Irākas premjers pārdzīvojis atentāta mēģinājumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Irākas premjerministrs Mustafa ak Kadhimi svētdien pārdzīvojis atentāta mēģinājumu. Viņa rezidencei Bagdādē uzbrucis ar sprāgstvielām pildīts drons, taču premjers nav cietis un aicinājis cilvēkus saglabāt mieru. Kadhimi, kurš ir bijušais izlūkošanas priekšnieks, uzbrukumu Bagdādes Zaļajā zonā esošajā rezidencē piedzīvojis pirmo reizi, un tas noticis laikā, kad Irākas politiskās partijas strīdas par to, kurš vadīs nākamo valdību pēc pagājušajā mēnesī notikušajām vēlēšanām.

Irākas premjers pārdzīvojis atentāta mēģinājumu
00:00 / 02:53
Lejuplādēt

Sociālajos medijos publicētā videomateriālā pēc drona uzbrukuma Irākas premjers aicināja ikvienu uz mieru un savaldību Irākas labā. Premjers, kurš pie varas valstī ir kopš 2020.gada maija, skaidroja, ka viņa dzīvesvieta ir bijusi gļēva uzbrukuma mērķis. “Slavējiet Dievu, man viss ir kārtībā, un arī tiem, kas strādā ar mani,” viņš teica īsajā video. Viņa birojs uzbrukumu, kurā tika ievainoti divi miesassargi, raksturoja kā neizdevušos atentāta mēģinājumu. Avoti vēsta, ka premjers tieši pirms uzbrukuma atgriezies no izbraukuma pie drošības spēkiem, kuri bija iesaistījušies sadursmēs ar protestētājiem pie Bagdādes Zaļās zonas dienvidu vārtiem.

Uzbrukumu, par kuru neviens atbildību līdz šim nav uzņēmies, jau nosodīja Saūda Arābija un Amerikas Savienotās Valstis. Valsts departamenta preses sekretāra Neda Praisa paziņojumā pausts, ka “šis acīmredzamais terora akts, ko mēs asi nosodām, bija vērsts pret Irākas valsts sirdi”. Praiss uzsvēris, ka ASV darbojas ciešā saiknē ar Irākas drošības spēkiem, kuriem ir uzdots aizstāvēt Irākas suverenitāti un neatkarību, un Savienotās Valstis piedāvājušas savu palīdzību, lai izmeklētu šo uzbrukumu.

Pēc uzbrukuma stingri apsargātajā Bagdādes Zaļajā zonā un tās apkārtnē, kurā atrodas arī ASV vēstniecība un kas bieži ir raķešu uzbrukumu mērķis, tika izvietots liels skaits drošības spēku. Vēl 31.oktobrī blakus esošajā Mansūra rajonā nokrita trīs raķetes, bet neviens necieta.

Uzbrukums premjeram noticis laikā, kad politiskās partijas Irākā cīnās par varu pēc nesen notikušajām vēlēšanām. Tajās Irānu atbalstošā paramilitārā tīkla “Hashed al-Shaabi” politiskā grupa piedzīvoja ievērojamu savu parlamenta vietu skaita samazināšanos, kā rezultātā tā nosodīja vēlēšanu iznākumu, nodēvējot to par “krāpšanu”. Saskaņā ar provizoriskiem aprēķiniem, politiskās grupa ieguva aptuveni 15 no 329 vietām parlamentā, salīdzinot ar 48 vietām, kuras tai bija iepriekš. Lielais uzvarētājs šoreiz ar vairāk nekā 70 vietām saskaņā ar sākotnējo balsu skaitu, bija Moktads Sadrs, šiītu musulmaņu sludinātājs, kurš pozicionēja sevi kā nacionālists un Irānas kritiķis. Galīgie vēlēšanu rezultāti gaidāmi pāris nedēļu laikā.

Simtiem pro-irānas politiskās grupas atbalstītāju piektdien iesaistījās sadursmēs ar policiju, protestējot pie Zaļās zonas, lai izgāztu savas dusmas par vēlēšanām. Dažādi avoti ziņo par vienu vai diviem mirušajiem protestu laikā. Vairāki simti pro-irānas politiskās grupas atbalstītāju Zaļajā zonā atgriezās arī sestdien. Daži sadedzināja premjerministra portretu, kuru viņi sauca par “noziedznieku”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti