidzami nepieciešama leģitīma valdība, tāpēc jārīkojas ātri un apņēmīgi.

Atbalstu Gancam pēc sarunām pauda arī vairāku mazo partiju pārstāvji, tai skaitā galēji nacionālistiskās partijas līderis Avigdors Libermans, jo esot nepieciešams novērst politisko strupceļu un kārtējo vēlēšanu rīkošanu.

Tomēr eksperti ir piesardzīgi, vērtējot bijušā bruņoto spēku ģenerālštāba priekšnieka izredzes. Iespējamai koalīcijai parlamentā ir tikai vienas balss vairākums, tāpēc nav izslēgta arī tā dēvētās vienotības valdības izveide. Tajā piedalītos arī pašreizējā valdības vadītāja Benjamina Netanjahu labējā partija "Likud".

Nav garantiju, ka atšķirīgo politisko spēku svētdien paustais atbalsts Gancam būs noturīgs. Piemēram, Gancam atbalstu paudusi sekulārā galēji nacionālistiskā partija "Yisrael Beiteinu" un arī arābu partiju apvienotais saraksts. Tomēr teju vienīgais, kas šīs partijas vieno, ir nepatika pret Netanjahu.

Pilnvērtīgi darboties spējīga valdība pašlaik ir svarīga, jo tā nepieciešama arī Izraēlas cīņā ar koronavīrusu. Tāpēc, vadoties pēc nepieciešamības nodrošināt saskaņotu politisko reakciju uz koronavīrusu radīto situāciju, prezidents Rivlins šķietami cenšas norādīt uz nepieciešamību izveidot pagaidu pārvaldi, kurā tiktu iesaistīti gan Gancs, gan Netanjahu.

Par to liecina arī prezidenta solis pēc paziņojuma par valdības veidošanas uzticēšanu Gancam. Proti, Rivlins svētdienas vakarā uzaicināja abus konkurentus uz „steidzamu sarunu”, kas gan beigusies bez vienošanās. Prezidents uzsvēra nepieciešamību pastiprināt tiešos kontaktus starp abām sarunu grupām un uzteica to, ka „Likud” un „Zilais un Baltais” sarunas turpinās šodien.

KONTEKSTS:

Netanjahu jau pagājušajā nedēļā aicināja parlamentāriešus nekavējoties izveidot nacionālās vienotības valdību apstākļos, kad valstī izplatās jaunais koronavīruss. Gancs līdz šim bija noraidījis Netanjahu mēģinājumus izveidot premjera labējās partijas "Likud" un partijas "Zilais un baltais" koalīciju, tomēr pēc Netanjahu aicinājuma izteicās, ka viņa partija būtu atvērta Netanjahu ierosinājumam.

Gancs kā iemeslu nesadarboties ar Netanjahu līdz šim minējis premjeram izvirzītās apsūdzības korupcijā. 70 gadus vecais Netanjahu, kurš premjerministra amatā atradies kopš 2009. gada, ir apsūdzēts korupcijā trīs lietās. 17. martā pašreizējam premjeram bija paredzēts stāties tiesas priekšā, tomēr koronavīrusa radīto draudu dēļ tiesa tikusi pārcelta uz 24. maiju.

Izraēla ir bijusi bez valdības vairāk nekā gadu, jo pēc trim secīgām vēlēšanām neviena partija nav spējusi izveidot vairākuma koalīciju parlamentā. Pēdējās parlamenta vēlēšanās 2. martā izšķirošu vairākumu neizdevās iegūt ne premjera Netanjahu labējam blokam, ne Ganca kreisajam blokam. 

Netanjahu pārstāvētā labējā partija "Likud" izcīnīja 36 no 120 Kneseta deputātu vietām. Kopā ar sabiedrotajiem "Likud" kontrolē 58 vietas, kas ir par trim vietām mazāk nekā nepieciešams vairākumam. Tikmēr Netanjahu galvenā sāncenša bijušā bruņoto spēku ģenerālštāba priekšnieka Ganca pārstāvētā centriskā partija "Zilais un baltas" ieguva 33 mandātus.

Tomēr Gancam atbalstu izteikušas citas partijas, kurām kopā ar "Zilais un baltais" parlamentā ir 61 vieta. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti