Horvātijā par korupciju notiesāts ekspremjers Sanaders

Horvātijas tiesa pirmdien, 30.decembrī, notiesājusi par korupciju bijušo premjerministru Ivo Sanadersu un Ungārijas naftas un gāzes kompānijas MOL vadītāju Zoltu Hernadi.

Sanaderam, kurš jau izcieš cietumsodu citā korupcijas lietā, tiesa piesprieda sešu gadu cietumsodu un Hernadi divu gadu cietumsodu.

Tiesa atzina viņus par vainīgiem kukuļu ņemšanā un došanā.

Ilgstošais tiesas process, kas gadiem ilgi apgrūtinājis Horvātijas un Ungārijas attiecības, saistīts ar 2009.gadā noslēgtu līgumu, kas deva MOL kontroli pār Horvātijas naftas un gāzes uzņēmumu INA.

Hernadi tika apsūdzēts par desmit miljonus eiro lielu kukuļa došanu Sanaderam, par ko viņš apsolījis nodrošināt MOL kontroli uzņēmumā INA.

MOL, kuras galvenais akcionārs ir Ungārijas valdība, kontrolē 49% INA daļu, Horvātijas valdība - 44%.

"Kā galvenā valsts amatpersona Sanaders (..) apdraudēja Horvātijas vitālās ekonomiskās intereses," savā noslēguma runā tiesā uzsvēra prokurors.

Hernadi tika tiesāts aizmuguriski. Viņa advokāts tiesā apgalvoja, ka prokuratūra nav pierādījusi inkriminējošu saikni starp abiem apsūdzētajiem, kas vēl var pārsūdzēt tiesas spriedumu.

"Mēs esam sarūgtināti, bet ne pārsteigti: šī nav pirmā netaisnīgā tiesa, kas notikusi Horvātijā," paziņoja MOL, paužot atbalstu Hernadi.

Horvātija gadiem ilgi nesekmīgi centusies panākt Hernadi aizturēšanu, bet Ungārija ir atteikusies viņu izdot.

Sanaders paziņoja, ka viņi plāno tiesas spriedumu pārsūdzēt.

Ekspremjers pirmo reizi tika atzīts par vainīgu šajā lietā 2012.gadā, taču Horvātijas augstākā tiesa atcēla viņam piespriesto astoņu ar pus gadu cietumsodu un lika lietu iztiesāt no jauna.

Sanaders Horvātijas valdību vadīja no 2003. līdz 2009.gadam.

Aprīlī viņam tika piespriests sešu gadu cietumsods atsevišķā korupcijas lietā par vairāk nekā divu miljonu eiro pieņemšanu kukulī saistībā ar kādu nekustamo īpašumu darījumu.

2018.gadā tiesa Sanaderam piesprieda divarpus gadu cietumsodu par iedzīvošanos uz kara rēķina, bet citā tiesas prāvā viņš tika attaisnots apsūdzībās par varas ļaunprātīgu izmantošanu.

Sanaders ir augstākā ranga amatpersona, kas Horvātijā notiesāta par korupciju.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Saistītie raksti
  Pasaulē
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti