Britu premjeres un Turcijas līderu sarunās – valstu attiecības pēc «Brexit»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja sestdien, 28.janvārī, ieradās vizītē Turcijā. Tiekoties ar šīs valsts augstākajām amatpersonām, tiek apspriestas abu valstu politiskās un tirdzniecības attiecības pirms gaidāmās Lielbritānijas izstāšanās no Eiropas Savienības (ES). Virkne britu politiķu aicinājuši premjerministri tirdzniecības sarunas nestādīt augstāk par cilvēktiesību jautājumiem Turcijā.

Tikai dienu pēc viesošanās Baltajā namā un tikšanās ar ASV prezidentu Donaldu Trampu, britu premjerministre Terēza Meja sestdien ieradās Turcijā, lai tiktos ar šīs valsts prezidentu Redžepu Tajipu Erdoganu un premjerministru Binali Jildirimu.

Turcija vienmēr ir uzskatījusi Lielbritāniju par vienu no kaismīgākajiem Turcijas iestāšanās ES aizstāvjiem, taču situācija pēc pagājušā gada jūnijā notikušā "Brexit" referenduma ir ievērojami mainījusies. Abas valstis tagad ir ieinteresētas dot jaunu impulsu divpusējām attiecībām, un, kā norāda BBC aizsardzības un diplomātisko lietu korespondents Džonatans Markuss, abas valstis pašlaik atrodas situācijā, kad tām ir nepieciešami draugi.

Kā pirms vizītes paziņoja Lielbritānijas valdības pārstāvji, Mejas uzmanības centrā galvenokārt ir tirdzniecības attiecības ar Turciju pēc ES pamešanas.

Par "Brexit" atbildīgais ministrs Deivids Deiviss ir solījis, ka viena vai divu gadu laikā pēc 28 valstu bloka pamešanas Londona ir apņēmības pilna noslēgt virkni globālu tirdzniecības līgumu, un Turcija šajā ziņā ir ļoti nozīmīgs partneris.

Divpusējie tirdzniecības apjomi gadā sasniedz aptuveni 15 miljardus eiro, un Lielbritānija ir otrais nozīmīgākais Turcijas eksporta partneris.

Otrs nozīmīgākais sarunu bloks saistīts ar aizsardzību. Lielbritānijai un Turcijai ir ciešas attiecības aizsardzības jomā, jo tās ir sabiedrotās cīņā pret teroristu grupējumu "Daīš" jeb tā saukto "Islāma valsti". Turcija kā ļoti nozīmīgs NATO partneris sniedz ievērojamu ieguldījumu visa reģiona drošībā, kā arī Sīrijas konflikta risināšanā. 

Taču no otras puses pastāv bažas, ka pēc pagājušā gada vidū notikušā valsts apvērsuma mēģinājuma Ankara virzās pretī autoritāram valdīšanas stilam.

Prezidenta Erdogana vēršanās pret politiskajiem oponentiem un preses brīvības ierobežošana ir izraisījusi Eiropas valstu valdību kritiku, potenciāli attālinot iespējas pārskatāmā nākotnē pievienoties ES.

Arī britu politiķi un pilsoniskie aktīvisti ir aicinājuši Terēzu Meju savas vizītes laikā neaizmirst par cilvēktiesību pārkāpumiem Turcijā.

Kā izdevumam "The Guardian" norādījusi Liberāldemokrātu partijas parlamentāriete Sāra Olnija, konservatīvā "Brexit" valdība ar Terēzu Meju priekšgalā esot tik izmisusi noslēgt tirdzniecības līgumus ar jebkuru, izņemot nobriedušās ES demokrātijas, ka premjerministres šarmam tiekot mēģināts pakļaut pat visnepievilcīgākos valstu vadītājus. Olnijas partijas biedrs Toms Breiks, savukārt norādījis, ka brāļošanās ar tādiem līderiem kā Donalds Tramps un Redžeps Tajips Erdogans rada satraukumu par to, kādas būs Lielbritānijas diplomātijas prioritātes pēc "Brexit".

Atsevišķi eksperti norāda, ka no vienas puses Lielbritānijas vēlme meklēt sabiedrotos nākotnei ir apsveicama. Taču no otras puses, šāda situācija var saniknot Eiropas līderus, kuri jau iepriekš ir brīdinājuši Apvienoto Karalisti par to, ka tā nedrīkst noslēgt jaunus tirdzniecības līgumus laikā, kamēr tā joprojām ir ES dalībvalsts. Tas attiecas arī uz nākotnes līgumu ar Turciju, kura ir ES muitas Savienības locekle. Tas nozīmē, ka Turcijas preces ir brīvi pieejamas dalībvalstīs bez papildus nodevām un robežu pārbaudēm. Arī Lielbritānija pašlaik ir šīs pašas muitas savienības locekle, taču, kā zināms, Meja ir solījusi no tās izstāties.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti