Pusdiena

VID konstatē pārkāpumus Ingas Koļegovas deklarācijā

Pusdiena

Alūksnes dome eksplozijā cietušajiem izmaksās vienreizēju pabalstu

ES un Turcijas vienošanās par bēgļu krīzi šobrīd neskaidra

Eksperti: Eiropas un Turcijas vienošanās par bēgļu plūsmu var piedzīvot pilnīgu krahu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Pretrunīgus signālus pasaulei raida Eiropas Savienības (ES) un Turcijas vienošanās un tas, kā Eiropas Savienības dalībvalstis valstis šobrīd tiek galā ar bēgļu krīzi. Plašu reakciju izpelnījušies Nīderlandes televīzijas uzņemtie kadri, kur redzams, kā vienā no Grieķijas galvaspilsētas Atēnu vecajām lidostām izmitināti sīriešu bēgļi. Lai izpētītu situāciju Grieķijas kaimiņos un runātu ar augstākajām amatpersonām, uz Turciju devies Eiropas Parlamenta līderis Martins Šulcs.

Nīderlandes televīzijas žurnālisti devušies uz Grieķiju, lai veidotu stāstu par to, kas šobrīd notiek ar imigrācijas krīzi, vai strādā ES un Turcijas vienošanās. Tā paredzēja, ka Brisele piešķir vairākus miljardus eiro vērtu palīdzību, bet Turcija tam pretī nodrošina dzīves vietas sīriešu bēgļiem un sūta uz mājām tos cilvēkus, kam patvērums nepienākas. Tādā veidā bija jāatslogo kaimiņos esošā Grieķija, kas ir pirmais mērķis cilvēku nokļūšanai Eiropā.

Video katros redzami trūcīgie apstākļi apmetnēs Grieķijā, kādos cilvēki ir spiesti mitināties un ilgi gaidīt būtībā nezināmo. Grieķijas imigrācijas ministrs Jannis Mozalas stāsta, ka gatavībā ir 7000 sīrieši, kuri varētu doties prom no bāzēm uz citām Eiropas valstīm, tādējādi atslogot jau tā pilnās nometnes, bet pagaidām nav reakcijas.

„Tu nevari būt Eiropas Savienības dalībvalsts, kas rīkojas, tā teikt, saskaņā ar ēdienkarti. Nevari būt Eiropas Savienībā tikai tādēļ, lai saņemtu naudu izglītībai, lauksaimniecībai. Tev ir arī jādalās un jāpalīdz citiem problēmās,” pauda Jannis Mozalas.

Ja Eiropas Savienība nerīkosies, Grieķijas salas pārvērtīsies par cietumiem, kur cilvēki būs iestrēguši uz nenosakāmu laiku - tā asi Nīderlandes televīzijā izteicies Geralds Knauss, kuru dēvē par ES un Turcijas vienošanās līguma izveidotāju. Viņš asi kritizējis to, kā šī labi domātā ideja attīstās un ka gan ES, gan Turcijas pusē joprojām ir pamatīgi šķēršļi.

„Turcija nav pārliecinājusi Grieķijas iestādes, kas atbildīgas par patvēruma meklētājiem, kā arī humānās un cilvēktiesību organizācijas, ka tā ir droša vieta, kur cilvēkiem atgriezties, kur viņus nosūtīt. Turcijai ir jādomā par drošām vietām, darbiniekiem, tulkiem,” norādīja Knauss.

Knauss brīdinājis, ka Eiropas Savienības un Turcijas vienošanās drīz var piedzīvot pilnīgu krahu un ka situācija Grieķijā var ārkārtīgi smagi atsaukties arī uz visas pārējās Eiropas Savienības drošību.

Lai satiktos ar Turcijas varas iestādēm, šonedēļ valstī ieradās Eiropas Parlamenta prezidents Martins Šulcs. Sarunās Turcijā abas puses uzsvērušas, ka šobrīd viena otrai ir būtiskas partneres, tomēr viedokļu atšķirības pastāv, un Eiropas Savienība joprojām nesteidzas Turcijai piešķirt bezvīzu režīmu. Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans atkārtoti paudis, ka līgums par bēgļu izmitināšanu var beigties, ja līdz oktobrim Eiropas Savienība par to neizšķirsies.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti