Itālijas politikas vērotāji: Dragi nebūs valsts problēmu risinātājs ilgākā termiņā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Itālijas parlamenta apakšpalātā ceturtdien, 18. februārī, gaidāms pēdējais uzticības balsojums premjerministra Mario Dragi jaunajai tehnokrātu valdībai. Tās galvenie uzdevumi būs cīņa ar Covid-19 radītajām sekām un Eiropas atkopšanās fonda finansējuma jēgpilna izmantošana valsts ekonomikas izvešanai no recesijas, tostarp īstenojot daudzas sāpīgas un nepopulārās reformas. Dragi tiek dēvēts par stabilitātes garantu, taču arī viņa atrašanās premjerministra postenī nesolās būt īpaši gara.

ĪSUMĀ:

  • Itālijas parlamentā notiks pēdējais uzticības balsojums Dragi valdībai.
  • Itālijas ekonomika ir ļoti bēdīgā stāvoklī, tā atrodas dziļā recesijā.
  • Šādā situācijā bijušais Eiropas Centrālas bankas šefs Dragi uzlūkots kā glābējs.
  • Dragi jauno tehnokrātu valdību atbalsta visi lielākie politiskie spēki, izņemot vienu.
  • Politologs: Dragi sasniegums – populistu kustības un galēji labējās partijas atbalsts.
  • Politologs: Dragi nebūs Itālijas problēmu risinātājs ilgākā termiņā.
  • Politikas komentētājs: Dragi nav īpašas vēlēšanās šajā amatā aizsēdēties.
  • Koalīcijā jau iezīmējušās pirmās domstarpības slēpošanas kūrortu slēgšanas dēļ.

Par “Super Mario” dēvētā bijušā Eiropas Centrālās bankas (ECB) prezidenta Mario Dragi uzaicināšana kļūt par nākamo Itālijas valdības vadītāju daudziem izrādījās pārsteigums, bet citiem – loģisks un pārdomāts prezidenta Serdžio Matarellas solis.

Itālijas politikas vērotāji: Dragi nebūs valsts problēmu risinātājs ilgākā termiņā
00:00 / 04:18
Lejuplādēt

Itālijas ekonomika ir ļoti bēdīgā stāvoklī, tā atrodas dziļā recesijā, un koronavīrusa radītā pandēmija situāciju ir padarījusi vēl sarežģītāku. Tieši šādā situācijā Dragi ar savu reputāciju tiek uzlūkots kā glābējs.

Arī savā pirmajā uzrunā Senātā Dragi norādījis, ka visām partijām ir atbildība un iespēja sākt valsts būvēšanu no jauna.

Un partiju tiešām ir daudz, jo Mario Dragi jauno tehnokrātu valdību atbalsta visi lielākie politiskie spēki, izņemot vienu.

Kā norāda Luiss Guido Carli universitātes politikas zinātņu profesors Lorenco Kastellani, Dragi ir panācis divus ļoti nozīmīgus sasniegumus.

“Pirmkārt, Dragi ir izdevies iegūt Piecu zvaigžņu kustības atbalstu. Tā ir labējā populistu partija, kas tagad vairāk līdzinās centriskajai Zaļo partijai. Ļoti iespējams, ka partijā notiks radikālāko biedru atšķelšanās Alessandro de Batistas vadībā. Taču atbalsts Dragi tāpat partijā ir ļoti stabils. Otrs milzīgais sasniegums ir galēji labējās partijas “Līga” atbalsts. Tās līderis Mateo Salvīni ir atkāpies no tādu galēji labējo spēku, kā Marines le Pēnas un partijas “Alternatīva Vācijai” īstenotās politikas, arī pārvirzoties uz centru.

Mario Dragi tādējādi stabilizē sistēmu, palielinot jaunu reformu iespējamību un nodrošinot, ka Briseles piešķirtais ekonomikas atkopšanas fonda finansējums tiks izmantots lietderīgi,” sacīja Lorenco Kastellani.

Un runa ir par vairāk nekā 200 miljardu eiro jēgpilnu iztērēšanu, tieši tāpēc naudas sadale ir uzticēta augstu kvalificētiem tehnokrātiem, ne politiķiem. Sagaidāms, ka šī finansējuma saņemšana prasīs arī nepopulārās reformas.

Tieši tāpēc Lorenco Kastellani ir pārliecināts, ka Mario Dragi nebūs Itālijas problēmu risinātājs ilgākā termiņā, turklāt aiz kalniem nav arī nākamās vēlēšanas.

“Pēc gadu ilgiem ārkārtas pasākumiem 2023. gada parlamenta vēlēšanas jau būs daudz tuvāk, bet partijas arvien aktīvāk sāks skatīties uz savām interesēm. Un šajā situācijā būs arvien izaicinošāk pārvarēt šo partiju uzliktos veto. Tāpēc Dragi, visticamāk, būs efektīvs dažus mēnešus, taču viņu ir grūti uztvert kā pastāvīgu risinājumu Itālijas politikai,” uzskata Kastellani.

Statistika liecina, ka pēdējās tehnokrātu valdības Itālijā ir darbojušās aptuveni gadu un četrus mēnešus.

Politikas komentētājs Alberto Kastelveki ir pārliecināts, ka arī pašam Mario Dragi nav īpašas vēlēšanās šajā amatā aizsēdēties, taču gan viņa atbalstītāji, gan arī politikas vērotāji Dragi jau iecerējuši kādu citu amatu.

“Manuprāt, Dragi kunga mērķis nav strādāt ilgāk par šo termiņu, jo ar to būs pietiekami, lai atjaunotu Itālijas virzību pretī uzplaukumam. Ar noteikumu, ka izdosies izdarīt pareizās investīcijas un pareizi novadīt procesus. Atcerēsimies, ka mazāk nekā pēc diviem gadiem mums būs arī Itālijas prezidenta vēlēšanas, kurās Mario Dragi pilnīgi noteikti izskatās pats uzticamākais kandidāts. Daudziem novērotājiem un daudziem Dragi atbalstītājiem ideālais scenārijs būtu viņa darbošanās premjera postenī uz dažiem gadiem, pēc tam ievēlot viņu par Itālijas konstitucionālā procesa sargu. Proti, par jauno Itālijas Republikas prezidentu. Tas viņam dotu vēl septiņus gadus pie varas un nodrošinātu iespējas uzraudzīt politiku no daudz augstāka amata,” pauda Alberto Kastelveki.

Kastelveki norādīja, ka Mario Dragi reputācija Eiropā visiem ir zināma, taču tagad viņam nākas saskarties ar neparocīgajiem Itālijas vietējiem politiķiem, kuriem nereti patīk uzburt drāmu un gaidīt, kad kāds to spēs atrisināt.

Arī šīs nedēļas sākumā koalīcijā jau iezīmējušās pirmās domstarpības pēc tam, kad valdība izlēma tomēr pagarināt slēpošanas kūrortu slēgšanu vien dažas stundas pirms to plānotās atvēršanas.

KONTEKSTS:

Iepriekšējais premjers Džuzepe Konte atkāpās, jo viņa valdību iepriekš pameta “Viva Italia”, atstājot koalīciju bez vairākuma parlamentā. Tika pieļauts, ka Itālijas prezidents Serdžo Matarella aicinās bijušo ECB prezidentu Dragi uzņemties jaunās valdības veidošanu.

Dienvideiropas valsts piedzīvo politisko haosu laikā, kad to ir smagi skārusi Covid-19 pandēmija un tās izraisīta strauja ekonomikas lejupslīde. Dragi kā ECB vadītājs izpelnījās atzinību par lielo ieguldījumu, lai eirozona pārvarētu dziļo finanšu krīzi pirms gandrīz desmit gadiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti