Bijušais CIP darbinieks Snoudens varētu doties uz Venecuēlu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Bijušais Centrālās izlūkošanas pārvaldes (CIP) darbinieks Eduards Snoudens, kurš nodevis atklātībā informāciju par slepenām Amerikas Savienoto Valstu (ASV) specdienestu spiegošanas programmām, pametis Honkongu un ieradies Maskavā. No turienes viņš varētu doties tālāk uz Kubu vai Venecuēlu. Bet tikmēr ASV Tieslietu departaments gatavojas vērsties pie tām valstīm, kurās Snoudens varētu meklēt patvērumu, pieprasot viņa izdošanu.

Neilgi pēc tam, kad ASV iesniedza Honkongas varas iestādēm oficiālu prasību izdot tām bijušo CIP darbinieku Eduardu Snoudenu, tika saņemtas ziņas, ka Snoudens valsti ir pametis, dodoties uz kādu trešo valsti. Kā ziņoja Ķīnas un vēlāk arī Krievijas prese, slepenās informācijas publiskotājs Snoudens, kurš dzimtenē tiek apsūdzēts par spiegošanu un valsts īpašuma zādzību, caur Krievijas galvaspilsētu Maskavu varētu doties uz Kubu, no kurienes tālāk uz Venecuēlu. Iepriekš izskanējušas ziņas arī par to, ka Snoudens varētu lūgt politisko patvērumu Islandē.

Honkongas varas iestādes paziņojušas, ka Snoudens valsti pametis brīvprātīgi, nopērkot lidmašīnas biļeti un izejot nepieciešamās robežkontroles procedūras. Vienlaicīgi norādīts, ka Honkongai nav bijis likumīga pamata Snoudenu aizturēt, jo ASV valdība nav iesniegusi pietiekami daudz pierādījumu, lai pamatotu izdotā aresta ordera pamatotību. Honkonga arī aicinājusi ASV paskaidrot Snoudena atklātās ziņas par ASV specdienestu uzbrukumiem Honkongas datortīkliem.

Kā paziņojusi interneta kompānijas "Wikileaks" pārstāvji, Snoudenu ceļā pavadot neatklāti diplomāti, kā arī pieredzējuši "Wikileaks" juristi, kuriem viņš esot lūdzis palīdzību patvēruma iegūšanā citā valstī. Kā paziņojis bijušais spāņu tiesnesis Baltazars Garsons, kurš ir arī "Wikileaks" dibinātāja Džuliena Asānža advokāts, tiks darīts viss nepieciešamais, lai aizstāvētu Eduarda Snoudena tiesības un aizsargātu viņu kā cilvēku. Pēc Garsona vārdiem, nav pieņemama varas iestāžu rīcība, vēršoties gan pret Asānžu, gan pret Snoudenu, kuri ir nodevuši sabiedrības interesēm ļoti svarīgu informāciju.

Kamēr Snoudens vēl lidoja uz Maskavu, izskanēja pat ierosinājums arestēt Snoudenu un apmainīt viņu pret ASV ieslodzījumā esošo tā dēvēto „ieroču baronu” Viktoru Butu. Tāpat izskanēja minējums, ka Maskava varētu ieriebt Vašingtonai un pati piešķirt bijušajam CIP darbiniekam patvērumu .

Kā ziņo Krievijas mediji, Krievijas varas iestādēm pret Eduardu Snoudenu nekādu pretenziju nav, un arī pavēles viņu aizturēt nav saņemtas. Tā kā viņš atrodas lidostas tranzīta zonā, formāli viņš neatrodas Krievijā un arī nevar tikt aizturēts. Ja apstiprināsies ziņas par viņa nākamo lidojumu uz Havanu, tad lidmašīna no Maskavas uz Kubas galvaspilsētu izlidos rīt pusdienlaikā pēc Latvijas laika. Krievijas prezidenta preses sekretārs Dmitrijs Peskovs arī žurnālistiem pastāstījis, ka gadījumā, ja Snoudens vēlēsies pieprasīt patvērumu Krievijā, viņa prasība tiks izskatīta oficiālā kārtā.

Tikmēr ASV Tieslietu departaments paziņojis, ka aicinās uz sadarbību tās valstis, kuras varētu būt Snoudena ceļojuma galamērķis. Tiesa, maz ticamas, ka Kuba vai Venecuēla varētu sniegt pozitīvu atbildi uz iespējamiem pieprasījumiem izdot Snoudenu ASV.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti