Atmosfēra ap Trampa impīčmenta lietu – aizvien nokaitētāka

Amerikas Savienotajās Valstīs (ASV) atmosfēra ap prezidenta Donalda Trampa impīčmentu un viņa lūgumu Ukrainas prezidentam sākt korupcijas izmeklēšanu pret savu politisko konkurentu kļūst arvien nokaitētāka. Demokrātu partijas kontrolētā Pārstāvju palāta pieprasa dokumentus no Baltā nama. Tikmēr Tramps demokrātu līderus apsūdz par negodīgumu un pat valsts nodevību.  

ĪSUMĀ:

 • Tramps tviterī nikni kritizē impīčmenta izmeklēšanu un demokrātus.
 • Tramps: Mana atstādināšana izraisīs pilsoņu karam līdzīgu šķelšanos.
 • Tramps aicināja sākt izmeklēšanu par nodevību pret Kongresa Izlūkošanas komitejas vadītāju.
 • Trampa advokātam nosūtīta pavēste, pieprasot ar Ukrainu saistītus dokumentus.
 • Pārstāvju palātas spīkere solīja nemazināt spiedienu uz Trampu un turpināt izmeklēšanu.

Pēc impīčmenta izmeklēšanas uzsākšanas Tramps pēdējās dienās bijis īpaši aktīvs tviterī, nikni kritizējot gan Demokrātu partijas līderus, gan medijus, impīčmenta izmeklēšanu nosodot kā „apvērsumu” un brīdinot, ka viņa atstādīšana no amata Savienotajās Valstīs izraisītu „pilsoņu karam līdzīgu šķelšanos”.

Atmosfēra ap Trampa impīčmenta lietu – aizvien nokaitētākaGints Amoliņš

  Nikns Tramps bija arī trešdien, 2. oktobrī, kopīgajā preses konferencē ar Somijas prezidentu Sauli Nīnisti Baltajā namā. Žurnālisti nerimās Trampam uzdot jautājumus par viņa jūlijā notikušo telefonsarunu ar Ukrainas prezidentu Voldomiru Zelenski, kurā Tramps viņu mēģināja pierunāt sākt korupcijas izmeklēšanu par Trampa politiskā pretinieka Džo Baidena un viņa dēla Hantera darbībām Ukrainā. Šādus Trampa aicinājumus apliecināja arī paša Baltā nama publicētais aptuvenais telefonsarunas transkripts.

  Preses konferencē Tramps nosauca  Baidenus par korumpētiem, bet lielu daļu dusmu vērsa pret Demokrātu partijas kontrolētās Pārstāvju palātas Izlūkošanas komitejas priekšsēdētāju Adamu Šifu. Šī komiteja ir atbildīga par anonīmā trauksmes cēlēja ziņojuma izskatīšanu, balstoties uz kuru sākta impīčmenta izmeklēšana.

  Kritizējot Šifu, Tramps arī aicināja pret viņu sākt izmeklēšanu par valsts nodevību.

  „Viņš melo par Savienoto Valstu prezidentu un par to, ko prezidents saka. Tieciet vai neticiet, bet es ļoti uzmanīgi piedomāju pie tā, ko saku. Ir cilvēki, kas uzskata, ka esmu ļoti stabils ģēnijs. Es ļoti piedomāju pie tā, ko saku.

  Un, ja kāds pilnībā safabricē telefonsarunu, kas man bijusi ar citas valsts līderi, un šai sarunai liek izklausīties tik slikti – tas ir ļauni,” paziņoja Tramps.

  ASV Pārstāvju palātas līderi arī nosūtījuši pavēsti Trampa personīgajam advokātam Rūdijam Džuliāni, pieprasot ar Ukrainu saistītus dokumentus, kas Kongresa apakšpalātai vajadzīgi oficiālajā impīčmenta izmeklēšanā pret Trampu.

  Viena no demokrātu līderēm, Pārstāvju palātas spīkere Nensija Pelosi solīja nemazināt spiedienu uz Trampu un turpināt impīčmenta izmeklēšanu.

  „Tas, ko viņš izdarīja šajā telefonsarunā, ir Savienoto Valstu konstitūcijas necienīgi. Viņš teica, ka tā bija perfekta telefonsaruna. Nē, tā nav perfekta, tā ir nepareiza rīcība,” uzsvēra Pelosi.

  Arvien pieaugošais politiskais skandāls sācies laikā, kad līdz nākamajām ASV prezidenta vēlēšanām atlicis tikai aptuveni gads. No Republikāņu partijas Tramps kandidēs uz otro termiņu amatā.

  Demokrātu vidū vairāki politiķi cīnās par partijas nomināciju, tostarp viens no līderiem šajā cīņā ir bijušais viceprezidents Džo Baidens. Starp vadošajiem ir arī senators Bērnijs Sanderss, taču viņš 2. oktobrī hospitalizēts pēc sūdzībām par sāpēm krūškurvī un uz laiku apturējis savu kampaņu.

  KONTEKSTS:

  Tieši Trampa un Zelenska sarunu dēļ  ASV Pārstāvju palātas demokrāti sāka oficiālu impīčmenta izmeklēšanu pret Trampu. ASV Pārstāvju palātas spīkere Nensija Pelosi  paziņoja, ka Tramps pārkāpis konstitūciju, mēģinot panākt palīdzību no Ukrainas, lai kaitētu savam politiskajam sāncensim Džo Baidenam. 

  Lai gan demokrātu rindās tagad ir spēcīgs atbalsts Trampa impīčmentam, turpinoties procedūrai, ir maz ticams, ka tā veiksmīgi izietu cauri republikāņu kontrolētajam Senātam.

  Tramps tviterī nosodīja impīčmenta izmeklēšanas uzsākšanu kā "raganu medību atkritumus".

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Pasaulē
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti