Igaunijā trešā lielāka iebraucēju grupa pērn – Latvijas pilsoņi

Latvijas un Lietuvas iedzīvotāju skats pērn samazinājies, savukārt Igaunijā – pieaudzis. Nesen Igaunijas statistikas pārvalde publicēja detalizētus datus, kas liecina, uz kā rēķina sasniegts šāds rezultāts. Rus.LSM.lv noskaidroja, ka Igaunija lielā mērā iedzīvotāju skaitu audzēja uz imigrantu rēķina, tajā skaitā – no Latvijas. Savukārt igauņu atgriešanās no ārzemēm spēlē otršķirīgu lomu.  

Igaunijas statistikas pārvalde šī gada janvārī paziņoja sākotnējos rezultātus par aizvadīto gadu – mirstība joprojām pārsniegusi dzimstību, tomēr 2018. gada laikā iedzīvotāju skaits pieaudzis par 4700 cilvēkiem – pateicoties migrācijas procesiem. Savukārt 9. maijā publicēta detalizētā statistika.  

Saskaņā ar detalizētiem datiem Igaunijas demogrāfijas saldo joprojām saglabāja negatīvu tendenci – valstī ar 1,324 miljoniem iedzīvotāju mirstība pārsniedza dzimstību par aptuveni pusotru tūkstoti. Taču migrācija nodrošināja iedzīvotāju skaita pieaugumu – saskaņā ar statistikas pārvaldes detalizētajiem datiem no valsts aizbraukuši 10 500 cilvēki, iebraukuši – 17 500 cilvēki.  

Igauņu atriešanās mājās arī ir pamanāma statistikā, taču arī Igaunijas pilsoņu un nepilsoņu aizplūšana uz ārzemēm nav apsīkusi - pērn no valsts kopumā izbraukuši 6569 pilsoņi un 314 nepilsoņi, bet atgriezušies attiecīgi - 7836 un 483 cilvēki.

Tādā veidā Igaunijas pasu turētāji nodrošinājuši aptuveni piekto daļu no pozitīvā migrācijas saldo – tie bija 1436 cilvēki.

Pārējo iedzīvotāju skaita pieaugumu nodrošināja ārzemnieki, un no tiem Latvijas pilsoņi ierindojās trešajā vietā (atbraukuši 750 cilvēki, aizbraukuši – 217, saldo – 533). Atsevišķus datus par Latvijas pilsoņiem un nepilsoņiem Igaunijas statistikas pārvalde nepublicēja, bet kategorijā “pilsonība nav noteikta” figurē 93 iebraukušie un 7 aizbraukušie.  

Igaunijas starptautiskās migrācijas saldo 2018. gadā pēc migrantu pilsonības (cilvēki)

Dati: Igaunijas statistikas pārvalde

Lielākā imigrantu grupa Igaunijā pērn bija Ukrainas pilsoņi (saldo - 1208 cilvēki) un Krievijas iedzīvotāji (803).

Tieši trešo valstu pilsoņi kopumā arī nodrošināja jaunu iedzīvotāju pieplūdumu uz Igauniju: visu Eiropas Savienības pilsoņu saldo kopumā (izņemot Igaunijas pasu turētājus) sasniedza 1982, bet trešo valstu pilsoņu saldo - 3653.

Turklāt ārvalstu pilsoņi, kas dzīvo Igaunijā, dod savu artavu arī dzimstības pieaugumā. Piemēram, pagājušajā gadā saskaņā ar Igaunijas statistikas pārvaldes datiem Igaunijā dzīvojošo Latvijas pilsoņu skaits pieaudzis līdz 4409 cilvēkiem – par 539. Migrācijas saldo no Latvijas bija 533 cilvēki, un acīmredzams izskaidrojums ir bērnu dzimšana Igaunijā.

Kopumā 2017. gadā (datu par 2018. gadu vēl nav) no 13 784 jaundzimušajiem 803 piedzima ārvalstu pilsonēm. 

Latvijas pilsoņu imigrācija uz Igauniju (saldo) 2018. gadā pēc vecuma (cilvēki)

Dati: Igaunijas Statistikas pārvalde

Turklāt uz Igauniju pārceļas pārsvarā jauni cilvēki, kuri ņem līdzi bērnus. No Latvijas pilsoņiem, kuri apmetušies Igaunijā pagājušajā gadā, 43 – bērni vecumā līdz 9 gadiem. Savukārt lielākā vecuma grupa ir cilvēki reproduktīvajā 25 -34 gadu vecumā – 258 cilvēki. No Latvijas pilsoņiem, kuri aizbraukuši no Igaunijas, tikai pieci bija bērni vecumā līdz 9 gadiem, un 73 cilvēki bija 25 – 34 gadu vecumā. Līdzīga migrācijas struktūra ir arī Krievijas un Ukrainas pilsoņiem.  

Igaunijas pilsoņu un nepilsoņu migrācija 2018. gadā pēc vecuma (pa kreisi – aizbraukšana, pa labi – atgriešanās), cilvēki.

Dati: Igaunijas statistikas pārvalde

Igaunijas pasu turētājiem aina stipri atšķiras. 

 

No tiem, kas atgriezušies, lielākais īpatsvars ir pirmspensijas un pensijas vecuma cilvēkiem, bet vecuma grupā no 10 līdz 29 gadiem aizbraukuši vairāk cilvēku, nekā atgriezušies. Lielākais pozitīvais reemigrācijas saldo ir vecuma grupā no 50 līdz 59 gadiem, otrā lielākā grupa – no 60 līdz 69 gadiem. 

Tikmēr Lietuvas iedzīvotāju skaits pagājušajā gadā saskaņā ar  Lietuvas Statistikas departamenta datiem samazinājies līdz 2,793 miljoniem cilvēku – par 14,9 tūkstošiem. Latvijas iedzīvotāju skaits saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem samazinājies par 14, tūkstošiem līdz 1,92 miljoniem. No migrācijas viedokļa 2018. gads Latvijai bija labākais pēdējo 20 gadu laikā – aizbraukušo skaits pārsniedza iebraukušo (un atgriezušos) skaitu tikai par 4,8 tūkstošiem cilvēku.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt