G20 samita fokusā – tirdzniecības kari, Ziemeļkoreja un Irāna

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Tirdzniecības kari, Ziemeļkoreja un Irāna. Šie būs vieni no centrālajiem diskusiju tematiem starp pasaules ietekmīgāko valstu līderiem. Lai piektdien, 28. jūnijā, sāktu G20 samitu, viņi jau sākuši ierasties Osakā Japānas rietumos. Paredzētas daudzas divpusējās tikšanās. Tostarp ASV prezidents Donalds Tramps tiksies ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu.

G20 samita fokusā – tirdzniecības kari, Ziemeļkoreja un Irāna
00:00 / 00:37
Lejuplādēt
Pirms oficiālā G20 samita sākumā Japānā jau ieradies ASV prezidents Donalds Tramps. Tieši viņš būs daudzu diskusiju centrā pasaules ietekmīgāko valstu līderu sanāksmē.

 

Paredzams, ka viens no galvenajiem diskusiju tematiem būs viņa uzsāktie tirdzniecības strīdi un kari ar citām pasaules valstīm, īpaši Ķīnu. Trampam Osakā paredzēta tikšanās ar Ķīnas prezidentu Sji Dziņpinu.

Tiek sagaidīts, ka šī tikšanās varētu līdzēt atrisināt vismaz kādu daļu no ieilgušajiem strīdiem.

Abas valstis viena pret otru ieviesušas arvien jaunus importa tarifus. Tramps īpaši vērsies pret Ķīnas telekomunikāciju milzi "Huawei", to apsūdzot par sadarbību ar Ķīnas izlūkdienestiem, un, kā iemeslu minot drošības apsvērumus, draud ierobežot ASV kompāniju sadarbību ar Ķīnas uzņēmumu. Tas var būtiski iedragāt "Huawei" biznesu.

Trampam samita laikā paredzēta tikšanās arī ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu. Joprojām ir aktuāla ir tēma par Maskavas iejaukšanos 2016. gada ASV prezidenta vēlēšanās, un jau nākamgad paredzētas nākamās. Starp apspriežamajiem tematiem ir kodolbruņojuma kontroles jautājums, par abu valstu starpā noslēgto līgumu par stratēģiskā bruņojuma ierobežošanu START. Tā termiņš beigsies pēc pāris gadiem, bet ASV un Krievija joprojām nav sākušas sarunas par līguma pagarināšanu. Citi apspriežamie jautājumi ir arī situācija Ukrainā un Sīrijā.

Paredzams, ka G20 samitā aktuāls būs arī Ziemeļkorejas kodolprogrammas liktenis. Bez ASV, Ķīnas un Krievijas sanāksmē Osakā piedalīsies arī Japānas un Dienvidkorejas līderi. Tramps ar Ziemeļkorejas līderi Kimu Čenunu ticies divas reizes, tomēr patlaban jebkāds progress jautājumā par Ziemeļkorejas attiekšanos no kodolieročiem šķiet iestrēdzis.

Ziemeļkoreja negrasās neko darīt, kamēr nebūs mīkstinātas starptautiskās sankcijas, Vašingtona nepiekāpjas.

Tikpat aktuāls būs cits kodoljautājums – Irānas kodolprogramma. Pēc ASV izstāšanās no kodolvienošnās un Vašingtonai pēdējos mēnešos arvien pastiprinot sankcijas, Irāna pagājušajā nedēļā paziņoja, ka no ceturtdienas, 27. jūnija, pārsniegs vienošanās tekstā noteiktos ierobežojumus bagātinātā urāna krājumiem. Diplomātiskie avoti gan ziņo, ka ceturtdien tas vēl nenotiks, taču varētu notikt tuvākajās dienās.

Irāna pagājušajā nedēļā notrieca ASV bezpilota lidaparātu, to apsūdzot par gaisa telpas pārkāpšanu. Pagājušajā nedēļā ASV arī gatavojušas gaisa triecienus Irānā, taču Tramps operāciju pēdējā brīdī apturējis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti