Briselē sākusies cīņa par Eiropas Parlamenta vadītāja krēslu

Eiropas Parlamentā ir sākusies cīņa par to, kurš nākamos divarpus gadus ieņems tā priekšsēdētāja krēslu. Vienošanās starp lielākajām parlamenta frakcijām paredz, ka šim amatam janvārī būtu jāpāriet pie Eiropas Tautas partijas. Tomēr šobrīd amatā esošais itāļu sociāldemokrāts Dāvids Sasoli ir sācis kampaņu, lai paliktu amatā līdz pašreizējā sasaukuma beigām.

Briselē sākusies cīņa par Eiropas Parlamenta vadītāja krēsluArtjoms Konohovs

Trešdienas, 8. septembra, rītā oficiāli kļuva zināms tas, par ko Briseles varas gaiteņos baumoja jau vairākas nedēļas – Eiropas Tautas partijas grupas vadītājs Manfrēds Vēbers paziņoja, ka nekandidēs uz parlamenta priekšsēdētāja krēslu. Tā vietā Vēbers vēlas saglabāt frakcijas vadītāja amatu un arī pārņemt no Donalda Tuska Eiropas Tautas partijas vadību. Šādi Vēbers cer iegūt lielāku ietekmi un kā līdzīgais runāt ar šīs partiju saimes premjeriem un prezidentiem.

Vēbera gājiens var sagādāt galvassāpes pašreizējam Eiropas Parlamenta priekšsēdētājam, itāļu sociāldemokrātam Dāvidam Sasoli, jo Eiropas Tautas partija skaidri atgādina, ka saskaņā ar 2019. gada vienošanos šis amats turpmāk pienākas viņiem.

Turklāt, kā norādīja viena no Vēbera vietniecēm Sandra Kalniete (“Jaunā Vienotība”), daudzi parlamentā ar Sasoli nav apmierināti: „Vienīgais, par ko man ir pārliecība, – ka tieši pandēmijas dēļ arī deputātos ir sakrājusies liela neapmierinātība ar to impulsīvo un neorganizēto veidu, kādā Sasoli pirmā gada pirmajā pusē vadīja parlamentu. Tur bija daudzas detaļas, kas bija pilnīgi neatrisinātas. Tagad mēs esam iegājuši kaut kādā rutīnā. Tāpēc es domāju, ka varētu būt diezgan viegli vienoties arī ar pārējām grupām, vismaz to vairākumu, atbalstīt Tautas partijas kandidātu.”

Kalniete atgādināja, ka tuvākajos mēnešos amatā tiks pārvēlēts ne tikai Eiropas Parlamenta, bet arī Eiropadomes vadītājs. Bez Tautas partijas premjeru balsīm liberāldemokrātam Šarlam Mišelam būs grūti noturēties amatā. Ir skaidrs, ka pretī Tautas partija prasīs nomainīt sociāldemokrātu Sasoli pret kādu no viņu grupas deputātiem. Ietekmi uz spēku samēru var atstāt arī Vācijas vēlēšanu iznākums.

Tomēr Sasoli nebūt negrib iet prom un ir sācis priekšvēlēšanu kampaņu.

Viņš apgalvo, ka pandēmijas dēļ nav varējis sevi pilnvērtīgi parādīt kā priekšsēdētāju, jo politisku jautājumu vietā viņam bija jārūpējas, lai parlaments var strādāt par spīti pandēmijai.

Turklāt Sasoli grupas biedrs un Eiropas Parlamenta Tirdzniecības komitejas vadītājs Bernds Lange atgādināja – Tautas partijai jau ir Eiropas Komisijas priekšsēdētājas amats, ko ieņem Urzula fon der Leiena. Tādēļ esot jādomā par varas līdzsvaru.

“Es domāju, ka Dāvids Sasoli ir labi paveicis savu darbu, un man nekas nebūtu pret to, ka viņš kandidētu uz otru termiņu. Bet mums par to būs jārunā. Es nedomāju, ka konfrontācija nāktu par labu šim amatam. Es uzskatu, ka mums ir jārunā,” pauda Lange.

Turpretī Kalniete uzskata, ka tas ir vājš arguments: „Tobrīd, kad 2019. gada jūlijā tika parakstīta šī vienošanās, aina bija ļoti skaidra, jo tobrīd jau bija zināms, kas būs komisijas priekšsēdētājs, arī padome bija apstiprinājusi savu priekšsēdētāju. Tā kā tas nav nekāds jaunums un līdz ar to nav arī nekāds arguments.”

Eiropas Tautas partijas izredzes palielina arī Manfrēda Vēbera izstāšanās no cīņas.

Viņš, tāpat kā fon der Leiena, ir vācietis, un Briselē maz kurš gribētu pieļaut, lai divas no trim ietekmīgākajām institūcijām vadītu vācieši no vienas partiju apvienības. Tagad starp vadošajiem kandidātiem tiek minēta Roberta Metsola no Maltas un Estere de Lange no Nīderlandes. Kategorisku „nē” nesaka arī Kalniete.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt