Izraēla gatavojas kārtējām vēlēšanām. Vai pie varas atgriezīsies Netanjahu?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Izraēlā otrdien, 1. novembrī, notiks jau piektās parlamenta vēlēšanas pēdējo četru gadu laikā. Izraēlas iedzīvotāju prātus šajās vēlēšanās visvairāk nodarbina jautājumi par dzīves dārdzību un drošības situāciju, taču liela uzmanība tiek pievērsta arī tam, vai pie varas atkal atgriezīsies bijušais premjers Benjamins Netanjahu. Viņa galvenais sāncensis būs pašreizējais Izraēlas premjerministrs Jairs Lapids.

Izraēla gatavojas kārtējām vēlēšanām. Vai pie varas atgriezīsies Netanjahu?
00:00 / 04:30
Lejuplādēt

Pēc pēdējām Izraēlas vēlēšanām, kurās izdevās gāzt ilgstoši pie varas pabijušo Benjaminu Netanjahu, pašreizējais centriskais premjers Jairs Lapids izveidoja raibu astoņu partiju koalīciju. Lapidam vēlēšanās labākus rezultātus varētu solīt pēdējās dienās panāktā jūras robežas vienošanās ar Libānu, kas abām pusēm atbrīvo jūrā esošās gāzes bagātības.

Tikmēr Netanjahu cer, ka viņa rekordilgie 15 gadi pie varas spēs pārliecināt vēlētājus, ka tikai viņam ir nepieciešamā pieredze valsts vadīšanai.

Izraēlas vēsturē visilgāk amatā pabijušais līderis, 73 gadus vecais Netanjahu šajās vēlēšanās pirmo reizi pēdējo gadu laikā kampaņu vada kā opozicionārs. Būtisks šo vēlēšanu jautājums ir tas, vai viņš spēs atgriezties pie varas.

"Es domāju, ka izraēlieši visvairāk satrauca par dzīves dārdzību, kas pārliecinoši ir priekšā citām bažām.

Viņi satraucas arī par drošības jautājumiem. Taču, es domāju, ka galvenais jautājums šajās vēlēšanās, tāpat kā arī iepriekšējās, vai Netanjahu iegūs varu," sacīja žurnāliste Noga Tarnopoļska.

Aptaujas liecina, ka Netanjahu vadītā partija "Likud" kļūs par lielāko partiju Knesetā, taču tas nenozīmē, ka viņa ceļš uz premjerministra amatu būtu garantēts. Netanjahu, tāpat kā Lapidam, visticamāk, nāksies aktīvi runāt ar mazākām partijām, cenšoties nodrošināt Knesetā 61 vietu, kas nepieciešama parlamenta vairākumam.

"Arvien vairāk Netanjahu sevi šķietami uzskata par valsti. Cik spēcīgs viņš ir, to grūti pateikt. Viņam ir liela atbalstītāju bāze, kas ir aptuveni 25% no visiem balsstiesīgajiem. Šie cilvēki balsos par viņu, lai tur vai kas. Tas viņu šajā parlamentārajā demokrātijā, kur ir daudz partiju, var ierindot labā pozīcijā. Aptaujas liecina, ka viņa partija būs visplašāk pārstāvētā parlamentā, taču tas nenozīmē, ka viņa atbalstītāju bloks spēs izveidot vairākumu ar 61 no 120 vietām," skaidroja žurnāliste Tarnopoļska.

Savukārt Netanjahu izteicies, ka cilvēki vēlas atpakaļ veco valdību, tādēļ "Likud" varētu būt labas izredzes uzvarēt vēlēšanās: "Iemesls, kādēļ mēs varam uzvarēt, ir, ka cilvēkiem ir bijusi iespēja redzēt alternatīvu un pašreizējās valdības laikā esam piedzīvojuši šausmīgu dzīves dārdzības kāpumu, mājokļu cenu kāpumu un milzīgu teroristu uzbrukumu skaitu, un Izraēlas spēju mazināšanos pretstāvēt Irānas un "Hezbollah" draudiem. Tāpēc cilvēki saka – mēs vēlamies atpakaļ savu valsti, mums šķiet, ka zaudējam valsti. Un, ja cilvēki šo sajūtu izpaudīs savās balsīs, tad – jā, es domāju, ka mēs uzvarēsim."

Reliģiskā cionisma alianse vēlēšanās varētu iegūt trešo vietu, vairāk nekā dubultojot pašreizējo deputātu vietu parlamentā. Tieši šo galēji labējo atbalsts varētu kalpot kā Netanjahu biļete ceļam atpakaļ premjera amatā. 

  Vairāki analītiķi pauduši satraukumu par Netanjahu un alianses potenciālo sadarbību, jo bijušajam premjeram joprojām kā liela ēna seko apsūdzības korupcijā.

Alianse atbalsta likuma izmaiņas, lai aizliegtu amatā esoša premjerministra kriminālvajāšanu. Jeruzalemes tiesā turpinās Netanjahu prāva par kukuļņemšanu un krāpšanu; spriedumi nav gaidāmi gadu vai vēl ilgāk. Netanjahu atbalstītāji izvērsuši kampaņas pret lietā iesaistītajiem tiesnešiem un prokuroriem.

Kā laikrakstam "The Washington Post" izteicies Ebreju universitātes politologs un topošās grāmatas par Netanjahu autors Gajils Talširs, Netanjahu vēlas paralizēt tiesu sistēmu. Pēc eksperta domām, no demokrātijas un likuma varas viedokļa šis ir ļoti bīstams brīdis, un, ja Netanjahu uzvarēs šajās vēlēšanās, Izraēla būšot kā Ungārija.

Paredzams, ka kopumā Izraēlas vēlētāju aktivitāte saglabāsies salīdzinoši augsta.

Tāda tā varētu būt par spīti tam, ka vēlētāji ir noguruši no jau kārtējām vēlēšanām. Tāpat kā pēdējās četrās vēlēšanās, kas notikušas kopš 2019. gada aprīļa, politiskā krīze nebeigsies ar vēlēšanu dienu. Koalīcijas sarunas var ilgt nedēļām ilgi, un, ja tās cietīs neveiksmi, pastāv iespēja, ka vēlētāji drīz atkal dosies pie vēlēšanu urnām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti