Izraēla dusmīga uz ES par finansējuma atņemšanu projektiem palestīniešu teritorijās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem un 9 mēnešiem.

Izraēla paudusi sašutumu par Eiropas Savienības (ES) lēmumu pārtraukt finansējuma piešķiršanu projektiem Izraēlas okupētajās palestīniešu teritorijās. Izraēla šādas Eiropas vadlīnijas uzskata par uzbrukumu ebreju valstij, kas nodarīs nopietnu kaitējumu Izraēlas attiecībām ar ES. Tāpat tiek norādīts, ka ES turpmāk vairs netiks uzskatīta par nopietnu sabiedroto Tuvo Austrumu miera procesa sarunās.

Šī gada jūnija beigās Eiropas Komisija (EK) pieņēma vadlīnijas par visām ES dotācijām, balvām un finansējumu, kas nākamajā ES finanšu plānošanas periodā nebūs pieejami projektiem Izraēlas okupētajās teritorijās. Šajās vadlīnijā noteikts, ka turpmākajos līgumos, kas tiks noslēgti ar Izraēlu, ir nepieciešams skaidri atrunāt, ka par šādām teritorijām tiek uzskatītas Golāna augstienes, Gazas sektors un Jordānas upes Rietumkrasts, ieskaitot Austrumjeruzālemi, kas tika okupētas 1967. gadā. Faktiski EK vadlīnijas nozīmē, ka turpmāk finansējums nebūs pieejams dažādiem projektiem, kas tiek īstenoti galvenokārt ebreju kolonistu apmetnēs, kuras Brisele joprojām uzskata par pretlikumīgām.

Šis lēmums jau pamatīgi sadusmojis Izraēlu un dažas amatpersonas notiekošo jau nosaukušas par neproporcionālu uzbrukumu Izraēlai. Ebreju valsts ārlietu ministra vietnieks Zeevs Elkins intervijā armijas radio paziņojis, ka eiropieši ir pieļāvuši milzīgu kļūdu, kas apdraud iespējas atgriezties pie kvalitatīvām miera sarunām ar palestīniešiem.

Šīs sarunas ir iesaldētas jau vairākus gadus, jo palestīnieši kā galveno priekšnoteikumu sarunu atsākšanai ir izvirzījuši prasību pilnībā apturēt jaunu ebreju kolonistu apmetņu celtniecību, kā arī 1967. gada robežu atzīšanu, kas kalpotu par pamatu diskusijām par divu neatkarīgu valstu līdzāspastāvēšanu. Savukārt kāda cita vārdā nenosaukta amatpersona aģentūrai „France Presse” paudusi pārliecību, ka jautājumā par strīdīgajām teritorijām ES dod priekšroku uzbrukumiem tādai mazai valstij kā Izraēla tā vietā, lai stātos pretī daudz lielākām valstīm, no kurām baidās saņemt atriebību.

Elkins uzsvēris, ka Izraēla neparakstīs nevienu vienošanos, kurā būs šāda klauzula, norādot, ka tas var daudzās jomās apturēt Izraēlas un ES sadarbību un nodarīt Izraēlai nopietnu kaitējumu. Savukārt Rietumkrastā dzīvojošās izraēliešu kopienas pārstāvji izteikušies, ka ES vienpusējā un diskriminējošā direktīva nozīmē tikai to, ka Eiropa ir izlēmusi atteikties no savām saistībām Tuvo Austrumu miera procesā. Atbalstot pašas radikālākās palestīniešu prasības, ES vairs nevarot uzskatīt par neitrālu un objektīvu sarunu partneri.

Bet tikmēr ES augstās pārstāves Ketrīnas Eštones birojs izplatījis paziņojumu, kurā norāda jaunās vadlīnijas tikai ieviesīs skaidrību visā sistēmā. EK uzskata, ka tiks radīta iespēja Izraēlai un ES iesaistīties diskusijā par divpusējiem līgumiem, kuri pašlaik ir sagatavošanas procesā. Vienlaicīgi tiek uzsvērts, ka Izraēla joprojām tiek un tiks uzskatīta par ļoti uzticamu Briseles partneri dažādās Eiropas kaimiņu politikas programmās.

Jordānijā ieradies arī ASV valsts sekretārs Džons Kerijs, kurš sarunās ar arābu valstu līderiem arī centīsies veicināt Tuvo Austrumu miera procesa atsākšanos. Sagaidāms, ka diskusiju uzmanības centrā būs arī notikumi Sīrijā, kā arī politiskā nestabilitāte Ēģiptē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti