Britu EP vēlēšanas uztver arī kā «maigo referendumu» par palikšanu ES

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Bijušais Apvienotās karalistes neatkarības partijas līderis Naidžels Farāžs paziņojis par jaunas "Brexit" partijas izveidošanu. Galvenais mērķis ir startēt un uzvarēt Eiropas Parlamenta vēlēšanās. Britu valdības pārstāvji gan ir pārliecības pilni, ka līdz maija vidum tomēr izdosies panākt vienošanos par Lielbritānijas aiziešanu no Eiropas Savienības un šādas vēlēšanas nebūs jārīko. Savukārt proeiropeiskās partijas Eiropas Parlamenta vēlēšanas uztver kā savdabīgu referendumu, lai pierādītu iedzīvotāju pieaugošo vēlmi Eiropas Savienībā palikt.

Farāžs izveido jaunu "Brexit" partiju startam EP vēlēšanās
00:00 / 03:27
Lejuplādēt
Tikai dažas dienas pēc tam, kad Eiropas Savienības līderu samitā tika izlemts kārtējo reizi atlikt Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības, ir aktualizējies jautājums par to, vai Lielbritānija piedalīsies arī Eiropas Parlamena vēlēšanās? Līdz šim šis jautājums ir ticis vērtēts ļoti pretrunīgi – vairums politiķu uzskata, ka ir jādara viss iespējamais, lai no vēlēšanu scenārija izvairītos. Taču, ņemot vērā domstarpības un faktisko strupceļu britu parlamentā, Eiropas vēlēšanu rīkošana kļūst arvien reālāka.

Izmantojot vispārējo apjukumu, viens no pirmajiem soli ir spēlis bijušais Apvienotās Karalistes Neatkarības partijas (UKIP) līderis un Eiropas Parlamenta deputāts Naidžels Farāžs, kurš paziņojis par jaunas Brexit partijas dibināšanu. Uzrunājot savus atbalstītājus Birmingemā, Farāžs norādījis, ka ir pienācis laiks britu parlamenta deputātiem atbildēt par nespēju laikus īstenot solīto breksitu:

"Es patiešām ticu, ka mēs varam uzvarēt šajās Eiropas vēlēšanās un mēs atkal varam sākt ieviest bailes no Dieva parlamenta deputātos Vestminsterā. Par šo nodevīgo rīcību viņi nav pelnījuši neko mazāk."

Jau pirmajā dienā Naidžels Farāžs un viņa jaunā partija ir izpelnījusies kritikas un arī izsmiekla vilni britu presē un sociālajos medijos. Lai arī tiek apgalvots, ka "Brexit" partija iestāsies pret tradicionālo britu eliti un tradicionālajām partijām, pats Farāžs tiek uzskatīts par spilgtu šo valdošo aprindu pārstāvi. Par "Brexit" partijas pirmo kandidāti Eiropas Parlamenta vēlēšanām izvēlēta Annunziata Rīsa-Mogga. Viņas brālis Džeikobs Rīss-Moggs ir ietekmīgs britu konservatīvās partijas parlamentārietis un viens no kaismīgākajiem breksita aizstāvjiem. Un arī Annunziata Rīsa Mogga, kā ilggadēja Konservatīvās partijas atbalstītāja un privātās izglītības iestādēs apmācīta sieviete saņēmusi daļu kritikas par piederību britu elitei.

Tikmēr britu valdības pārstāvji turpina apgalvot, ka tiks darīts viss iespējamais, lai vienošanos par Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības tomēr panāktu, tādējādi izvairoties no Eiropas parlamenta vēlēšanu rīkošanas. Britu finanšu ministrs Filips Hamonds ir pārliecināts, ka šādu kompromisu izdosies panākt, ja puses patiešām būs gatavas pilnvērtīgi iesaistīties sarunās:

"Ja Eiropas parlamenta vēlēšanām būs jānotiek, tām būs jānotiek. Tas gan nav tas iznākums, kuru mēs vēlētos. Taču, ja tas notiks, es ļoti ceru, ka ievēlētajiem deputātiem nekad nenāksies ieņemt savus krēslus. Man arī liekas, ka būs ļoti grūti iesaistīt elektorātu un pārliecināt to uztvert nopietni parlamentu, kurā mēs tāpat nepiedalīsimies."

Iepriekšējās Eiropas Parlamenta vēlēšanās Naidžela Farāžs Apvienotās karalistes neatkarības partija ieguva visvairāk deputātu vietu, apsteidzot gan Leiboristus, gan Konservatīvos. Virkne ekspertu prognozē, ka šajās vēlēšanās šis scenārijs var atkārtoties, jo abas lielākās partijas ir piedzīvojušas popularitātes kritumu.

Interesanti, ka britu parlamentā pārstāvētie proeiropeiskie spēki, tostarp liberāldemokrāti, Zaļie un Neatkarīgo deputātu grupa, ir nolēmuši tomēr neapvienoties cīņai par Eiropas Parlamenta krēsliem. Tā vietā šīs vēlēšanas tiks uzskatītas kā maigais referendums, lai pierādītu sabiedrībā pieaugošo atbalstu Lielbritānijas palikšanai Eiropas Savienībā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti