Četras personas aiztur pēc 71 cilvēka mirstīgo atlieku atrašanas furgonā Austrijā

Saistībā ar 71 cilvēka mirstīgo atlieku atrašanu kravas furgonā Austrijā, kaimiņvalstī Ungārijā aizturētas četras personas, paziņoja ungāru policija. Starp šīm personām ir arī vīrietis, kas tiek uzskatīts par furgona īpašnieku. Austrijas policija paziņoja, ka bojā gājušie, domājams, ir migranti no Sīrijas, bet Ungārijā arestētie - cilvēku kontrabandas grupējuma locekļi.

Kravas automašīna Austrijā iebraukusi no Ungārijas, kas šobrīd saskaras ar lielu migrācijas vilni pie tās dienvidu robežām. Šaušalīgo atradumu atklāja ceturtdien, laikā, kad Vīnē norisinājās Rietumbalkānu valstu samits, kurā Eiropas Savienības (ES) un Balkānu valstu līderi runāja par reformām kopienas migrācijas un patvēruma meklētāju uzņemšanas sistēmā.

Austrijas policija furgonu, kuras kravas nodalījumā atrasti vairāki desmiti līķu, atvēra ceturtdien, 27.augustā, ap pusdienlaiku. Sākotnēji tika ziņots, ka tajā atrodas 20-50 cilvēku mirstīgās atliekas. Tomēr  piektdienas rītā Austrijas valdība paziņoja, ka furgonā atrodas 71 cilvēka mirstīgās atliekas.

Starp furgona kravas nodalījumā atrastajiem bojā gājušajiem bija 59 vīrieši, astoņas sievietes un četri bērni - vienu vai divus gadus veca meitene un trīs zēni astoņu līdz desmit gadu vecumā.

Par to piektdien paziņoja Austrijas policija, nākot klajā ar detaļām par briesmīgo atradumu furgonā, kas bija pamests lielceļa malā Austrijā, aptuveni 30 kilometru attālumā no robežas ar Ungāriju.

Izmeklētāji atraduši sīriešu ceļošanas dokumentu, tādēļ policija uzskata, ka šie cilvēki bija migranti, visticamāk, no Sīrijas. Tajā pašā laikā šobrīd nevar apgalvot, ka viņi visi bija Sīrijas valsts piederīgie.

Nāves iemesls vēl jānosaka, bet, spriežot pēc notikušā apstākļiem, cilvēki nosmakuši, preses konferencē paziņoja Austrijas Burgenlandes federālās zemes policijas priekšnieks Hanss Pēters Doskozils.

Septiņas ar pusi tonnas smagais furgons bija aprīkots ar saldētavu. Doskozils norādīja, ka cilvēku kontrabandisti šāda tipa automašīnas parasti neizmanto. Policijas priekšnieks norādīja, ka saskaņā ar sākotnējo izmeklēšanu furgona kravas nodalījumā nebija iespējama gaisa ventilācija.

Pēc līķu atrašanas ceturtdien ap pusdienlaiku auto aizvilka uz muitas ēku, kurā atrodas saldēšanas telpas, un tiesu medicīnas eksperti visu nakti pavadīja pārbaudot mirstīgās atliekas. Piektdien cilvēku mirstīgās atliekas zārkos sāka vest uz Vīni autopsijai.

Ungārijas policija ceturtdien vēlu vakarā arestējusi septiņus cilvēkus, bet četri vēlāk tikuši atbrīvoti, paziņoja Doskozils. Viņš sacīja, ka apcietinājumā atrodas trīs cilvēki.

"Viens no aizturētajiem noziedzniekiem ir Bulgārijas pilsonis, libānietis pēc izcelsmes. Viņš ir automašīnas īpašnieks. Abi pārējie noziedznieki - tas ir vēl viens Bulgārijas pilsonis, otram ir Ungārijas identifikācijas dokumenti," sacīja Doskozils.

Viņš teica arī, ka šīs personas, visticamāk, ir "bulgāru-ungāru cilvēku kontrabandistu bandas [..] zema līmeņa locekļi."

Ungārijas policijas paziņojums par aizturētajiem gan nedaudz atšķīrās. Saskaņā ar to visi trīs aizturētie ir bulgāri un apcietinājumā atrodas arī kāds afgānis. Kopumā nopratināti aptuveni 20 cilvēki, īstenoti reidi vairākās vietās un konfiscēti priekšmeti, par ko detalizēta informācija nav sniegta.

Tiek uzskatīts, ka furgons ar Ungārijas numurzīmēm un Slovākijas putnu gaļas firmas marķējumu uz sāniem trešdien izbrauca no rajona dienvidos no Budapeštas, un pēc pamešanas lielceļa malā Austrijā tur bija nostāvējis daudzas stundas.

Kad policija atvēra kravas nodalījuma durvis, mirstīgās atliekas jau bija sākušas sadalīties. Tiek uzskatīts, ka šie cilvēki bija miruši apmēram divas dienas.

Cilvēktiesību organizācijas uzsver, ka nežēlīgā attieksme pret cilvēkiem ir kārtējais pierādījums tam, ka Eiropai jādomā par drošākiem veidiem, kā palīdzēt bēgļiem iegūt patvērumu, neriskējot ar dzīvību.

Automašīna ar, domājams, migrantu līķiem, tika atrasta tajā pašā dienā, kad Austrijas galvaspilsētā Vīnē norisinājās Rietumblakānu valstu samits. Tajā galvenā uzmanība bija pievērsta tieši migrācijas krīzei. Sanāksmē piedalījās Vācijas kanclere Angela Merkele, ES augstākās amatpersonas, sešu Rietumbalkānu valstu līderi.

Tādas Balkānu valstis kā Maķedonija un Serbija kļuvušas par galveno migrantu un bēgļu tranzīta ceļu uz Ungāriju, kas ir ES valsts.

Vācijas kanclere Merkele Vīnē paziņoja, ka ziņas par drūmo atradumu kravas furgonā ir „briesmīgas.” Viņa norādīja, ka „tas ir brīdinājums tikt galā ar migrantu [krīzi] ātri un Eiropas garā, kas nozīmē solidaritātes garā, un atrast risinājumus”.

ES paziņojusi, ka Rietumbalkānu valstīm piešķirs finansējumu, lai palīdzētu tikt galā ar migrācijas vilni. Tomēr šo valstu līderi norādīja, ka bez risinājuma Eiropas līmenī migrantu krīze netiks atrisināta.

Samita laikā runāts par priekšlikumiem reformēt tā dēvētos Dublinas noteikumus, atbilstoši kuriem pirmajai ES valstij, kurā ierodas patvēruma meklētājs, ir pienākums izskatīt pretendenta pieteikumu. Tāpat Itālijas un Vācijas līderi aicina ES ieviest vienotu patvēruma piešķiršanas mehānismu. Uz aktīvu rīcību Vīnē aicināja ES augstā pārstāve ārlietās Federika Mogerīni.

„Mēs strādājam pie priekšlikuma par pastāvīgu pārvietošanas mehānismu, kas būtībā ir priekšlikums ieviest izņēmumu „Dublinas noteikumos”. Šī nav vieta un laiks, lai to apspriestu detalizētāk. Taču mēs ļoti labi saprotam, ka mēs nevaram šādi turpināt - ar klusuma brīdi katru reizi, kad redzam mirstam cilvēkus,” uzsvēra Mogerīni.

Piektdien, 25.augustā, kārtējo reizi pienāca ziņas no Vidusjūras par to, ka pie Lībijas krastiem apgāzušās divas laivas ar apmēram 500 imigrantiem. Ir bažas, ka līdz 200 no viņiem ir noslīkuši.

Dati liecina, ka tikai šā gada jūlijā ES robežu šķērsojuši vairāk nekā 107 000 imigrantu, pārsniedzot visus iepriekšējo gadu rādītājus un par gandrīz 40 000 pārsniedzot jūnijā robežu šķērsojušo imigrantu skaitu. Kopumā šogad Eiropā varētu būt ieradušies vismaz 340 000 nelegālo imigrantu - tas ir ievērojami vairāk nekā visā pagājušajā gadā kopā.

Eiropā lielā bēgļu plūsma tiek saistīta ar nerimstošajiem konfliktiem gan Sīrijā, gan daudzās Āfrikas valstīs. Taču šo procesu vēl sarežģītāku padara kontrabandisti, kuri, īpaši Lībijas krastos, par bargu naudu pārdod vecas laivas glābiņu meklējošajiem un cilvēku pilnas sūta tās ūdeņos.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt