Dalailama risina neoficiālas sarunas par svētceļojumu uz Vutai kalnu Ķīnā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Tibetas budistu garīgais līderis dalailama ceturtdien norādīja, ka iesaistījies neoficiālās sarunās ar Ķīnu par iespējām īstenot vēsturisku svētceļojumu uz budistiem svēto Vutai kalnu Ķīnas ziemeļu provincē Šaņsji.

Tibetas budistu garīgais līderis sacīja, ka saziņā ar Ķīnu, tostarp pensionētām valdošas Komunistu partijas amatpersonām, ir "skaidri paudis" savu vēlmi veikt svētceļojumu uz šo kalnu.

Tās nav pabeigtas, tomēr ideja ir," 79 gadus vecais dalailama par sarunām sacīja intervijā ziņu aģentūrai AFP Indijas ziemeļu pilsētā Dharamsalā, kur viņš dzīvo.

"Nevis oficiāli vai nopietni, bet neoficiāli.. esmu paudis, ka tāda vēlme man ir, un daži no maniem draugiem arī ir izrādījuši patiesu interesi vai rūpes," stāstīja dalailama.

"Nesen dažas Ķīnas amatpersonas, piemēram, Tibetas autonomā rajona partijas sekretāra vietnieks, arī minēja iespēju par manu vizīti kā svētceļojumu uz svēto vietu," viņš turpināja.

Dalailama jau ilgstoši ir paudis vēlmi apmeklēt Vutai kalnu.

Viņa ceturtdienas izteikumi izskanēja laikā, kad izplatās spekulācijas par iespējamu saspīlējuma mazināšanos dalailamas attiecībās ar Ķīnu. Pekina iepriekš dalailamu ir raksturojusi kā separātistu, lai gan dalailama, kas 2011.gadā atkāpās no Tibetas budistu politiskā līdera amata, uzsver, ka vēlas panākt vien lielāku Tibetas autonomiju.

Daži eksperti ir norādījuši, ka Ķīnas nostāja Tibetas jautājumā varētu mīkstināties. Tam piekrīt arī dalailalma.

Ceturtdien viņš apsveica nesenos Ķīnas prezidenta Sji Dzjiņpina izteikumus par budisma nozīmi Ķīnas sabiedrībā un sacīja, ka ir "optimistiski noskaņots" par pašreizējo Ķīnas vadību.

"Tas ir kas ļoti jauns - Komunistu partijas līderis saka kaut ko par garīgumu," norādīja trimdā mītošais Tibetas budistu garīgais vadītājs, kurš nesen Sji raksturoja kā "progresīvāk domājošu" salīdzinājumā ar saviem priekštečiem.

Dalailama, kuram bijušas ciešas attiecības ar Sji tēvu pirms aizbēgšanas no Tibetas 1959.gadā pēc neveiksmīgas sacelšanās, arī uzteica Ķīnas līderi par vēršanos pret amatpersonu korupciju.

"Tas parāda, ka viņš uztver šīs problēmas reālistiskāk," par Ķīnas prezidentu teica dalailama.

Tomēr viņš kritizēja Ķīnas attieksmi pret disidentiem, tostarp uiguru profesoru Ilhamu Tohti, kuram nesen tika piespriests mūža ieslodzījums par separātismu.

"Ir aizturēti vairāki disidenti - vairāki intelektuāli cilvēki - kā pavisam nesen uiguru rakstnieks," teica dalailama, piebilstot, ka "šie cilvēki vispirms nav vērsti pret valdību, pret tautu. Tādēļ es domāju, ka tas ir lieki.., domāju, ka ilgtermiņā tas ir kaitējoši".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti