Panorāma

D. Tramps maina Covid-19 rekomendāciju toni

Panorāma

NEPLP vēršas pret naida kurinātājiem

Bulgārijā jau divas nedēļas turpinās protesti pret korupciju

Bulgārijas valdība iztur neuzticības balsojumu; protesti pret korupciju turpinās

Bulgārijā jau divas nedēļas ik dienu turpinās masu protesti pret korupciju un centriski labējo valdību. Demonstranti to apsūdz par oligarhu interešu piesegšanu un vēršanos pret oponentiem. Prasības – premjera Boiko Borisova un ģenerālprokurora atkāpšanās un jaunas vēlēšanās. Borisova valdība otrdien izturēja neuzticības balsojumu parlamentā – jau piekto pēc skaita.

ĪSUMĀ:

  • Bulgārijā jau divas nedēļas turpinās protesti pret korupciju un centriski labējo valdību.
  • Protestētāji pieprasa premjera Boiko Borisova valdības un ģenerālprokurora atkāpšanos.
  • Masu demonstrācijas izraisīja tas, ka cilvēkus neielaida pludmalē, kur dzīvo premjera atbalstītājs.
  • Protestus pastiprina tas, ka ģenerālprokurors vēršas pret prezidentu, kurš kritizē premjeru.
  • Valdība parlamentā izturēja pozīcijas rosināto neuzticības balsojumu.

Trešdienas vakarā Bulgārijas galvaspilsētā Sofija gaidāmi jauni masu protesti pret korupciju – jau 14. dienu pēc kārtas. Arī otrdien Sofijā un vairākās citās pilsētās sapulcējās tūkstošiem cilvēku, pārsvarā jauna gada gājuma. Viņi pieprasa centriski labējās premjera Boiko Borisova valdības un ģenerālprokurora atkāpšanos, viņus apsūdzot par labvēlību pret oligarhiem un vēršanos pret tiem, kuriem pašreizējā vara nepatīk. 

"Mūsu protestu prasības saglabājas nemainīgas – valdības demisija un ģenerālprokurora atkāpšanās. Un pēc tam – jaunas vēlēšanas, lai parlamentā nonāktu jauni cilvēki, kuri pārstāvēs mūsu intereses un darīs visu, lai mums būtu normāla valsts un taisnīgums," sacīja protestētājs Anastass Gjokovs.

Pašreizējās masu demonstrācijas ievadīja jūlija sākumā internetā nonācis video. Tajā redzams, ka cilvēkiem liedz piekļuvi Melnās jūras pludmali pie premjera Borisova atbalstītāja un oligarha Ahemda Dogana villas, kaut Bulgārijā visām pludmalēm jābūt publiski pieejamām. Turklāt villu apsargāja Nacionālā aizsardzības dienesta darbinieki, izraisot apsūdzības par nodokļu maksātāju naudas izšķērdēšanu.

Parlamenta opozīcijas atbalstu baudošais Bulgārijas prezidents Rumens Radevs paziņoja, ka premjeram Boiko Borisovam jāatkāpjas. Drīz prokuratūra veica reidu prezidenta Radeva rezidencē un aizturēja divus viņa padomniekus aizdomās par tirgošanos ar politisko ietekmi.

Kratīšanas daudzos izsauca sašutumu un izveda ielās tūkstošiem demonstrantu. Viņi notikušo uzskata par valdības un ģenerālprokurora uzbrukumu prezidentam.

"Šie jaunieši ir sapratuši savas paaudzes misiju – izraidīt mafiju no valdības un prokuratūras," sacīja Bulgārijas prezidents Rumens Radevs.

Ģenerālprokurors pārmetumus noraidīja. "Nedomāju, ka man ir jāatkāpjas, jo es daru savu darbu," uzsvēra Bulgārijas ģenerālprokurors Ivans Gečevs.

Arī premjers Borisovs atkāpties negrasās, paužot, ka valdībai jāturpina strādās tādas krīzes kā Covid-19 laikā.

"Visai nācijai ir jāapvienojas. Ticiet man, šāda šķelšanās šīs krīzes laikā liks krist valdībām. Bet pagaidu valdības izveidošana būtu absurda," pauda Bulgārijas premjerministrs Boiko Borisovs.

Vēl vakar Borisova valdība parlamentā izturēja pozīcijas rosināto neuzticības balsojumu, apsūdzot par nevēlēšanos cīnīties pret plašo korupciju. Tas bija jau piektais neuzticības balsojums par koalīcijas valdību kopš 2017. gada.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti