EK liek bankām maksāt 1,7 miljardu eiro lielu sodu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Eiropas Savienībā piemērots līdz šim lielākais sods bankām par manipulācijām ar procentu likmēm. Astoņām Eiropas bankām kopumā soda naudās būs jāsamaksā  1,7 miljardi eiro. Divām bankām sods nebūs jāmaksā, jo tās informēja varasiestādes par notiekošo tirgus kropļošanu.

Ievērojama daļa no  pasaules lielāko banku elites savā starpā vienojušās par  procenta likmju noteikšanu gan eiro valūtai, gan Japānas jenai. Tas ir pretrunā ar Eiropas konkurences likumiem, un par to būs jāmaksā ievērojams sods. Tā trešdien paziņoja Eiropas Komisijas (EK) konkurences lietu komisārs Hoakims Almunja:

„Šodien Komisija nonākusi pie lēmuma divās finansiālā sektora lietās. Mēs esam panākuši juridisku vienošanos ar astoņām finanšu institūcijām, kuras pārkāpušas Eiropas pretmonopola likumus. Un mēs pret tām par šiem pārkāpumiem esam vēruši sankcijas. Kopējais naudassodu apjoms šodien sasniedz 1,7 miljardus eiro. Tas ir līdz šim augstākais sods, ko komisija piespriedusi par konkurences likumu pārkāpšanu."

Par manipulācijām ar „Euribor" bāzes procentu likmi, lielākais sods – 725 miljoni eiro - piespriests Vācijas lielākajai bankai "Deutsche Bank", tai ar 446 miljoniem seko Francijas "Societe General" un ar 391 miljonu – Lielbritānijas "Royal Bank of Scotland".

Ceturtā karteļa dalībniece bija britu banka "Barclays" taču tai sods nav piespriests, jo tā varasiestādēm atklāja karteļa pastāvēšanu laika periodā no 2005. līdz 2008. gadam. Sods nav piespriests arī Šveices bankai UBS, jo tā savukārt atklāja informāciju par manipulācijām ar Japānas jenas  likmi „Tibor". Par to atkārtoti sodīta "Deutsche Bank", "Royal Bank of Scotland", kā arī vēl trīs ASV finanšu institūcijas.  Turklāt ar to Eiropas Komisijas izmeklēšana vēl nebeigsies.

"Mūsu izmeklēšana joprojām turpinās saistībā ar vairākām iesaistītajām pusēm. Eiro gadījumā mēs esam atvēruši lietas pret „Credit Agricole", HSBC un ASV "JPMorgan". Lai gan mēs, protams, cienām nevainīguma prezumpciju līdz pat pretmonopola izmeklēšanas beigām, Komisija ir apņēmības pilna atklāt visus, kuri, bija saistīti ar šo karteli. Ja viņu līdzdalība tiks pierādīta, mēs izmantosim attiecīgās metodes pret šīm iestādēm un, ja mūsu bažas apstiprināsies, pret tām tiks vērstas sankcijas," norādīja Almunja.

Iepriekš vairākas no pašlaik sodītajām bankām kopumā jau samaksāja vairāk nekā trīs miljardus ASV dolāru Savienoto Valstu, Lielbritānijas un Šveices regulatoriem par Londonas procentu likmju tirgus likmes „Libor" manipulēšanu.

Lai noteiktu šo likmju apjomu, bankas iesniedz savu likmes piedāvājumu, par kuru tās ir gatavas aizdot dažāda veida valūtu cita citai starpbanku tirgū. Pēc tam tiek noteikta vidējā likme, anulējot augstākos un zemākos piedāvājumus. Banku sadarbošanās veicina negodīgu konkurenci, kas sadārdzina kredītus un palielina banku peļņu uz tirgus kropļošanas rēķina.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti