EP vienkāršos mūzikas iegādi internetā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Eiropas Parlamenta (EP) deputāti lēmuši, ka jāvienkāršo tas, kādā veidā iespējams tiešsaistē iegādāties mūzikas licences. Šis process jādara ērtāks un caurspīdīgāks, tādējādi paplašinātos legālās mūzikas iegāde internetā.

Par grozījumiem atbildīgā deputāte Marielle Gallo norāda, ka mērķis ir vienots digitālais tirgus, kas nodrošinātu vienlīdzīgu piekļuvi kultūrai katrā Eiropas Savienības (ES) dalībvalstī. „Šodien pieņemtie ierosinājumi attiecas uz tiesību aktu, kas ir viens stūrakmeņiem vienota digitālā tirgus izveidei. Vienkāršojot autortiesību licencēšanu un vairojot procesa pārredzamību, stipri palielināsies likumīgas mūzikas iegādes iespējas. Mēs ierosinām arī taisnīgāku atlīdzību izmaksu māksliniekiem,” sacīja Gallo.

Vienots digitālais tirgus ir viens no Eiropas mērķiem, kas paredz, ka e-pakalpojumiem un to attīstībai tiek noņemti katras valsts radītie šķēršļi un šis tirgus darbojas vienoti.

Deputāti prasa arī vienotus noteikumus mūzikas repertuāru licencēšanai, lai tāpat nodrošinātu vienlīdzīgas tirgus iespējas  šaurākiem un mazāk atpazīstamiem repertuāriem. Līdzās arī rosināts samazināt autoratlīdzības izmaksas termiņu no 12 uz trim mēnešiem.

Tomēr vienotais digitālais tirgus nozīmē, ka arī atbildību par licenču un autoratlīdzību izmaksām vairs nespēs veikt katra mazā kompānija.

Latvijas autoratlīdzības organizācija AKKA/LAA skaidro, ka šis regulējums viņus neskars, tomēr citviet mazās organizācijas var piekāpties lielajām. „Negatīvais aspekts, ka mazo valstu, piemēram, Dānijas un Somijas intereses aiziet otrā plānā, jo lielās organizācijas piemēro principu: tas, kas ir pārāk dārgs lai administrētu, to nesaņems mazāk izmantotie autori. Lielajām korporācijām, kas nodrošina visā pasaulē mūzikas pakalpojumus, būs viegli saņemt Eiropā licenci. Cita lieta, vai visi autori saņems līdzvērtīgu un godīgu atlīdzību,” saka AKKA/LAA pārstāvis Reinis Briģis.

EP gan uzskata, ka izmaiņas ļaus tirgū vieglāk ienākt jaunām kompānijām, tā samazinot, piemēram, giganta I-tunes nozīmi un radot tam konkurenci Tas ļautu arī atbalstīt tādas iniciatīvas kā interneta pakalpojumu „Spotify”. Rezultātā būtu pieejamāki kultūras produkti, jo īpaši legālā mūzika, kas rezultātā varētu kļūt arī lētāka.

Izmaiņas varētu arī būtiski uzlabot mūzikas jomas mākslinieku darbību, kam pēc grozījumiem būtu vieglāk pārraudzīt savas autortiesības un ietekmēt lēmumus, kas saistīti ar viņu interesēm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti