Rīta Panorāma

Autovadītājiem jāpārslēdz domāšana uz ziemas režīmu

Rīta Panorāma

Lietuvā ierobežos bezmaksas plastikāta maisiņus veikalos

Ukrainā apšaužu apstākļos atjauno elektrības padevi

Atbrīvotās Hersonas apšaudē nogalināti 7 cilvēki; Rietumi cenšas paātrināt militārā aprīkojuma ražošanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 5 mēnešiem.

Krievijai turpinot apšaudes Ukrainā, ceturtdienas vakarā apšaudīta atbrīvotā Hersona. Nogalināti septiņi cilvēki un 21 ievainots. Hersonas apgabala kara administrācijas vadītājs Jaroslavs Januševičs informēja, ka trieciens vērsts pret dzīvojamām un komerciālām ēkām, un aizdegās kāds daudzdzīvokļu nams.

Prezidents Volodimirs Zelenskis norādīja ka tā ir zaudētāju atriebība – ļauna atriebība no tiem, kas neprot karot, bet spēj vienīgi terorizēt iedzīvotājus.

Situācija sarežģīta visos reģionos

Krievija pastāvīgi uzbrūk ļoti nozīmīgiem Ukrainas civilās infrastruktūras objektiem, tādējādi pārkāpjot starptautiskās un humānās tiesības. Šajos uzbrukumos ir sabojāta vai iznīcināta vairāk nekā puse Ukrainas elektroenerģijas tīkla, atstājot miljoniem ukraiņu bez elektrības.

Situāciju Ukrainā ļoti uzskatāmi parāda arī no NASA satelītiem izdarītie uzņēmumi, kur valsts teritorija redzama kā tumsas zona Eiropā.

Pēc Krievijas kārtējā masveida raķešu trieciena trešdien vairāki reģioni palika bez elektroapgādes. Joprojām problēmas arī ar ūdens apgādi. Turklāt vēl ceturtdien Ukrainā darbojās tikai 44% mobilo sakaru operatoru bāzes staciju.

Ukrainas prezidents Zelenskis ikvakara uzrunā sacīja, ka tiek gatavoti papildu lēmumi, lai valstī uzturētu sakarus laikā, kad notiek triecieni enerģētikas sistēmai. Zelenskis ar amatpersonām detalizēti analizējis enerģētikas un sakaru jautājumus, diskutējot par energosistēmas pasargāšanu no jauniem Krievijas triecieniem. Zelenskis uzsvēris, ka Krievija vēlas, lai ukraiņi ne tikai paliktu bez gaismas un siltuma, bet iedzīvotājus arī izolēt vienu no otra.

Zelenskis norādījis, ka situācija ar elektrību joprojām ir sarežģīta gandrīz visos reģionos, bet visgrūtākā tā ir galvaspilsētā un 15 reģionos.

Zelenskis arī pateicās Valsts ārkārtas palīdzības dienestam un visai reģionālo pārvalžu sistēmai par ātru drošības punktu tīkla izvietošanu. Ja cilvēka dzīvesvietā ilgāk par 12 stundām nav elektrības vai siltuma, viņi aicināti izmantot šo palīdzību šajos punktos, policijas nodaļās vai medicīnas iestāžu telpās.

Prezidents pateicās par Eiropas Savienības atklāto iniciatīvu "Cerību ģeneratori", kuras laikā Eiropas pilsētas un reģioni tiek aicināti ziedot elektroenerģijas ģeneratorus un transformatorus, lai palīdzētu ukraiņiem pārvarēt gaidāmo skarbo ziemu.

Zelenskis, komentējot situāciju frontē, norādījis, ka Ukrainas militārpersonas notur galvenās līnijas visos frontes virzienos un dažās vietās gatavojas virzīties uz priekšu.

Lēš, ka karā pazuduši vismaz 15 000 cilvēku

Savukārt Starptautiskā Bezvēsts pazudušo personu komisija (ICMP) lēš, ka Ukrainas visaptverošā kara laikā pazuduši vairāk nekā 15 000 cilvēku.

Nav skaidrs, cik cilvēku tika piespiedu kārtā pārvietoti, aizturēti Krievijā, šķirti no ģimenēm vai miruši un aprakti pagaidu kapos, aģentūrai "Reuters" sacīja starpvaldību organizācijas direktors Metjū Holidejs.

Skaitlis 15 000 ir piesardzīgs aprēķins, sacīja Holidejs, ņemot vērā, ka Mariupolē vien varas iestādes apgalvo, ka 25 000 cilvēku ir vai nu miruši, vai pazuduši bez vēsts.

Pazudušo personu lietu izmeklēšanas process Ukrainā turpināsies gadiem ilgi arī pēc karadarbības pārtraukšanas, uzskata Holidejs.

Paātrina militārā aprīkojuma ražošanu

Laikraksts "The Wall Street Journal" vēsta, ka ASV kompānijas cenšas paātrināt militārā aprīkojuma ražošanu, lai pēc iespējas ātrāk to piegādātu Ukrainai. Piemēram, viena no kompānijām "Raytheon Technologies", kas ražo ieročus, atgriezusi darbā savā montāžas rūpnīcā pensionārus. Tas darīts, lai palielināt saražoto zenītraķešu sistēmu "Stinger" skaitu.

Savukārt uzņēmums "L3Harris Technologies", kas ir saņēmis 200 miljonu dolāru vērtus ieroču pasūtījumus Ukrainai, izvelk datoru mikroshēmas no veciem radioaparātiem, lai izveidotu jaunus saziņas līdzekļus un iekļautos termiņos.

Uzņēmums "Lockheed Martin" savukārt dubulto savu "Javelin" prettanku raķešu ražošanu un palielina "Himars" raķešu palaišanas iekārtu ražošanu par 60%.

Raitāk cenšas strādāt arī citi Rietumu uzņēmumi. Piemēram, "Saab" pēdējos gados ir paplašinājis savu ražošanas jaudu un papildus 500 jaunu darbinieku nolīgšanai visā pasaulē uzņēmums iegulda jaunās ražošanas tehnoloģijās, lai uzlabotu efektivitāti. Tikmēr Vācijas uzņēmums "Rheinmetall" ir dubultojis savu ikgadējo tanku munīcijas ražošanu no aptuveni 70 000 līdz 140 000 vienībām gadā. Uzņēmums šogad saražo arī vairāk artilērijas šāviņu un vidēja kalibra patronu.

KONTEKSTS: 

24. februārī Krievijas prezidents Vladimirs Putins pavēlēja sākt Krievijas karaspēka iebrukumu Ukrainā. Putins apgalvoja, ka NATO gatavojas izmantot Ukrainu kā placdarmu agresijai pret Krieviju, lai gan šiem apgalvojumiem nebija nekādu pierādījumu. Ukraina uzskata, ka Putina patiesais mērķis ir iznīcināt Ukrainas valstiskumu un pakļaut šo teritoriju Maskavas kontrolei.

Rudens sākumā Ukrainas pretuzbrukumā no okupantiem atbrīvota lielāka teritorija, nekā Krievijai bija izdevies ieņemt kopš aprīļa sākuma.

9. novembrī Krievijas karaspēka vadība paziņoja, ka ir pieņemts lēmums par karaspēka izvešanu no Hersonas pilsētas un pārcelšanos uz Dņepras upes kreiso krastu. 11. novembrī Krievijas karaspēka vienības pameta Hersonas pilsētu, kur drīz vien ienāca Ukrainas karavīri.

Krievija ar raķetēm regulāri apšauda Ukrainas pilsētas, lai ziemā atstātu ukraiņus bez elektrības un siltuma. Eiropas Parlaments ir pasludinājis Krieviju par terorismu atbalstošu valsti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
%;">
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti