Dienas notikumu apskats

Austrijas galēji labējā partija apstrīdējusi prezidenta vēlēšanu rezultātus

Dienas notikumu apskats

Zolitūdes traģēdijā cietušie: Veikala apsardzei bija jābrīdina par atslēgto signalizāciju

Dānijas Augstākā tiesa atņem pilsonību par terorisma atbalstīšanu

Iespējamam terorisma atbalstītājam Dānija atņem pilsonību

Dānijas Augstākā tiesa nolēmusi atņemt pilsonību kādam vīrietim par terorisma atbalstīšanu. Līdz ar to pirmo reizi tika pielietots 2004.gadā pieņemtais likums, kas paredz iespēju par noteikta veida noziegumiem atņemt Dānijas pilsonību tiem cilvēkiem, kuriem ir arī kādas citas valsts pase. Līdzīgas izmaiņas konstitūcijā nesen gribēja pieņemt arī Francijā, tomēr vēlāk politiķi bija spiesti no šādas ieceres atkāpties.

Saīds Mansurs ir 56 gadus vecs vīrietis ar Dānijas un Marokas dubultpilsonību. Aizvadītajā gadā viņš tika notiesāts par terorisma atbalstīšanu un popularizēšanu, pēc tam kad sociālajos tīklos pārpublicēja teroristu grupējuma “Al-Qaeda” un tā Sīrijas atzara “Al-Nusra” vēstījumus.

Tiesa par šo noziegumu piesprieda viņam četrus gadus cietumā ar izraidīšanu no valsts, kā arī Dānijas pilsonības atņemšanu pēc cietumsoda izciešanas. Mansurs pārsūdzēja šo lēmumu, tomēr šonedēļ zaudēja arī Dānijas Augstākajā tiesā. Līdz ar to pirmo reizi praksē tika pielietots pretrunīgi vērtētais 2004.gada likums, kas atļauj dubultpilsoņiem atņemt Dānijas pasi.

Tagad Mansura advokāts saka, ka notiesātais vīrietis vērsīsies ar sūdzību Eiropas Cilvēktiesību tiesā, jo uzskata, ka ir aizskartas viņa tiesības uz vārda brīvību. Viņš esot notiesāts nevis par darbībām, bet gan par izteikumiem, piebilst aizstāvis, pasvītrojot, ka nav arī humāni viņu izraidīt no valsts.

Vīrietis ir nodzīvojis ilgu laiku Dānijā un viņam šajā valstī joprojām paliek sieva un bērni. Mansurs ir pārcēlies no Marokas uz Dāniju 1983.gadā un 1988.gadā kļuva par šīs valsts pilsoni.

Plašsaziņas līdzekļi norāda, ka šis “grāmatu tirgotājs” jau vienreiz ticis notiesāts par terorisma popularizēšanu. Tas bija 2007.gadā, un no četriem toreiz piespriestajiem gadiem cietumā viņš pavadījis trīs. Iesauku “grāmatu tirgotājs” Mansurs ieguvis, jo pirms iepriekšējā aresta viņš pavairoja drukātos islāmistu un teroristu tekstus.

Jāpiebilst, ka līdzīgu normu par pilsonības atņemšanu dubultpilsoņiem aizvadītajā gadā gribēja pieņemt arī Francijas prezidents Fransuā Olands. Viņš nāca klajā ar šādu ieceri pēc teroristu uzbrukumiem. Tomēr tas izraisīja plašus nevalstiskā sektora protestus un arī asas diskusijas starp politiķiem.

Iebilstot pret šo ieceri, no amata šī gada janvārī atkāpās pat Francijas tieslietu ministre Kristiāna Tobira. Viņa vairākkārt publiski ir kritizējusi iecerētās konstitūcijas izmaiņas, sakot, ka tās ir bezjēdzīgas un nedos pilnīgi nekādu efektu. Vienīgais, ko varēs ar to panākt, ir sadalīt pilsoņus divās daļās, sacīja bijusī Francijas tieslietu ministre. Jāsaka, ka pat pilsonības atņemšanas aizstāvji toreiz atzina, ka šāds solis ir tikai simbolisks.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti