ES komisāra amatā Dombrovskis vēlas sagatavot Eiropas ekonomiku nākotnes šokiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Izmantot pagaidām vēl labos ekonomiskos laikus, lai sagatavotu Eiropas Savienības (ES) ekonomiku spēt sekmīgāk pārvarēt iespējamos nākotnes šokus – tā intervijā Latvijas Radio savu uzdevumu nākamajā Eiropas Komisijas (EK) sastāvā raksturoja Valdis Dombrovskis (“Jaunā Vienotība”).

Eiropas notikumu apskats un intervija ar Valdi Dombrovski
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Līdz šim Dombrovskis bija EK viceprezidents un atbildīgs par eiro un sociālā dialoga jautājumiem. Savukārt jaunajā EK sastāvā, ko vadīs Urzula fon der Leiena, viņš varētu koordinēt darbu pie tādas ekonomikas, kas darbojas cilvēku labā, kā arī būs finanšu pakalpojumu komisārs.

Politiķis raksturoja galvenos uzdevumus, ko pats vēlētos īstenot un sasniegt tuvākajos gados: “Ekonomiskā izaugsme pašlaik bremzējas, turklāt ne tikai Eiropā, bet arī citur pasaulē.

Līdz ar to viens no galvenajiem uzdevumiem pašreiz ir ekonomikas noturības nostiprināšana, lai Eiropas ekonomika būtu labāk sagatavota iespējamiem ekonomiskajiem šokiem.

Tas attiecas gan uz nepieciešamajām strukturālajām reformām, attiecas arī uz atbildīgu fiskālo politiku. Faktiski izmantot pagaidām vēl labos ekonomiskos laikus, lai sagatavotu Eiropas ekonomiku, lai tā varētu sekmīgāk pārvarēt iespējamos nākotnes šokus.”

Kopumā jaunās EK sastāva mērķis būs stiprināt Eiropas Savienību kā ietekmīgu spēlētāju pasaulē, tostarp pasaules ekonomikā, norādīja Dombrovskis.

Ne mazāk uzmanības jaunā komisija ir paredzējusi veltīt klimata jautājumiem, un tiek lēsts, ka šis ir virsmotīvs nākamajiem pieciem gadiem. Turklāt Dombrovskis būs atbildīgs par Ilgtspējīga Eiropas investīciju plāna darbu un kopumā miljarda eiro piešķiršanu investīcijām dažādos ar klimata jautājumiem saistītos projektos.

“Aizvien skaidrāk kļūst redzams, ka klimata pārmaiņas ir realitāte. (..) Šiem jautājumiem ir jāpievērš uzmanība, lai novērstu vēl kādas dramatiskākas klimata izmaiņas.

Un Eiropas Savienība ir apņēmusies kļūt par pirmo lielo ekonomiku, kas ilgtermiņā kļūst par klimata neitrālu ekonomiku,” norādīja Dombrovskis.

Viņš atzina, ka šāda ekonomikas transformācija prasīs lielus līdzekļus: “Runa ir gan par publiskajiem līdzekļiem, gan par pieejamo Eiropas Savienības fondu atbalstu, gan Ilgtspējīgo investīciju plānu. Bet runa ir arī par to, lai privātā kapitāla plūsmas pavērstu, lai finansētu projektus, kas veicina pāreju uz klimata neitrālu ekonomiku.”

Tāpat jaunajā EK sastāvā Dombrovskim paredzēts trešais izpildvietnieka postenis. Daži Eiropas mediji vēstīja, ka otrs no izpildvietniekiem Franss Timmermanss nebūt neesot apmierināts ar Dombrovska virzīšanu izpilddirektora amatam, jo tādējādi tiekot izjaukts sākotnējais Eiropas politisko spēku līdzsvars jaunajā komisijā.

Dombrovskis pastāstīja, ka šo jautājumu ir izrunājis ar Timmermansu personīgi. “Ziniet – kaut kāda politiskā cīņa, politiskās cīņas elements šeit, Eiropā, protams, arī ir. Eiropas politiskās partijas sacenšas savā starpā. Bet tajā pašā laikā, kad tika pieņemts padomes lēmums par Urzulu fon der Leienu kā nākamo komisijas prezidenti un lēmums par to, ka Timmermansam un [Margrētei] Vestagerei būs lielāka loma nākamajā Eiropas Komisijā, vienlaicīgi fon der Leienes kundze tika lūgta ar viceprezidentu amatu sadalījumu kaut kādā veidā koriģēt ģeogrāfisko balansu. Nav noslēpums, ka neviens no TOP amatiem nenonāca pie Centrālās un Austrumeiropas. Līdz ar to tas, ko viņa darījusi, - šādā veidā mēģinājusi koriģēt ģeogrāfisko balansu.”

KONTEKSTS:

Eiropas Komisijas (EK) vadītāja Urzula fon der Leiena ir izziņojusi jauno Eiropas Komisijas jeb Eiropas Savienības valdības sastāvu. Līdzās ierastajām tēmām - ekonomikai, lauksaimniecībai, transportam -  ir izveidotas pilnīgi jaunas pozīcijas un atbildības, piemēram, par demogrāfiju, migrāciju, kosmosu.

Latviju pārstāvošajam Valdim Dombrovskim piedāvāts koordinēt darbu pie tādas ekonomikas, kas darbojas cilvēku labā, kā arī būt par finanšu pakalpojumu komisāru. Tāpat viņam paredzēts trešais izpildvietnieka postenis.

Pirms darba sākšanas visa Eiropas Komisija būs jāapstiprina Eiropas Parlamentam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti